1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паричен надоместок-породилно

Дискусија во 'Бебе' започната од ikame, 7 јуни 2013.

  1. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    Не сретнав ваква тема али ако има избришете ја оваа
    јас за фебруари немам земено породилно тоа ми е последен месец,незнам што е работава ;(
     
  2. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Обавезно прашај во социјалното. Јас денес земав за април. Малку каснат ама не до толку,изгледа има некој проблем. а до февруари редовно земаше?
     
  3. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Za kolku mesecu zemavte prvpat?
    Kaj nas pominaa dva polni I uste nisto?
    Pustaat na kraj ili na pocetok na mesecot?
    Fala odnapred
     
  4. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Има две групи пуштаати на крај ина почеток кај мене поминаа многу месеци зашто излезе проблем од работа нешто со документите па не знам дати кажам инаку има една група зема на 10 јас сум друга и зимам на 29-30 најкасно до први

    Икаме последното шпородилно се зема кога ќе тргнеш на работана пример јас тргам на 5 ти август а последното породилно ќе го земам на 29 август за месец јули сега зедов на април на 30 мај ако сеуште немаш земено трк прашај во социјално обавезно
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  5. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Јас се породив во јануари а земав прв пат во март и тоа еднаш за дел од јануари па после неколку дена за февруари и потоа околу 10 април ми уплатија за март а за април ми префрлија дури сега :) Значи не ги добив наеднаш ама важно не ми каснеа многу. знам за случаи кога им исплатиле се наеднаш за 2-3месеци ама тоа порано имам слушано
     
    На thelittle17 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  6. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    па ке го земеш неема везе тоа ако порано отидеш на работа а да во понеделник ке одам нема смисла
     
  7. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Da Roza js sum edna od tie
    2010 se porodiv so prvoto sonce mi kasnea 3 meseci
    Istiot mesec na poceokot zemav del za avgust I na krajot od mesecot za sepemvri,oktomvri I noemvri
    Kako dobro mi dojdoa.... :)
    E sega nema polni dva meseci od 1 april sum na trudnicko
     
  8. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    како и да е само нека плаќаат :) верувам колкава радост е кога на сметка ќе си ја видиш сумата од 2 -3 месеци наеднаш :rofl:
    Девојки имам едно прашање во врска со паричниов надоместок. јас треба да сум до октомври на породилно арно ама една друга фирма (која на мене ептен ми прави ќејф да работам таму) ми понуди да почнам кај нив во август со работа, ама мора во август инаку ништо од бизнисот :rofl: е сега прашањето ми е ако дадам отказ од таму кај што работам сега и ме пријават од новата фирма во август дали ке го добијам породилното за тие месеци до октомври? мислам дека ќе ми го укинат ама ако некоја од вас знае нешто друго пишете
     
  9. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Мислам дека исплаќаат 50 % од останатите месеци наеднаш на пример ако за месеци треба да земеш 30 000 ти ќе земеш 15 ? Него јас сакав да ве прашам друго дали породилното ви е идентично до платата која сте ја зимале ?
     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Сумата на породилно е просек од платата во последните 12 месеци.

    Значи ако цело време изминатата година дена пред да останете на породилно боледување сте земале иста плата толку ќе ви биде и породилното. Ако платата во последната година се менувала се зема просек од последните 12 месеци.
     
  11. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    јас имав фиксна плата за последните 12 месеци и сега породилното ми е 100% и тоа до денар :lol: Навистина убаво ми дојде пошто јас мислев дека исплаќаат помал процент. а ова со 50% уште подобро :) слушам некои се жалат дека породилното им е помалку од 100% како може тоа?
     
  12. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    ^Епа баш затоа, дека пресметуваат просек од последните 12 месеци.

    Еве мене ми исплаќаат помалку отколку што земав плата пред да останам на породилно, ама последната година ми се покачуваше платата и кога ќе се земе просек од последните 12 месеци е помалку отколку последната плата што ја земав додека бев на работа.
     
  13. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Маја има некои мои пријателки што земаа иста плата 12 месеци ама пак им се разликува сумата што сега ја земаат. имало нешто врска и тоа како биле пријавени,на колку работни часови и што ти ја знам.
     
  14. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас бев осигурана само 6 месеци пред да се породам, и сега зимам исто толку колку што ми беше и платата.
     
  15. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Роза 102, да не шпекулирам, можеби е променето, а можеби и не важи ако го промениш работно место- односно работодавецот.
    Имено, можеш да се вратиш на работа, пред истекот на породилното отсуство, со тоа што ем ќе си зимаш плата, (од работодавецот) ем ќе те следи 50% од породилното за месеците што ти остануваат. Но мора да пополниш изјава/барање или нешто слично во Фондот..
    Се надевам дека се уште важи па да го плодоуживаш овој бенефит :)
     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Ќе прашам во социјалното за сигурно. но ми се исплати и да не ми ги дадат тие 50% . фала :*
     
    На Bruneta му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    дали може да се продолжи боледувањето до 1 год. значи уште 3 месеци???
     
  18. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Мислам дека сега е многу строго и не може да се направи тоа. Освен ако успееш да извадиш нега на дете, кое веќе мора да е строго основано - причински. Сега матичните премногу внимаваат од инспекции, а ваквата сутуација е иделана за на врат да им се закачи контрола.
    Пробај разговарај со матичниот на детето.
     
  19. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    еве вака :) да ви кажам ако се најдете во мојава ситуација :) следува 50% од породилното ако предвреме се вратиш на работа (само не пред 45 дена од породувањето) следува иако се префрлаш во друга фирма. само ќе треба едниот ден да те одјават од едната фирма и веднаш наредниот ден да те пријави новата,да нема прекин во стажот ниту еден ден. се пополнува и изјава дека бараш породилното да ти се исплаќа 50 % :) Ете :rofl: ова го пишувам само како информација,на мене ми ги поматија сметките и во новата фирма ќе одам дури после нова година така да за џабе дремев во социјалното и се распрашував. али да не биде баш за џабе се надевам дека ќе се најде за некој друга мамичка ;)

    Најди го законот за работни односи. ова што се однесуваше на мене беше некаде околу 166 член од законот,би требало околу тие членови да најдеш информација и за твојата состојба. Мислам дека ти следува ама незнам под кои услови и каква документација ќе ти побараат
     
    Последна измена од модератор: 28 декември 2017
    На Delgadina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    знам читав,ама не пишува ништо,само дека ако родиш едно дете имаш 9 месеци породилно, а ако се близнаци тогаш 1 год.