1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Бокаче, пролактин дали имаш испитано??? Мене исто како кај тебе ми идеше на 60 дена, со чајот од ајдучка трева сега ми доаѓа на 32-33 дена
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И мене ми се случи слично минатиот месец. Не ми доаѓаше, а имав некое бледо розева, некогаш малку потемно кафена крв (ако може така да се каже). И мене никој не ми кажа што е причината. Бев на ехо дури 2 пати и сите истото, нема ништо видливо што би имало влијание.
    Бокаче, се согласувам со @Lovely93 докторката баш "стручно" ти објаснила. Ендометриумот како ти е? Задебелен, тенок?! Имаш ли некои промени во исхрана, здравје, стрес...? Мене значително ми се одразува ова и секоја промена.
    Јас имав сличен проблем, 2 пати оваа година ми забега, никаде ја немаше. Ама па тие 2 пати пиев антибиотик. Сигурна сум дека од тоа ми е. Пролактин имам испитано и ми беше во рамки на нормала, иако пожелно било да е малку подоле (3 единици).
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Јас и бокаче сме со редовно закаснати менструации. Мене десниот јајник ми е полицистичен, (така ми има кажано матичниот, Ивановски ништо не ми спомна). За пролактинот мерев 4 пати, првиот пат во граница на нормала, следните два високи, па потоа почнав со чајот од ајдучка трева и повторно низок, но овој пат со исход да ми дојде на 32-33 дена.
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мене редовен циклус ми е на 36 дена. Малку подолг од просекот, ама тоа е за мене нормално. Едно време се филмав дека ми касни бидејќи некогаш излегува дека цел месец прерипува (нели 36 дена се повеќе од месец) ама кога почнав да водам евиденција на 36 дена си доаѓа.
    А што се договоривте со Ивановски - што е следно?!
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.641
    Допаѓања:
    95.673
    Пол:
    Женски
    Еднаш до два пати дневно е сосем во ред. Кога имам секрет или чешање одма се одмивам со јаболков оцет и вода, во пола литар вода една лажица оцет, навечер и насабајле.
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    @Libra88 koj Ivanovski?? Trajco Ivanovski od Strumica li?? Toj li ginekolog??
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас мислам од Систина.
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Vo red ako e od sistina, oti ako bese toj od Sr, ke i preporacav vednas da go smenese.
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Имаше пишано пред некое време дека беше кај него. Ама мислам не беше нешто задоволна (освен ако не сум збркала нешто).
    Јас како дрвен адвокат еј :)
     
  10. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Јас сум тотално разочарана од мојот гинеколог, морам да го менувам , нема никаква комуникација. Едвај го нетерав да ми направи 4 брисеви за на микробиологија, да видиме која е причината за првата прерано завршена бременост, и му кажувам дека на претходниот пап немав ни кандида, но сепак имам проблеми со воспаленост, со секрет, болен сексуален однос, тој ми вика не е ништо, ти многу си се оптеретила.
    И на резултатот од микробиологија што да видам :( Имам ureaplasma urealyticum 10 на 5.
    А да си ме посоветуваше да направам микробиолошки веднаш ко појдов да му кажам дека од наредниот месец дека сакаме со мм да правиме бебе и му реков да ми направи испитувања дали е се во ред со мене , ке си ја излекувам и ништо од ова што преживаувам немаше да се случи.
    Ве молам тие кои што имале проблем со уреаплазма нека ми пишат како поминале со оваа бактерија.
    Терапија ми препиша вибрамицин 10 дена, а мм 5 дена да пиеме, и мене плус вагиналетки polygynax
     
  11. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Ladymici, go imav istiot problem i za zal zavrshiv so spontan vo 5ta nedela. Otposle bea mikrobioloshkite, no sekako proziveav mnogu. I da go smenish genekologot ubavo kje napravish, no koj i da e morash da go potprashuvash, da go potsetuvash. Pravi go toa. Terapijata i mene mi beshe so vibramicin, samo shto traeshe 14 dena. I na mm isto. Kontrolnite gi napraviv 14 denapo zavrshenata terapija i se beshe ok. Malku se macev potoa, psihata me ubi, no za 7-8 meseci zabremeniv i vekje sum 12ta nedela. So srekja i ne grizi se. Taka trebalo da bide,
     
  12. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Vo ovaa godina ipol skoro sekoj vtor mesec ispituvam hormoni prolaktinot mi e nekogas 6 nekogas 7 nekogas 5 samo lani mi bese najvisok i bese 9. Mene dvata jajnika mi se policisticni, sega koga bev nisto ne mi kaza konkretno kolku e endometriumot samo mi rece si bila i so podebel i so potenok od spontaniot mene menzisot mi stana oskuden i mi doagalo na 35/40/45 dena no eve uste ja nema . Od koga dobiv na 5 septemvri mene gradite mi se podueni i eve veke nekoj si 3 nedeli ostanaa teski i ponekogash bolni vinite znacitelno se pokazuvaat ne sakam da primam veke hormonska terapija no moram za da se olesnam . Sekako deka mi bese stresen periodot poradi mm no toa savrsi i se opustiv no eve ja nema. Se cudam sama na sebe periodot koga zabremeniv menzisot mi bese dva meseci redoven ama od koga se porodiv katastrofa . I brisevite i papot se cisti neli kandidata ne pravi problem (facepalm)
     
