1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. hana30

    hana30 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    15
    и јас еве пробувам за второ сега втор пат ги пијам кломифен......ако немаш овулација нека ти препише кломифен да ги разбуди малку јајниците сигурно ке овулираш а и големи шсанси имаш да останеш бремена
    со среќа :)
     
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    А ти правеше испитувања па знаеш дека немаш овулација?
    Јас секогаш пред да останам бремена единствен симптом за овулација ми бил исцедокот,а после спонтаниот исцедокот го нема,имам само јаки,остри болки во едниот најчесто лев јајник,и како што кажав малку кафеавкасто или розе кога ќе се избришам. Баш за таа болка минатиот месец бев на гинеколог,ми рече дека е од овулација :^)
     
  3. f.r.o.s.i.c.e

    f.r.o.s.i.c.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    115
    еве ме и мене :) денеска пак бев на гинеколог и ми кажа во среда пак да идам денес ведел еден фоликул кој напредувал а другите што си беа така сио останале :( овој денеска го измери и беше должина-13,1мм,а ширина-11,5мм,ми кажа дека имало надеш и во среда пак да идам ми спомна исто и за некаква инекција за во среда највероватно страв ми е од инекции ама ке трпам ако мораа :sweat: поздравчењ до сите :*
     
  4. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    Направив денес, позитивен е :$ , Се израдувааааааав :) Ама сакам да одам да ми земат крв па да знам за сигурно. И тогаш да скокам од среќа :D
     
    На blagica1991 и elena.mak им се допаѓа ова.
  5. hana30

    hana30 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    15
    ако ти рекла тогаш ок слушај си ја неа.....јас испитав само тироидна и ок е,јас бев на јасмин пред да почнам да пијам кломифен така да одамна незнам како имам овулација,првиот месец со кломифен имав лигава течност али не успеав да забременам еве сега втор пат ги пијам па ке видиме поздрав и со среќа
     
  6. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Честиткиииии!!!!!!!!!! Ајде сега трк уште во понеделник штом сакаш да се осигураш и така, а можеш и право на гинеголог. Само веќе кажано е понапред, има само лажно негативен, ретко е лажно позитивен! Браво, баш ме израдува, ете кога најмалку очекуваш како се редат коцкичките! :*
     
  7. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    мене ми дојде, :@ ден порано за да не си замислувам лажни симптоми , ама што е тука е , ја предавам битката и се откажувам немам сили повеќе да ја водам оваа битка
     
  8. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Немој мила, не се откажувај!!! ;( Боли многу, најмногу. Боли повеќе од пороѓај, сигурна сум, и од пелин повеќе горчи. Се е во Божји раце, и само не му е дојдено времето. Ќе помине се, и наградата ќе ни биде најмилото. Ајде, исплачи се, извикај се, и ќе биде. Само не се предавај, не дозволувај да ти пропадне трудот... :*
     
    На Mama25 и lale24 им се допаѓа ова.
  9. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    леле зазарско немоје ти се молам биди храбар воин ке си дојде се сто е твое еве јас праев и есиминација а јас и пред тоа сум била бремена и сега пред два дена имав спонтан замисли а цекам веке 5 години за тоа цудо да ми се слуци еве и јас викав готово е нема зивот за мене ама ете морам да сум јака за мојот сопруг зосто се сакаме премногу за да се препустиме на болката те молам не се разоцарувај еве ако ти е лесно исплацисе и главата горе и кази си господ е голем и тој има план за тебе имај верба и биди смирена засто стресот прави пеколни работи те молам смири се еве те подрзуваме сите и со тебе сме до крај гуски дусо и биди силна :*
     
    На lale24 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    lele i jas taka se vo leviot imav bolki i toa mnogu i eve se pripremam se od pocetok ama sega ke pazam na koj lekar se doveruvam posle iseminacijava i spontaniov so go imav mi se cini strav imam od ginekolozi abe neam zborovi ... :x :worried:
     
  11. lale24

    lale24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    149
    Зазарско немој да ми се откажуваш мила моја,знам тешко е многу и јас секој месец си се разочарувам и не има многу на форумов кои чекаме,биди со нас тука,биди наша подршка а ние твоја,сигурна сум дека еден ден(се надевам се ближи тој ден) сите ке успееме во ова!Позитивно и само напред... :*
     
