1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Како што имам прочитано не се пие за време на бременост.
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @Libra88 значи сепак некое добро излегло :) Фсх колку ти беше сега?
    И јас кога бев на инсеминација докторот кажа овулација, ама немав некој исцедок.
    Сега имам, ама измешан со бело од утрогестанот. Крш. Денес како помочана бев. и преку панталоните ми проби.:lol:
     
  3. helenamk

    helenamk Нов член

    Се зачлени на:
    1 март 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво,
    Би Ве молела ако има некој на форумот што набавувал Достинекс од Турција да ми каже дали сеуште успешно ги набавува и по која цена? Јас пред една недела бев известена дека Достинекс го нема веќе во Турција скоро два месеци (јас го набавував помеѓу 12-15 евра).
     
  4. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Lisa_Maja,tuka sme da si pomagame kolku mozeme,uteha naogam so Vas,si velam milion parovi se borat so sterilitet.Eh,da go vratam vremeto nazad ne bi cekala tolki vreme za da pocneme so ispituvanja,sekoj mesec placki,razocaruvanje,a ne sme znaele kade lezi zajakot.No seto toa me napravi posilna,pohrabra,so cista glava da razmislam deka realno imame problem i eden den ke se resi na vakov ili onakov nacin.Iskreno,uste nemame podobruvanje so spermogramot na mm,no za razlika od prethodno se cuvstvuvam mnogu smireno bidejki mrdnavme od mrtva tocka i pravime nesto.Zatoa,mili dami,glavite gore i odime napred!
     
    На Lisa_Maja и bokace им се допаѓа ова.
  5. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    кломифенот се почнува од 3 ден на менструацијата ама до кој ден треба да се пие?
     
  6. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    5 дена се пие. Гинекологот треба да ти каже дали по цело или половинка (или поголема доза ако случајно треба).
     
  7. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Па така некако да речеме.
    ФСХ во мај 3,6
    во август 14,2
    во септември 14,3
    На овие резултати Ивановски не поверува.
    После тоа направив во Авицена сега во октомври, ФСХ 6,2

    Јас во неделата и вчера имав болки во десниот јајник каде што и ми беа двата фоликула, можеби имало овулација.
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас го пиев од 3-7 ден (значи 5 дена) по едно на ден. Мислам дозата треба да ти ја одреди доктор. Некои пијат по 2 на ден, некои пијат од 5 ден.
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Е па тоа е одлично. Значи дека едно гајле помалку :)
    Јас иако ми кажаа дека сум во овулација, не осетив ништо.
     
  10. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас никогаш не осеќав кога сум во овулација, а по сите прегледи се виде дека ми е редовна секој месец :) Кај некои жени едноставно е така, битно е да ја има и да се "погоди". Кога треба тест да правиш?
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тек за една недела.
    Мака мачам со утрогестанот. Се си беше ок до викендов. Некако од тогаш наваму целата како да сум мокра. И тоа не се случува одма кога ќе го ставам, туку часови покасно.
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.704
    Пол:
    Женски
    Кукле нормално дека си мокра, се раствара вагиналетата, нормално дека нема веднаш да бидеш мокра туку откако ќе се раствори. Не се замарај со тоа, свиркај си и чекај да помине една недела ;)
     
    На kukla21 и Libra88 им се допаѓа ова.
  13. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Девојки, болката во јајникот се осеќа додека прсне фоликулот, така??
    Си правам само математики :D :D
    Гледам на календарот на фемина дека плодни денови ги покажува и 2 дена после овулацијата, а нели јајце клетката живее само 12-24 часа ???
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тоа ти е за секој случај. Освен ако не знаеш точно кога ти е овулација, се друго е математика. Затоа за плодни денови се земаат 2 дена пред и 2 после очекуваната овулација. Секако имаш поголем прозорец така и веројатноста да ја промашиш се намалува.
     
    На Libra88 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bond Girl

    Bond Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Добар ден и секое добро Ви посакувам, на сите дами на форумов. Нова сум тука, еве и од мене имајте една огромна и свежа поддршка за две цртки. Силно верувам дека сите, наскоро, еден ден ќе се радуваме на големите мешиња, зошто чуда се случуваат, имам еден куп околу мене :), (ќе Ви кажувам накратко за тоа во наредни постови), а дотогаш ќе се подржуваме и помагаме меѓу себе. Имајте пријатен ден убави дами.
     
    На Lisa_Maja му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    женички мои некако си ги осеќам градите како да не сакат да ми с оде опуштат сеуште ми се стегнати некако посебно се чувствувам денеска а имам уште неколку дена до добивање ама се надевам дека нема да добијам незнам како да осеќам нешто ама ќе видиме што ќе е.. можеби само од желбата за бременост и денеска само си ги анализирам градите. си ги препишав кломифенот за у случај ако ми дојде да пробам овој месец да ги пијам ама се надевам ќе нема потреба:envy:. дали функцијата на кломифенот е да создаде повеќе фоликули?
     
  17. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    ајде со среќа и на тебе добро ни дојде во клубот. па за почеток може да ни кажеш некоја позитивна приказна и нешто за тебе почнавте ли со планот бебе колку време.........?
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @sweet.woman Кломифенот се користи за стимулација на јајниците што може да има за ефект повеќе фоликули. Исто се дава и за да има овулација, онаму каде што отсуствува.
    Ти имаш ли овулација? Си била ли на фоликулиметрија до сега?
     
  19. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    да бев овој месец и имав овулација и еден голем фоликул кој потоа беше пукнат и затоа е надевам дека нешто сме направиле. ама ако не сме нема да е штета да си ги попијам тие апчиња нели? знам дека се трошат резервите ама нема да ги пијам со месеци.. може ќе видам и добро од нив:@ме убива чекањево и ми се:yawn:
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Зошто да пиеш ако имаш овулација?! Или ако си решена да пиеш, подобро консултирај се со лекар.