1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. pokahontas83

    pokahontas83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    79
    Zenski kazetemi za histeroskopija na drzavna ..kolku vreme se ceka za da se zakazi ,i kakov e tretmanot?i dali za eden den e gotovo ili treba da se prespie tamu, fala odnapred
     
  2. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Znsci vaka mili moi deneska mi e 5ti den od inseminacija sinoka imavme odnosi i deneska cel den imam nekoj gust bel rastegliv iscedok(izvinete na opisot) onaka i obilen sto bi mozelo da e ?
     
  3. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Eve i kaj mene i na 13 den od ciklus se pojavi ligav proziren iscedok i vcera na 18 den povtorno obilen proziren izcedok, duri lezejki da go osetam deka istece od mene. Isto i minatiot mesec, dva ili tri pati imav iscedok.
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. KaTe<3

    KaTe<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Јас сум 20-ти ден од циклус, и попладне може да се случи да имам таков исцедок, а навецер веќе два дена како лепак ми е густ. Мислам дека нема врска со инсеминациите, јас кога ја правев првата инсеминација па немав никаков исцедок.
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Не, не, нема врска со инсеминацијата. Туку чудно, нели тој исцедок, прозирен како белка од јајце го има само еднаш и тоа пред овулација..
     
  6. KaTe<3

    KaTe<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Треба да добијам на 06.09.2016 (со задоцнување како минатиот месец тоа треба да се случи на 20.09.2016). По правило овулација треба да имам на 03.09.2016, а јас имав минатата недела, со ист таков исцедок.
     
  7. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Јас чекав 20 дена. Од кога бев на преглед , па отварање историја па чекав да ми се јават.
    Но многу досагав скоро секој втор ден бев таму и го барав докторот. Од кога ќе добиеш обично даваат микрогинон , па на нареден циклус те ставаат на програм и еден ден пред операција ти се јавуваат за вечерта да одиш кај нив. Така беше со мене .
     
  8. KaTe<3

    KaTe<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    И со мене исто, и истиот ден си одиш дома, кога е процедурата. Толку ништо повеќе.
     
  9. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Здраво феминки јас пред еден месец пишав во групава дека со мм сакаме да имаме бебе но еве овај е петти месец како нема ништо имав совети од вас да почекам уште месец два па да одиме на доктор. Инаку ние не живееме во МК но септември ќе бидеме 7-8 дена во МК ве молам кажете ми во која приватна болница да одиме каде што ќе може да се направат сите испитувања за кратко време бидејќи сме со ограничено време и ништо од тоа не ни е познато само се запрашуваме зошто нема ништо секој месец имам редовна менструација секој месец иста надеж но ништо:(
     
  10. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Да тоа заборавив да и го кажам само вечерта се спие , утре дента си оди дома. Во Ремедика сабајлето во 7 саат отидов во 13 часот влегов во сала , а во 17 часот веќе бев дома. Таму ни микрогинон ништо . На 9 ден од циклус ме оперираа. Потоа пиев едтрофен мислам дека беше , антибјотик и циклопрогинова ова во Ремедика .
    А во ГАК пиев антибјотик и циклопрогинова .
     
  11. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Феминчиња мои, ме немаше некое време, активно работевме на случајот :lol:
    Летово имав два лажни аларми - двапати ми закасна по 7 дена, ама ништо.
    Повторно на преглед ми вика уште нема потреба од паника, ако не бидне ништо за 2 месеци, ќе почнеме со спермограм, да го елиминираме сопругот.
    Ама јас си берам париња за во Плодност, па ќе видиме како ќе биде.
    Инаку вчера поминав низ пазар и начекав чај од мацина трава. Купив едно кифче за проба.

    Ако има некоја пиено чај, може да ми каже доза ова она?
     
  12. KaTe<3

    KaTe<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Јас само на ГАК бев, ми дадоа циклопрогинова естрофем и антибиотик, и за еден месец ми закажаа 3-д ехо, се беше уредно. Добив следниот ден од дента кога завршив со циклопрогиновата.
     
  13. KaTe<3

    KaTe<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Се попарува едно кафено лажиче со 250 мл зовриена вода, стои 15 минути и се пие 2-3 пати на ден.
    За време на циклус не се пие. Можеш да го пиеш 3 месеци, па 1 месец се прави пауза.
    Се надевам помогнав, јас така го пијам :D
     
    На Antebellum, Acka22 и ЈеленаЏиш им се допаѓа ова.
  14. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    И јас сум скоро ист случај,неколку месечни обиди без резултат,менст. редовна и основни прегледи во ред и во странство сме:) Јас планирам во систина да одам,дека таму имаат лабораторија па одма има резултати..Незнам од кој град сте,земи ги во предвид и Плодност Битола,и Органџиски во Штип..еве нека препорачаат и посочат феминкиве со искуство и препораки за гинеколози и процедура.Позз и пуштам среќа на сите:hug:
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    А кај која/кој доктор/ка да си закажам во Систина ако има лабораторија таму ќе одиме да видиме што е проблемот ако може нека пише некоја феминка какви испитувања се прават
     
  16. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Во систина можеш да направиш хсг , спермограм , ехо . Пап и брисеви , хормони. Сите испитувања можеш да ги направиш таму, но треба менструација да ти дојде па од 3 ден да почнеш. Се надевам финансиски си јака за да можеш се да си испиташ таму.
    Со среќа.
     
  17. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    А од прилика колку пари би не чинело испитувањата во Систина
     
  18. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Отприлика 500 евра за сите испитувања да се направат таму.
     
  19. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Rano ti e za ispituvanja i doktori pocekaj minimum edna godina da pomine . 5 meseci ne se nisto. Kaj nas ss fati posle 8miot mesec bez nikakvi pregledi isto so redoven ciklus ... Probaj opustise ne se opteretuvaj mnogu so toa veruvaj mnogu vlijae psihata.
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    @orhideea
    Можиш и на 6 месеци обиди да почнеш со испитувања.
    - Боље спречити, него лечити. Со среќа :)
     
    На orhideea и Libra88 им се допаѓа ова.