Палачинки

Дискусија во 'Рецепти' започната од maja8, 17 јануари 2010.

 1. frutini

  frutini Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  250
  Пачачинки со еурокрем и банани или плазма и со малку шлагче. Или палачинки со мед и ореви мммммм :D
  А иначе обожавам и солени палачинки, кои ги полниме со шунка, кашкавал, печурки и после ги поховаме :D Почнаа да ми гргорат цревата ццц :angel: :D
   
 2. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  133
  И јас имам правено полнети со шунка и кашкавал и павлака, и поховани.. баш се вкусни... :)
   
 3. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.959
  Пол:
  Женски
  Со крем и банана..мм најубав десерт :) :nod:
   
 4. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  1.648
  aј да ве потстрвам :rofl: [​IMG]
  [​IMG]
   
 5. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  59
 6. didisi

  didisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  439
  Допаѓања:
  63
  ммммммм се прашувам дали има некој што не јаде палачинки ... вкуснооо
   
 7. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.620
  Јас денес правев палачинки, со мармалад и со еуро крем. И изедов најмалку 10 :wasntme:
   
 8. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  1.648
  Охохо :clap: за тебе :) кога има палачинко човек незнае колку му е доста :rock: сите сме исти :$
   
 9. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.647
  Допаѓања:
  9.633
  Пол:
  Женски
  Леле како ми мавнала една сега....
  добро де, не една.. едно три-четири :D
   
 10. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.882
  Допаѓања:
  2.094
  Пол:
  Женски
  Денес правев палачинки, и тоа за цела армија, како што ми рече брат ми :lol: ГИ мачкав едни со еурокрем, а друго со мармалад. Се прејадов, душман сум на палачинки, ги обожавам :)
   
 11. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  114
  http://www.youtube.com/watch?v=OMTuWj2_ ... ure=relmfu

  хаххаха ми текна на овој, многу си го сакам човекот бре!
  Инаку, јас сакам палачики со нутела, бисквитки, шлаг и чоколаден прелив,баш пред некој ден направив, им се изнајадов...
  Ама имам приметено дека кога ги правам со млеко, повеќе лепат и малку потешко оди вртењето, ама па многу убава боја добиваат, таква некоја златесто-жолта
  Сакам пак да јадам палачинки, ама нема....Сега на диета сум :D
   
  На Forgotten му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.275
  Палачинки ммммм!
  Баш вчера зборев по дома дека ми се јадат. И тоа со мармалад од шипки, во комбинација со млеко мх мх мх убавини.
  Ајде еве ми мотивација да правам деновиве и онака се ближи колоквиумска, а кога се ближи колоквиумска - готвам. И тоа е подобра опција од учењето хаха :lol:
   
 13. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  962
  Допаѓања:
  2.826
  Пол:
  Женски
  Палачинки на тостер
  Многу побрзо се прават, може наликуваат на вафли, но потенки се и многу се вкусни.
  Јас имам и тостерче во вид на цвет, и многу се убави.
  Рецепт:
  3 јајца се матат со пола лажица шеќер.
  Се додава 300 гр. брашно, 2 филџани зејтин, пола килограм млеко и едно пециво.
  Се служат исто како и обичните палачинки.
  :)
   
 14. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.830
  Допаѓања:
  2.793
  Пирошки

  Една вечер со братучетка ми си бевме в село, и си рековме ајде палачинки да направиме да се облажиме.
  И мене ми текна на темава, и ајде и викам прво солено да си касниме.
  И во палачинката ставивме салама и кашкавал, тоа имаше дома само. Ја затворивме со чечкалици, во јајце, и после презла и на пржење. После тоа со кечап си ги јадевме.
  Превкусни беа.
   
 15. MiiLla

  MiiLla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  48
  Сега сакаме да правиме пачинчина, купивме се сто ни треба сакаме да ги бравиме со ерукрем банана и рендани бсквитцина, само дали ке мозе некој да ни казе тоцно смесата како се прави и дали ке мозе да ја направиме добро без миксер односно со маталка. Ч)
   
 16. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  2.926
  Допаѓања:
  3.563
  Пол:
  Женски
  Јас ставам пола кило брашно, четвртина прашок за пециво, сол и ептен малку масло.
  Мешам со виљушка додека не се разбијат грутките.
  Финтата е да имаш добро тавче и тефлонот да не е изгребан. Од Тефал што имам едно за палачинки, ич зејтин не ставам,само на првата палачинка за да се подмачка и со две капки зејтин 20 палачинки правам.
   
  На MiiLla му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Tanjus

  Tanjus Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  65
  Јадев пред некоја недела во сендвичара ама одамна немаме правено па може овој викенд или наредниот да правиме ммм ми се пријаде сега :lol:
   
 18. MiiLla

  MiiLla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  48

  Emce-kremce jas go iskoristiv tvojot recept za testoto i bas bea vkusni falati mnogu.Samo sto nas ni izlegoa okolu 15tina i toa ne gi pravevme mnogu debeli .Naparavivme soleni so kecap, kozjo sirenje i origano i blagi so eurokrem banana i rendani biskviti. :)
  [mod-kirilica:Dmyl1nt2][/mod-kirilica:Dmyl1nt2]
   
 19. Iceberg

  Iceberg Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  48
  Најмногу сакам кога ќе си ги наполнам со-шунка ,кечап,оригано,кашкавал и маслинчиња или кисели краставички,ќе ги свиткам,па во јајце и презла-и ги пржам....калорично но слатко,тука не се може :inlove:
  Eве гиииииии :inlove: [​IMG]
   
  На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. argentina

  argentina Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  10
  многу лесно се поготвуваат палачинки: вода брашно едно или две јајца и да биде течно и само ги пржиш после шо сакаш стави му
   

Сподели ја оваа страница