1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram soncee tebe i na site ostanati @BirMelek @bokace se nadevav i ovoj mesec ama nisto. Utre e neraboten den za da izvadam uput za hormoni taka da moram vo vtornik da vadam uput inace do kolku saat zimaat krv za hormoni i dali treba da sum na gladno. Pozdrav srcinja moi
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Гладно, жедно :)
     
    На pandelka и Bebulleee им се допаѓа ова.
  3. Acka22

    Acka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2015
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    niss nema ispitano samo jas odev bidejki mn vreme se pazevme 4/5godini i zatoa jas prva pojdov da go skrsam ledot
     
  4. Acka22

    Acka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2015
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    niss nema ispitano mila samo jas odev bidejki mn vreme se pazevme 4/5godini i zatoa jas prva pojdov da go skrsam ledot
     
  5. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Заедно со тебе ќе појде и маж ти.
    Најосновно и најбитно е спермограмот, ако тоа е ок тогаш ти продолжуваш со хормони, пап, брисеви, хсг па потоа со стимулација и следење на фоликули.

    А вака на не виден спермограм зашто да се стимулираш со хормони.
    Јас од мојата грешка што многу чекав се изнамачив и сега секогаш зборам прво спермограм па се друго со ред.
     
    На *sisi*, kukla21 и Acka22 им се допаѓа ова.
  6. Acka22

    Acka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2015
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    fala mila za sovetot mn mi znaci :D
     
  7. Koketna

    Koketna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    23
    Jas ne sum covek koj saka po forumi da razglasuva za svoite problemi.Na nas ovie ni pomognaa pa sakav da objavam moze i na nekoj ke mu se posrkreki kako na nas.Ako sakate ne gi piete sekoj odlucuva so ke pie i sekoj organizam e razlicen normalno.Tribistanot ne ni pomognaa a se 5 pati poskapi.I kako toa da se druzam so vas mislite?Ako ne se druzam so vas demek ne treba da postiram...poglupo zdravje ovoj e forum za site i da znam deka temata e preosetliva ama morav da spodelam ova za tabeltite ne go izmisliv jas i mene mi gi preporaacaa i sum preblagodarna na taa osoba so mi go kaza toa ...pozz do site kako sakate taka pravete licno i individualno e
     
    На tanja manja, Lavica26, zalosna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Koketna

    Koketna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    23
    А ти newring86 ако бараш решение за проблемот слободно можеш да ги разгледаш сие опции затоа што таму каде баш најмалку се надеваш може ке биде и за тебе успешно.Ништо не губиш ако пробаш ...знам по мене колку пари истрошивме на трибестан и на витамин Е и на испитувања.Пак ке кажам индивидуално е ...
    Друго ако некој член до сега молчел и не пишувал за својот проблем по форуми не знам зошто кога нашол решение на истиот да не сподели за да се усрекат и други членови.Толку не планирам да се објаснувам и да се нервирам ради тебе сепак бремена сум.Поздрав и срекно ...така ми кажа и мене аптекарката кога ми ги препорача кордицепсот а прв пат во животот ме виде.Имала и таа проблеми со нејзиниот сопруг со олигоспремија и затоа и поверував одма кога ми ги препорача.Инаку на гол газ никад не фрлам 1800 ден само да знаеш
     
    Последна измена: 2 мај 2016
  9. Koketna

    Koketna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    23
    Да фала срц природно да...100 дена се пијат
    Срекно и на тебе
     
    На Anetaoh му/ѝ се допаѓа ова.
  10. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    @Koketna би можела да ја продолжам сега твојава дискусија почнувајки од моментот дека несакаш да разгласуваш по форуми за твоите проблеми па да продолжам со дискусија за дефинирање на ЛЕК и ДОДАТОК ВО ИСХРАНА, па да дискутирам за тоа дека наводно не сакаш да се објаснуваш со мене а си напишала два поста, па би продискутирала и за она твое поглупо здравје.....а би дискутирала и за она гол газ.......ама во името на фактот дека си трудна - нема да продолжам понатаму.

    Имај убава бременост и пријатен престој во темата Труднички.
     
    На podravka, Anaksunamoon, pandelka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    јас колку што знам за подобрување на спермограм сите "лекови" се витамински ,а тоа е додаток во исхраната.Дури на некои им помага и начинот и промената на исхрана.Нема лек баш лек,антибиотик или слично освен ако не е состојбата поради бактерија,цисти или варикочела.На некој организам помагаат еден вид или форма на витамини,на друг организам поинаков состав. Така да ништо лошо и погрешно не напишала феминката,за тоа што им помогнало нив,т.е на мажот и.
     
    На Lavica26, majavel1 и Koketna им се допаѓа ова.
  12. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    Јас пиев Pregnacare plus витамини за трудници :) додека се обидувавме. И после три месеци - две цртички на неколку теста ;) ви ги посакувам на сите
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  13. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Srcki aj ve molam pisete mi koj hormon se ispituva na 3 den ?
     
  14. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    Јас пред два месеци прашав исто, и некоја многу паметна феминка ми одговори дека неколку (во нашиот случај 3) месеци се краток период и не треба да се грижам :) сега сум бремена и имам други "главоболки" што ви ги посакувам на сите тука. Значи совет: релакс, уживај во пролетта ;) сѐ ќе си дојде на свое место
     
    На zalosna, zajka1, bebaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    Ке ти ги напишат сите во упатот. Мене ми испитуваа FSH, LH, Estrogen, Prolaktin, TSH, FT4, може и заборавив некој ама докторката ке ти напише кои требаат
     
  16. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    Два месеци подоцна, јас и мешето многу сме ти благодарни за смирувачкиот одговор :)
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  17. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Src konkretno me interesira za 3 den da prasam utre dali go ima reagensot za istiot hormon?
     
  18. Acka22

    Acka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2015
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    fala na podrskata veruvaj vo momentot mn mi znaci :D zmaes i samata kako e :D
     
  19. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.471
    Допаѓања:
    7.215
    Пол:
    Женски
    jas licno na tret den ispituvam estradiol, prolaktin, FSH, TSH I LH . Za Reagensi Vo drzavnive ti e cista sreka :) takvo Ni e zdravstvovo..
     
    На *sisi* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    сеа проверив мене тие ми ги пишеше на упат, ваљда тие требаат
    @Anaksunamoon не џабе е дадена таа граница од една година, пошто ретко кој забременува после прв месец. Не е таа граница поставена од рекла - казала муабети, сигурно ради некоа стручна основа е дадена.
     
    На Annath, newring86, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.