  12. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    ви благодарам за подршката :* ама оваа битка ја водам 5 години и мислам дека е доволно јас веќе имам едно дете (имам пишано во првите коментари) и досега битката ја водев само за него да небиди сам да има кој да го теши во тешки денови и да има кој да се радува со него на неговите успеси, нема нешто што не сум направила а сум слушнала дека помага, нема нешто што не сум каснала и што не сум се напила уште лајно што не сум пробала :D со извинение, по сите цркви и манастири до кај што сум слушнала сум била, по бајачи и гледачи, по доктори. гинекологот ми вика немам видено досега некој толку да сака и да се бори за второ дете. Ама против волјата Господова не се можи. Господ да ве израдува сите коишто чекате, да го осетите какво е чувството кога ќе ве гушнат рачињата на своето дете :*
     
  13. hana30

    hana30 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    15
    lele i jas taka se vo leviot imav bolki i toa mnogu i eve se pripremam se od pocetok ama sega ke pazam na koj lekar se doveruvam posle iseminacijava i spontaniov so go imav mi se cini strav imam od ginekolozi abe neam zborovi ... :x :wo

    ако сте во мозност посетете ја клиникава специјална е за неплодност во белград е моја блиска немозесе да остане 4 год ,од кога бесе тука за 3 месеци остана бремена природно само со едни таблети поздрав
    http://ivanovic.webpro.rs/ispitivanje-u ... eplodnost/
     
  14. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    doбро Гјул, малку касно коментирам за твојот случај, извини, ама неколку дена го немав отворено форумот :$ значи не ми е јасно како си може да си била бремена, да ти правеле инсеминација, нели треба претходно да имаш добиено, па инсеминацијата да ја прават во плодни денови? Стварно незнам, ако веќе си била бремена 29 ден, како што пиша, требало да не добиеш, или да добиеш нешто што не е редовна менструација... па и докторите што гледале... незнам стварно, многу ми е жал, и незнам како да те утешам, само да ти кажам, ако си останала еднаш, ќе останеш пак..
     
  15. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    neznam duso neznam gospod mil znae so e kako e izgleda jas sum ostanala so klomifenot i sum imala ciklus barem taka mi kaza doktorkata so me spasi za malku ke padnev u koma zasto sum gijabeticar a i bolkite bea nepislivi tolku se isplasiv abe katstrofa abe ti vikam koga prais u drzavna abe ne te gleda nikoj tuku bara nesto se pod kniska abe racocaran sum ama veke ne tuku si odbrav privatna doktorka neznam dali ste cule za nea mnogu ja falat i zenava ti vikam mi kaza mi objasni deka maticnata e kriva za slucajov trebala da mi kaze deka treba da stavam vaginaleti utrogestan koi bile za zadrzuvanje na plodot ne e vazno dali so iseminacija ili prirodna bremenost ....samo edno znam deka ne se otkazuvam i jas cekam 5 godini nekoj deset nekoj cel zivot abe baba mi velese KOGA KE SE RODI ZENSKO DETE I STREITE PLACAT..ama nie sme jaki ke izdrzime se neli.. pozdravce
     
  16. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    doktorkata se vika VERONIKA KOKORMANOVSKA..
     
    На Riba123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Yeats
    Cestitki za testot a nabatgu ke se izraduvas poveke deka si bremena :clap:
     
    На Yeats му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Ете мене ми дојде пак неканетата гостинка, ќе се подружиме и овој месец, па се надевам дека ќе има усул за следниот месец и месеците понатаму ич да не се појавува :fubar:
     
  19. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Не бе, нема правда со гостинката!!! Налет од неа веќе... И јас уште два дена чекам, се надевам дека нема да дочекам, иако ме убива левиот јајник со ненормални остри болки и печење, како луто кога јадеш така ме пече... Ајде, глава горе, и не му се секирај, ќе си дојде кога тогаш. Има да ги исплескам бебушот кога ќе се роди што ме мачел волку време... :lol:
     
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    не губете надеж девојки :!: тоа ке се слуЧи и тоа кога најмалку верувате...само напред :)
     
    На Lori-30 и Agrona им се допаѓа ова.