1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Дај Боже да ви фати едно летно зачнато бебче,плус на жешково осеќам женско ке се фати(ко поиздржливи сперматозоиди):D..цела приказна ти скроив:) Инаку јас не сум опседната баш,добро си запамтила на почеток сме и греота е од Господ да се жалам уште сега,си давам пола до цела година и се надевам ке останам со ладна глава;) Сакам да сум во групава,да пружам колку толку поддршка,читам многу одамна само периодов се фатив спремна да пишам по нешто и да си одбројувам и за себе,бременост и се поврзано ми се омилена тема многу одамна,коа ке видам породилна приказна очите ми светнуваат:)и така..Бидете сите позитивни,верувајте во Чуда,и што побргу да се израдувате со :l: во мешето:)
     
    На Victorian, stejsi2005, SophiaBella и 5 други им се допаѓа ова.
  2. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    Ова за женско посебно ми се бендиса од цела приказна ... пуста желба за керкичка, ама какво и да е ќе си го сакаме. :)
     
    На *sisi*, Libra88 и Mari-Ja им се допаѓа ова.
  3. manako

    manako Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Mene vo Sistina mi rekoa dodeka go napravis testot moze da pies,stom se pokaze pozitiven nema pienje antihistaminici.
     
    На stejsi2005 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elenota

    Elenota Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2016
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    160
    Пол:
    Женски
    Душички сте правеле ли тест од овој..го терав на интернет никаде го нема внатре имаше 2 теста пакувано .. нема на наш јазик или сличен да се прочита :| еве го правев и излезе негативен :(
     

    Прикачени фајлови:

  5. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Prv pat go gledam ovoj... Bitno e da procitas odnosno vidis II, seedno kakov e. Pocekaj uste den dva, pa u drugiot napravi go... Ne gubi nadez!!!
     
  6. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    има време, наредната недела :hug:
     
    На pandelka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Јас чекам да заврши менструација, па се фаќам за работа овој месец некако имам позитивно претчувство. Ако не се случи ни овој месец правец кај гинекологот да правам испитувања, неможам да чекам времето да си врви, а јас ништо да не превземам. Кои испитувања ќе треба да ги правам на почеток знае ли некој да ми објасни? Спермограм, хормони.....нешто друго?
     
  8. manako

    manako Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Pap,mikrobioloski,hsg
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Фалаа, се надевам нема да има потреба од никакви испитувања:hug:
     
    На CocaColla и manako им се допаѓа ова.
  10. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    1. микробиолошки брисеви
    2. пап-тест
    3. хормонален статус
    4. мерење на фоликули
    5. проодност на канали
    6. спермограм
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Фала ти многу, а околу испитувањата за проодност на канали, имам слушнато дека е болна постапката, па ме интересира дали можи со анестезија да се направи?
     
  12. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    Било болно, на приватно мислам само дека може анестезија. Прочитај има доста искуства на форумов за проодност на канали. Јас немам правено, ми рекоа дека е ризична за мене таа постапка ради цисти.
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Јас без анестезија правев,се напив кетонал пола саат пред постапката,и не ме болеше,онака слаби менструални болки ништо страшно.Постапката трае 3мин. така да немој непотребно да се изложуваш на анестетици.Правев кај ренген Толоски.
     
    На Miami1, kukla21, stejsi2005 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    I jas pravev sega brzo amaa ic ic ne me bolese duri prasav stvarno e tolku ili me zezate ne se plasi ic obicen ginekoloski pregled so lesno
     
    На kukla21, pandelka и SophiaBella им се допаѓа ова.
  15. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Можи малку поопширно некоја да ми објасни како се прават овие испитувања бидејќи ништо не ми е познато и колку време траат испитувањата во која приватна болница може да се направат каде иде најбрзо?
     
  16. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Пошто јас сум од Битола и одам на државно.. ете вака
    Хормони- правам во биохемиска лабораторија (крв од вена)
    Брисевите- ги правам во микробиологија чекав 1 недела оти праев и торч (се знае)
    Уринокултура- Исто така во микробиологија
    Ехо-Кај матичен, или на приватно кај сакаш.
    Пап- примерокот се носи во патологија (за резултат чекав 1 недела) исто како бирсевите само на стакленце
    Спермограм-Во државна болница.... :)
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DaenerysT

    DaenerysT Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Epa zenski vaka: Sega se vrativ od kaj ginekologot. Mu gi odnesov neodamnesnite rezultati od brisevi I hormoni. Se e vo najdobar red. Pravevme eho I toa e super. Endometrium debel 10cm, puknat folikul na koj ne mozese da mu ja odredi bas goleminata, pretpostavuva deka e oslobodena jajce kletkata, odnosi imavme bas za vreme na ovulacija I sega cekame do 7mi avgust da (ne) dobijam. Vo megjuvreme ke pravime spermogram I spermokultura, I ako dobijam nareden mesec ke odime na folikulometrija zaedno so rezultatite. Mi padna golem tovar denes, malku se podoslobodiv da vi kazam. I drugo, ne znam dali e do psihata,ama denes nekako imav nekoe krcenje vo stomakot, ne bolno ama kako skokotlivo od vnatre :) I cel den si se smeskav I si fantazirav deka ovoj pat ke ni uspee. A ako dobijam sleden mesec, ke placam na glas. Mnogu sum optimisticna ovoj pat, ne znam zosto, pa ako pak ne bide nisto tesko ke mi padne epten :(
     
    На bella.gk, pandelka, dunika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. stejsi2005

    stejsi2005 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    1.174
    Пол:
    Женски

    Само позитивно,оптимистички,татко ми ми вика,среќата малце ти доцни,но ќе дојде,нема да те одмине...Само што времето оди споро кога нешто не ни оди по планот,најголемата нервоза е времето...:o:Но секоја која е овде на темава заслужува радост и ќе ја добие...:inlove::inlove::inlove:
     
    На Zaljubena111, Mari-Ja, *sisi* и 3 други им се допаѓа ова.
  19. stejsi2005

    stejsi2005 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    1.174
    Пол:
    Женски
    Јас сум уште во дилема...абе ако има поголем оптимист од мене овде еве на...:) На 19јуни го имав последниот однос,на 29добив точно на датумот...Менструацијата ми траеше три дена,само вториот обилен,само кафеава беше,без парчиња(се извинувам на детаљиве),но почнав да се сомневам да не случајно сум меѓу оние среќнички што добиле но останале бремени...:)Оптимист до крај:)Се посомневам поради тоа што и кога ми заврши мене продолжи да ме боде стомак и јајници како за добивање и еве до денес уште го имам тој симптом...И од кога ми заврши се појави воденест исцедок кој трае сеуште...Денес требаше да добијам но уште нема ништо...Стомакот ми е тврд како згрчен целиот одвнатре го осеќам...Останува да почекам уште некој ден,па директно на гинеколог...Во милион прашалници сум...:wasntme::^)|(:?:
     
    На i-v-a-n-4-e, Mari-Ja, *sisi* и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Maca_<3

    Maca_<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2016
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    467
    Пол:
    Женски
    Девојки ајде помош ве молам,незнаев кај да пишам па тука пишав на крај, сега сум на факултет имам 21 година, и многу сакам да имам бебе, не сум мажена, знам дека не е време ама нешто ме тера да имам бебе, незнам зошто ама така ми доаѓа, лиги ми течат кога ке видам бремена жена или мајка со бебенце.. Ајде помош ве молам што може да е ова, се плашам да не напраам некоја беља со дечкоми, му кажувам ми се смее ама мене не ми е смешно ич. Да сум мажена одма без размислување би направила бебе.... :worried: :worried: