Плетени работи

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Maripos.a, 3 декември 2010.

 1. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  962
  Допаѓања:
  2.826
  Пол:
  Женски
  Знам да плетам уште од мала баба ми ме научи. Но во последно време почнав поинтензивно да се занимавам со плетење. Изработувам хеклан накит, а си направив и капчиња, шалови и грејачи за раце. Започнав и еден поголем проект - фустан ама никако да го завршам останаа уште ракавите ама се некако немам време, се надевам дека ќе го завршам пред да заврши зимата :) Кога ќе биде готов следува слика ;)
  Инаку мислам дека секој може да научи, има толку многу туторијали на интернет се што ви треба е игла(и), конец и добра волја. Ако некој е заинтересиран може да отвриме и тема за плетење :hai:
   
  На palacinka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. BlackCat

  BlackCat Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  193
  Обожавам плетено..мајка и на мојата најдобра другарка плете и и плете стварно многу убави работи..и мене ми има исплетено ракавици без прсти баш у мој стил и капчиња што се носат од средина на главата па надоле многу се убави
   
 3. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  367

  Блазесити што си знаеш да плетиш,и јас сакам да научам да плетам.Ај ако сакаш дај линк од некој туторијал од интернет.Фала однапред :)
   
 4. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  962
  Допаѓања:
  2.826
  Пол:
  Женски
  Кристи зависи што сакаш да плетеш, дали со една или две игли.
  Мислам дека за почетници полесно е со една игла (crochet). Еве неколку линкови, а од страна ќе ти се појават уште многу слични.
  http://www.youtube.com/watch?v=9cq9ivY- ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=FIH0ntfwzCk
  А еве едни од моите обетки што си ги направив сама.
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG_2922.JPG
   IMG_2922.JPG
   Големина на фајлот:
   604 KB
   Прегледи:
   1.525
  На FBI и kristii им се допаѓа ова.
 5. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  10.197
  Пол:
  Женски
  На kristii му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  984
  Допаѓања:
  1.705
  Пол:
  Женски
  во Матекс во ГТЦ на 3 кат има плетени материјали и има 2-3 што се многу убави.Доколку сте вешти во плетење може да си купите ,а доколку не сте можете да си направите шал :lol:
   
 7. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  114
  Мајка ми во моментов ми го плетe овие модели:  Едвај чекам да ги носам :)
   

  Прикачени фајлови:

  • 107.jpg
   107.jpg
   Големина на фајлот:
   46,1 KB
   Прегледи:
   1.434
  • 148.jpg
   148.jpg
   Големина на фајлот:
   40,1 KB
   Прегледи:
   1.434
  На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DrenkaC

  DrenkaC Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  105
  И јас обожавам плетени и хеклани работи.
  Порано и викав на мајка ми и баба ми да ми плетат и ме слушаа. Ама еднаш ми рекоа дека не ми плетат веке дека сум имала многу желби. Ме изнервираа и си научив сама да плетам. Тоа ми стана големо хоби кое ми го исполнува животот и сега трошам доста пари за купување книги, конци, вуница, игли и разни реквизити за плетење. Понекогаш и плетам за пари бидејки другарки и луѓе што ги знам почнаа да ми бараат да им правам на нив работи.
  Еве нешто што си имам направено во последно време:
  1. Хеклано ланче
  [​IMG]

  2.Хеклана торбичка
  [​IMG]

  инаку хеклано е плетено со една игла

  Веке долго време имам и блог каде си ги прикажувам своите работи и работи кои ги направиле други а мене многу ми се допаѓаат. Можете да погледнете ако сакате.
  http://drenkascrochet.blogspot.com/
   
  На Miss666 и Mayyya им се допаѓа ова.
 9. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.692
  Допаѓања:
  4.419
  Мене мама и баба редовно ми плетеа кога бев малечка. Двете обожуваат и или ми плетеа или ми везеа нешто. Можам да отидам да продавам, што пари ќе зберам. :D Обожувам рачно плетени или везени работи, ама во последно време престанав со носење на истите.

  Кај нас каде има евтини? Си проверила во Тетекс? :$ Колку и да звучи смешно, јас имам џемперче и фино ми е некако. :)
  Многу, многу убави работи има во Златибор (ок, не е баш Македонија тоа), али скапи беа доста. :swear:
   
 10. DrenkaC

  DrenkaC Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  105
  Евтини? Мислиш на конци?
  Порано купував многу често од Тетекс. Ама искрено имам пробано многу подобри конци од тие на Тетекс. Не дека Тектекс е за потценување, ама има некои вуници на Тетекс кои се катастрофа. Не зборам само за изгледот туку и за квалитетот.
  Најчесто јас си купувам конци и вуница од БитПазар, има една продавница која се наоѓа спроти полициската станица. Продавницата има голем избор на конци и волница, има секакви цени и секогаш си наоѓам нешто нови и интересно таму. Да не зборам дека продавачот кој работи таму е супер и доста знае за тие работи па дури и некогаш ми објаснува како некој конец се изработува или информации како работи фабриката.
   
 11. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.692
  Допаѓања:
  4.419
  Не, за плетени џемпери мислев. :)
   
 12. DrenkaC

  DrenkaC Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  105
  хахахаха...леле се изнасмеав :)

  Јас си купувам џемпери...во Теткес никогаш не сум купила, не сум ни влегла во таа продавница. Имам многу убави џемепрчиња и плетени работи низ градов и со радост си купувам, особено кога се на попуст.
  Нешто сама си правам а нешто си купувам. Ако нешто е доста ефтино (како на пример кога има попуст во Теранова или Калиопе) нема поента да сендам и да го плетам кога многу поевтино ке го најдам да си го купам а и побрзо ми е :)
   
 13. mikka

  mikka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  5
  [mod-reklama:2v858yo1][/mod-reklama:2v858yo1]
   
  На DrenkaC му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DrenkaC

  DrenkaC Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  105
  Денес, 11 Јуни е светски ден на плетење во јавност и светски ден на "јарн графити" односно графити со волница и конци. Повеке информации можете да добиете овде.
  http://www.facebook.com/pages/International-Yarn-Bombing-Day-June-11th-2011/104441312968198

  Во оваа чест, утре во Скопје, на мостот на бул. Крсте Мисирков (помеѓу новото Веро и Судот) ке има мал придонес кон овој ден и ке бидат закачени плетени работи. Кој сака нека дојде и да ги види.
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.015
  Обожавам да плетам капчиња и шалчиња и џемперчиња. Прво почнав да плетам чорапчиња па сега плетам цвеќиња, украси... Научив и слики да правам, да везам гоблени... :lol:
  Изгледаат интересно, посебно сакам да облечам некој полесен широк џемпер со едно голо рамо и шорцеви. :)
   
 16. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Па со оглед на тоа дека мајка ми знаењ да плете и мн е креативна кога станува збор за облеката и имам доста плетени работи што ми ги има таа направено ќе видам некое моделче и ќе и кажам и ќе ми го направи истото и морам да кажам дека сум мн горда на мајка ми имам безброј плетени работи кои та ами ги има направена и кога некој ќе ме праша од кај ми е со гордост одговарам дек амајка ми ги има направено Ч)
   
 17. Isabel

  Isabel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  289
  Ех да имав и јас така некој :)
   
 18. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  9.482
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

 19. Shopaholic77

  Shopaholic77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  108
 20. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  872
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам , макар немам многу ( нема кој да ми сплете, а да ги купам се прилично скапи)
  Еве што ми се допаѓа :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Сподели ја оваа страница