1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паричен надоместок-породилно

Дискусија во 'Бебе' започната од ikame, 7 јуни 2013.

  1. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Јас како што слушнав ова важи само за повеќе деца одеднаш ако родиш за нас ништо ново нема
     
  2. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.313
    Пол:
    Женски
    И да се надовρзам,да ρеновиρаат по болниците κаде што се ρаѓаат децата,да донесат нови апаρати,цтг и ехо од пρетходниот веκ,и пρегледите ρедовни да НЕ се наплаќаат. Ова се само дел од ρаботите κои недостигаат,ги има многу.
    @joy1 можеш да земеш нега за дете,но има пρоцедуρи,тρеба да поминеш на κомисија,κоја тρеба да утвρди дали постои вистинсκа пρичина да одложиш уште неκој месец од ρабота. Неκој имаше споменето лажна κρвна слиκа од бебето,што мене не ми иде неκаκи да си го пρавам детето болно. Ρаспρашај се во фзо,ќе ти објаснат подобρо.
     
    На okcenzi, Kiflicka05 и joy1 им се допаѓа ова.
  3. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Jas imam dva pati izvadeno slaba krvna slika i dobiv 2x3 nedeli nega na dete. Ako sakas da si posedis doma so bebco uste malku moras ili takov dokument da izvadis ili demek problem so kukcinjata od ortoped
    ( a pritoa so bebus se da e vo red).
    Inaku tesko ce ti dadat nega.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Сепак одлучив да се вратам на раб.2-3 недели не ми менуваат мн а треба да се влечам по лекари,социална ,документи да носам и сл.Кога тогаш ке мора да ја оставам.
     
    На LaDyDoLl и Kiflicka05 им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Во законот нема промена, и тие 3те месеци, дополнителни на 9те, се неплатени. Државата (наводно) го покрива здравственото осигурување, ама праксата покажува дека ќе висите тие 3 месеци бидејќи најверојатно здравството нема да ви е покриено.
    Таа што ја кажувате дека 12 месеци платено отсуство имала, држи вода само ако родила близнаци. За близнаци, породилното отсуство е 12 месеци.
    За нега на дете до 3 години, 100% се исплатува од фирмата, незнам зошто некој горе напишал 70%. Исто така, по враќањето на работа имате право 1ч пауза (или порано да си одите) додека детето не ви наврши една година. Ланскиот одмор ви стои и можете и него да го искористите.
    Ако сакате некои цитати од закон, пишете :)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Mene mi isplatija 70% za nega na dete. Zatoa pisav deka so sigurnost e tolku.
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А како ти беше одбележано во боледувањето од докторот? Таму доле има коцкички и треба да одбележи. Најверојатно пишал повреда надвор од работа.
     
  8. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Nega na dete do 3 godini e na tovar na fzo od prv den na sprecenost. No kako sto kaza @iki26 nejze i platile 70% bidejki iako zakonski mora da isplatat 100% fzo si ima napraveno "mali" promeni vo formulata za presmetka pa nakraj ne izleguva bas 100%. Cist bezobrazluk...a inaku sekoe cudo za tri dena pa i ova so prodolzuvanje na porodilnoto. Samo stvaraat revolt kaj majkite koi nemaat dvoki, trojki...itn...jadna drzava sme stanale...(facepalm)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,
    Сакав да прашам дали да очекувам да ми исплатат 6 дена од март овие на фзо?
    Очекувам а ништо досега, зашто официално до тогаш важеше породилното.
    Една колешка ми вика демек ако е помалку од 10 дена овие од фондот имаат право да не пуштат пари за тие денови.Арно ама овие на работа ми платија помалку само за тие денови откако се вратив на работа.
    Ако знае некоја од вас молим вас да ме информира.
    Поздрав:)
     
  10. astra20

    astra20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    42
    Грешно е пренесено.Не мајките кои ќе родат второ и трето него мајките кои ќе родат близнаци и тројки.Сега за сега мајките кои родиле близнаци и тројки имаат право на 12 месеци платено породилно, за разлика од оние со едно кои имаат право на 9 месеци породилно отсуство платено и можност за уште 3 месеци неплатено.Значи измените се само за оние кои родиле повеќе .
     
