Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

 1. Maarina

  Maarina Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2012
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Женски

  Јас Малечка пред 3 месеци правев хсг хистеросалпингографија или проверка за прооднос на каналите. Правев во плодност на приватно и ме кошташе 6 000 ден плус ако сакаш да биде безболно се доплаќа уште 2 000 денари за аналгезија или вкупно 8 000 денари. Сега е малку скапо ама вредеше за парите. За на државно незнам ни како е ни колку чини, се надевам дека некој ќе ти пиши :*
  и заборавив резултатите ги даваат одма.  Baby sweet: Дали ги имаш направено сите потребни испитувања и ти и твојот сопруг? Ако е се во ред тогаш можеш да се свртиш и кон алтернативна медицина јас верувам во тие работи. Конкретно за капките незнам ама баш ништо, ама по форумиве го има лекот со виното и ренот пробај нешто, се надевам ќе има позитивен резултат.
   
 2. baby.sweet

  baby.sweet Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  18
  Периодов ги правам до сега се е во ред, само хормонот естрадиол ми е многу низок под нормала е, ама докторкава ми кажа дека не било ништо и не ми даде никаква терапија.
   
 3. zazarsko

  zazarsko Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2012
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  121
  јас го правев на болница со упат од матичен лекар и платив мислам околу 1000ден (беше пред неколку години) само за историја , а резултатите ми ги дадоа по 3 часа
   
 4. zazarsko

  zazarsko Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2012
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  121
  еве ме мене :hai: , ме немаше неколку дена си реков малку да се оддалечам од форумов и да не мислам, само си се залажувам самата дека не мислам :lol: ама што е тука е го чекам денот д да видиме што сме сториле со маженцето овој месец :sweat:
   
 5. kostadinka24

  kostadinka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2012
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  237
  Девојки отсекогаш сум имала редовна менструација на секои 30 дена.Досега се пазевме со мм поради една терапија која ја земав.Е сега има 4 месеци откако не се пазиме работиме на случајот сега засега нема ништо но ме плаши тоа што како поминуват месециве мене ми иди секој месец по 5,6,7 дена порано.Од што може ова да ми се случува
   
 6. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.486
  Допаѓања:
  583
  Пол:
  Женски
  Da ne e nekakvo hormonsko poremetuvanje,odnosno disbalans zaradi terapijata?! Ne znam sto i kakva terapija si primala,no najverojatno toa e pricinata.Kako i da e,ne e nisto sto bi trebalo da te zagrizi.
   
 7. eli25

  eli25 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.767
  Допаѓања:
  4.617
  Јас претходниот месец пиев дабростон за да ако биде нешто има малку подршка,е сега не бидна ништо,а јас ја разбрав докторката секој месец така да го пијам 10дена,пошто незнаеш кога ќе се фати :?:
  Вие какво искуство имате?
  Навистина ми е незгодно пак да и звонам,зошто и се јавувам за секакви глупости,а некогаш и ако не дослушам убаво за терапија па и од аптека сум и звонела :tmi:
  Мене ми е логично да го пијам секој месец дури не останам бремена :?:
  Значи го пијам 10дена,и престанувам,и чекам дали ќе ми дојде или дај боже не,за 3 дена .
   
 8. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  7.450
  ^ Додека се обидувавме за бебе, јас не пиев, туку превентивно ставав Утрогестан вагинално, мислам дека така се и помали нус ефектите...
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  7.843
  Пол:
  Женски
  ели јас пиев дабростон 7 дена по 2 и исто ако дојде дојде ако не не......ама секогаш ми доаѓа ;( ме немаше некое време МАМИЧКИИИ нови како ги крстивте бебињата???????????? :)
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kostadinka24

  kostadinka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2012
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  237
  Девојки после колку месеци години обиди за забременување почнува да се третира случајот брачна неплодност?ова мене ми е 4 месец и некако се разочарувам:(и ако може да ми кажете дали некоја од вас има одено кај Таше во бт и кои се испитувања се прават.
  Поз до сите
   
 11. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  706
  После година ипол мислам, ја после 6месеци неуспех се обратив на лекар и ми се смееја, велеа па рано е да мислис дека има проблем, ама јас бев упорна да ги направам испитувањата, реков дека не ни се чека и така си откривме проблем!!!
   
 12. gjul

  gjul Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  168
  kostadinka ic da ne se sekiras uste e rano da se razocaruvas a i netreba da se razocaruvas slucajot za bracna neplodnost pocnuva da se tretira posle 1 godina do togas vredno rabotete so mazeto :lol: i kupi si folna kiselina apcenca oni se dobri za zeni koi sakaat bebce i veruvaj deka ke bide se vo red a za ispituvanja va plodnost vo BT jas nemam odeno etrvami da i pregledot e okolu 3500 den a za mazot oklu 2000 neli spermogram i pregled a za tebe obicno eho pap test i eho so sonda i plus konsultacija so doktorot e 3500 ama bi te sovetuvala da pocekas ne se razocaruvaj odma bidi hrabra i ocekuvame naskoro da si gi vidis svoite dve crtki guski za tebe milicka :hug: :dance:
   
 13. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.317
  ели мене ми рече да го пијам 3 месеци ама мислам дека за секоја дијагноза е различно не се секирај јави и се и прашај ја битно е тоа да знаеш да не дејствуваш на своја рака
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gjul

  gjul Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  168
  eee devojki moi bev na lekar sum imala spontan abortus izgleda sum bila bremena i pred iseminacijata i bremenosta mi bila oklu 29 dena ..aj neka mi e so pomin ..dobra nok ;( ;( ;( ;( ;(
   