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.874
    Допаѓања:
    19.039
    Пол:
    Женски
    Не пецка нас, тие што имаме кисела PH средина, затоа што реагира со спермата која е алкална. Таа реакција прави да се уништат огромен број сперматозоиди што баш и не ни е во прилог :D Штом Кукличке тебе не те пецка, најверојатно си по-базна долу :D Libra, ајде дај Боже да биде ова лекот. Јас верувам во ова доста ;)
     
    На Libra88 и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  14. Lisa_Maja

    Lisa_Maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Zdravo,nova sum vo forumot i jas sum vo grupata na zeni sto se vo iscekuvanje na prvata bremenost.I koga gledas drugi zeni bremeni ili si bebenca izgleda tolku lesno,no ne e bas taka...veke 3 meseci se obiduvame,no ne pokazuvam zagriZenost,barem ne uste nekoe vreme...:).Dali stvarno tolku mnogu se namaluvaat sansite za bremenost posle 30ta god(imam 33)?
     
  15. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Dobredojde Lisa_Maja,tri meseci e relativno kratok period za ostvaruvanje na bremenost.Moj sovet e da gi napravis osnovnite ispituvanja,spermogram na soprugot,napravi si mikrobioloski ispituvanje i hormoni na tret den od ciklus,da znaes na sto ste.A godinite na zenata nemaat nekoe ogromno znacenje,(normalno e deka reproduktivnosta opaga so godinite ), no sekoj organizam e razlicen, pravila ne postojat.Daj boze sto pobrzo da se izraduvas i da vidis dve crtki.
     
    На Lisa_Maja му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lisa_Maja

    Lisa_Maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Fala na poddrskata Mado.Kolku sto razbrav maka macis na taa tema,pa se nadevam deka megjusebno ke se izraduvame so ubavi vesti sto poskoro.Pozdravce i se najdobro:l:
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.706
    Допаѓања:
    121.986
    И кај мене за првиот спонтан ова била причината.Нормално отпосле праев брисеви.Јас мака измачив со оваа бактерија.Прво пиевме сумамед и ацидосалус вагиналети.Па контрола па пак ја имаше исто како претходно 10 на 4.После пак сумамед и пак ја имаше.Ми смени терапија на доксициклин и вагиналети полигинакс и оттогаш пу-пу негативно е.
     
  18. ecuss17

    ecuss17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    Дали може да се пие чај од ајдучка трева кога си бремена?
     
  19. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.070
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Ми касни веке 15 дена, но се случувало да не добијам и до 3 месеци. Не, несакам тест смачено ми е од тие негативни резултати....... Сакам да дознаам дека сум бремена ------ и ооооп да ти бидам 3-4тимесец :)
     
    На janickaskopje и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  20. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Па бидејки не веруваше во резултатите од хормонален статус што му ги однесов ми сугерира да испитам повторно само ТСХ и Пролактин. Јас ги испитав нив и плус ФСХ. Ги испитав во авицена.
    Резултатите беа одлични (се надевам дека се точни) и му благодарам што ми ги отвори очите и ми докаже дека тие резултати неможат да бидат точни кога варираат толку многу во рок од 3 месеци.
    Не бев задоволна во врска со спермограмот на мм. Од една страна и јас сум крива што не ги однесов резултатите, туку усмено почнав да му ги кажувам, ама се изнервирав дека не ме дослуша од веднаш напиша дијагноза астенотератозоспермија, што нема врска, мм има 70% одлична морфологија. Друго што не ми се допадна кај него беше што инсистираше да направиме спермограм повторно ама во систина. Јас не сакав, и не направивме таму туку во авицена. Резултатот не беше воодушевувачки. Мм оставил малку ејакулат, само 1 милилитар. Имаше само 27 милиони сперматозоиди, 60% брзо подвижни и 70% добра морфологија.

    Со Ивановски не се договоривме ништо, ама со матичниот се договоривме овој месец инсеминација. Но и тоа нема да може да биде, бидејки нема да можам да излезам од работа. Шефицата отиде на пат и ми остави куп одговорности што неможев ни да замислам да и кажам дека ке ми треба да се ослободам цел ден (бидејки не сум од ск).
    Кломифен пиев од 3ти ден, на 10ти ден имав 2 фоликула на десниот јајник едниот од 10мм другиот од 6мм. Вчера и денес (14-15 ден) осеќам болки во јајникот ама никаква слуз не видов. Вчера бевме вредни, денеска оставивме да се насоберат војниците и утре повторно во акција.
    Следниот месец веке сериозно ке размислувам за инсеминација, па макар да морам да и ја раскажам мојата сторија за битката за бебе на мојата шефица. Таа секако ке ме пушти да излезам ама така кога не знае за што се работи ке мисли дека излегувам од работа да се шетам, па очекувам и еден ден да ми префрли за тоа. Така кога ке знае, нема да се мислам дали да ја прашам или не, што ке ми каже овој пат...
    Ама голем пост сум напишалаааа...
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.