  11. Kiflicka05

    Kiflicka05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    670
    Пол:
    Женски
    И јас да се пријавам :D, иако по закон е 100% за деца до 3 год. (законот на памет мислам го научив откако станав мајка :D), исплаќаат по ~70% (најверојатно до формулата е, како што кажа Артемида). Најпрво се чудев, не ми испаѓаа 100%, па се убедував дека грешам во пресметките, но тоа е тоа - чист безобразлук. 70% само, толку!
     
  12. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Maјки некoјa дa се фaли дa земaлa пaри зa Мaрт?или сaмo реклaми зa третo дете знaaт дa пуштaaт,тие три децa oд штo ќе живеaт aхх нaшaтa чудеснa земјa...
     
    На Cuci81 и PUPICA им се допаѓа ова.
  13. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    N
    Tokmu taka i jas go razbrav, znaci site nie koi ke rodime edno dete pak ke si sedime samo 9 meseci. Za mene ova e kompletno ludilo i koj i da go ima praveno ova zakonsko resenie navremeto e izguben covek. Vo prvata godina od zivotot majkata e najpptrebna na bebeto, a oni sevkupno davaat 9 meseci. A ako go otvoris pred dase porodis ni 8 meseci nema da si posedis so bebceto...uzas..izvinete ama vakvi gluposti i nepravdi mnogu me revoltiraat...:puke:(n)
     
    На okcenzi, Kaetana, slimy и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Zatoa tie resenija od fzo se cisto bingo koj ke gi dobie. Koleska mi go donese nejzinoto kade i pisuva deka neli ima pravo na nadomest za nega na dete do 3 god. Itn..i voedno i kolku dnevjica/satnica i sleduva. Koga ja vidov formulata kako e presmetano se zaprepastiv..:o.. posle toa eden kup drugi takvi slucai i veke jasno bese sto e rabotata...
     
  15. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Слими треба да ти исплатат без разлика дали се помалку или повеќе од 10 денови. Мене породилното ми е отворено од 31-ви и од фондот ми беа исплатени пари само за тој еден ден.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    majki proverete imat pusteno za mesec mart.
    mene trebase da mi platat za 6 dena a mi pustile za 4, zdravje ova bese posledna nivna isplata, hvala Bogu ne zavisam vekje od nivna plata sto kasnele seekoj mesec.
     
    На PUPICA и joy1 им се допаѓа ова.
  17. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Jas nemam za mart, a nekako ne se osekam sreklika za denes posto neli na belite mecki vo fzo vikendot im pocnuva vo petok sabajle...:D..pa zatoa i jas ne ocekuvam denes, daj boze kaj nekoja majka da ima. Sleden target mi e...1 Maj...:D
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    И кај мене вчера пуштиле пари.
     
  19. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Iki26 vo vrska so prodolzuvanjeto na boleduvanjeto za 3 nedeli, odese na komisii, mislenje od specijalist ili maticniot pedijatar ti dade boleduvanje; i dali toa ti se racuna kako nega na dete do 3 godini (so isplata 70%) ili kako prodolzuvanje na porodilnoto boleduvanje (kade isplatata bi bila 100%). A inaku prodolzuvanje na porodilnoto so potvrda od ortoped do 1 godinka na deteto ne moze da se dobie kolku sto znam zakonot go izmenija pred 3,5 godini, togas jas se obidov da zemam na toj nacin.
     
  20. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Maticniot pedijatar mi dade 2 nedeli od nego, pa posle bev kaj specijalist pedijatar, i so negovo mislenje gi odnesov dokumentite vo fondot i tie od tamu ti odreduvaat kolku vreme ce ti dadat NEGA NA DETE. I toa se isplaca 70% od plata.
     
    На mamita83 му/ѝ се допаѓа ова.