 15. afrodita26

  afrodita26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  458
  Пол:
  Женски
  знам дека нема збор што може да те утеше господ нека е со сите нас,нека ни дава сила........... биди силна ке се смееме на сето ова еден ден поззз :* и позитивни мисли
   
 16. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  706
  Како бе ова?!....како е мозно? многу чудно....ме остави без зборови....зал ми, и многу сум збунета, како мозела вака? зарем не те гледасе лекарот на ехо пред да ти прави инсеминација? па и да си била бремена, они не се гледа ама пак би мозело да се примети! ја еднас кога бев на лекар за контрола и лекарот ми рече изгледа си бремена, има несто бело, така ми рече на ехо, но не бев бремена, сакам да казам значи мозе да се види или примети! а друго сега сто ме замисли е сто и мене ми бесе овој месец мензисот исто ко и тебе, потполно исто, цело време има па нема и се несто кафеаво, црно ко парчиња и никогас до сега не сум имала таква менструација! незнам драга сто да ти казам, смири се, сто е тука е, и да е точно биди среќна сто ете мозело да се фати по природен пат, а ако мозело еднас ќе мозе и вторпат! ако ти треба совети писувај тука, ние сме со тебе да ти помогнеме колку моземе! :*
   
 17. gjul

  gjul Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  168
  Како бе ова?!....како е мозно? многу чудно....ме остави без зборови....зал ми, и многу сум збунета, како мозела вака? зарем не те гледасе лекарот на ехо пред да ти прави инсеминација? па и да си била бремена, они не се гледа ама пак би мозело да се примети! ја еднас кога бев на лекар за контрола и лекарот ми рече изгледа си бремена, има несто бело, така ми рече на ехо, но не бев бремена, сакам да казам значи мозе да се види или примети! а друго сега сто ме замисли е сто и мене ми бесе овој месец мензисот исто ко и тебе, потполно исто, цело време има па нема и се несто кафеаво, црно ко парчиња и никогас до сега не сум имала таква менструација! незнам драга сто да ти казам, смири се, сто е тука е, и да е точно биди среќна сто ете мозело да се фати по природен пат, а ако мозело еднас ќе мозе и вторпат! ако ти треба совети писувај тука, ние сме со тебе да ти помогнеме колку моземе! :*[/qublagodarenie na dr veronika kokormanova koja ima svoja ordinacija kaj drzavna i se javiv i objasniv so mi se slucuva i ona mi kaza spremaj se i doagaj odma i jas so mazmi otidovme me pregleda so sonda so 3d eho i odma mi zema brisce i mi kaza za zal mila denes si imala spontan abortus me izmeri vnatre i proceni deka plodot bil star oklu 29 dena a za mojata maticna da ne zboram ima da mi plati za sve so mi sluci trebala da mi kaze deka sum trebala od vtoriot den na iseminacijata da stavam vaginaleti ytrogestan a ona mi kaza deka nema potreba i pred da odam kaj dr veronika i svonev ama sverkata ne se javi neznam zozsto a prva e za pari i fala na doktorkata veronika so me pregleda i mi kaza da ne sekiram mi dade edna rastvorena tecnost kako sirupce da ja ispijam vecerva i mi kaza do sabajle kanalite kako da ke se isperat i nema da imam tolku bolki i da si pijam aspirnce za glavobolka ...i mi kaza deka se sto e do nea ke mi pomogne i zdravje posle krajov na menzisov ke praime ispituvanja i ke dobijam soodvetni lekarstva ..ee da ne vi se veruva doktorkava samo so ne zaplaka veli aman devojce kolku mi e zal za grevce nemoj da sekiras ke sredime samo pozitivni misli imaj i veruvaj deka ke bide so pomos na boga i da vi kazam toa me utesi i se smiriv malku se napiv eve caj od kantarionce i od utre se odnovo pozdravce mili moi
   
 18. Maarina

  Maarina Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2012
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Женски
  Абе Ѓул што да кажеме на ова.... навистина немам зборови! :x Абе дали таа жена воопшто треба да се нарече доктор, како не и е страм.... ова е невидено! Јас душо ти кажав дека утрогестанот мене ми ги препиша докторот на денот на инсеминацијата и ми рече ОДМА да почнам со пиење ( јас ги земам орално ) наутро и навечер, а да напоменам дека немав потреба од хормони бидеќи се беше во ред, ама како што ми вели докторот за секој случај да дадеме поткрепа. тие се многу битни во почетокот да ги пиеш баш кога треба да се задржи плодот! Навистина твојата матична е жив резил како си дозволува да си игра со здравјето и нервите на луѓето, жално.
  Навистина ми е жал што поминуваш низ сето ова... ама пробај да мислиш дека веќе од наредниот месец работите ќе бидат подобри и се ќе се среди. :*
   
 19. gjul

  gjul Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  168
  ke si go dobie taa svoeto ke si gi zemam dokumentite vo ponedelnik od nejze axx a da ne bese dr veronika ke se srusev od bolki ama ete se izdisav silno hrabro i ke se boram napred i odsega ke pazam na koj se doveruvam sebe i svoeto zdravje....
   
  На Maarina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. bibuskaa

  bibuskaa Активен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  2
  Здраво ФЕМИНКИ, ако може ваше размислување и искуство со лош спермограм, како еден проблем за зачнување. Мојот сопруг го направи првиот спермограм со утврдена дијагноза:Астенотератозооспермија (бев многу потиштена), но мојот сопруг е оптимист. Од тогаш, значи 3 месеци пиеше Spermotrend, по препорака на докторката од Институтот за хистологија и ембриологија каде го правеше спермограмот. Сега деновиве, значи по 3 месеци од првиот тест, сега дијагнозата од спермограмот е умерено хипокинетичен. Дали знаете што значи ова. Ве молам споделете некое искуство !!!!
   

Сподели ја оваа страница