1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    И мене најверојатно болката ми било како знак дека ке ми дојде но некако неможе да пробие..утрово кога се избришав како розево но еве цел ден немам ништо...а каков е тој режим со цвекло и ананас..
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Добра си со ова годинава и пресметките! Битно не ти е паднат духот. Јас мислам ќе скренев!
    Чувај си ги позитивните мисли и ставот! И само напред :)
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Читав дека ананас и цвекло се добри за задебелување на ендометиумот. Бидејќи пијам кломифен, а тој го истенчува ендометриумот си се дополнувам со овие. Не пијам естрофем, докторот смета дека не ми треба. Е сега, незнам дали од цвеклото и ананасот имаше фајде, ама минатиот пат супер ми беше ендометриумот (10мм на ден на инсеминација).
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Мене да ми падне духот? Тоа може ама на две минути и опа ме гледаш весела, ма не се давам бре, па кога ќе се роди тоа треба да знае дека мајка му е чукната до даске, не смееме да се препуштаме на депресијата. Сите да сме весели и насмеани, ниедно бебе нејќе депресивна мајка, сите си сакаат веселки и расположени. Ова со ананасот си држи вода, пошто е пун со магнезиум ги зајакнува мускулите и нема да му дозволи на беблак да излезе нанадвор и да му ја кидне, затоа ти налупај се со ананас а идам и јас, пошто за име сите ми донесоа свежи тропски овошја и имам еден куп дома, наместо чоколадо, ананаси, кивано, помело... Се смудосував викендов ко неарна :D
     
    На joelle, Libra88, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Што да кажам?! АЛАЛ ДА ТИ Е :)
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  6. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    да се приклучам и јас во овие муабети околу забременувањево а?
    Ние веќе 3 месеци се обидуваме нон стоп,и еве и сега ништо не испадна.Едноставно ете решивме дека немаме проблем околу тоа да имаме бебенце и почнавме со работата.Малку се разочарав што еве и третиов месец ништо не бидна.До сега ништо не превземав,ама сега идам на гениколог,и крв ќе си проверам.Што е сигурно сигурно е да си знам како се се одвива кај мене.Не дај Боже да не имам некој проблем.Поубаво со време да си наоѓам решенија.Зборевме и со него на оваа тема рече дека и он е спремен да си се прегледа.
    Ама сепак не губиме надеж и ќе продолжиме со обидите,па можеби ќе фати.Кога е пишано тогаш.
    Да не знаете нешто да не треба поинаку да се хранам или незнам нешто да внесам или извадам од мојот режим на исхрана?
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    За храната најстручна ни е Анѓел. Мене доктор не ми кажал посебна исхрана да воведам. Јас заради моите проблеми со здравје, си го јачам имунитетот.

    ПС - ако веќе проверуваш крв, провери си и хормони на 3 ден од циклус.
     
    На tweety26 и danichap им се допаѓа ова.
  8. guldzana

    guldzana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    Zdr devojki denes napraviv insminacija vo drdzvna i vopsto ne e bolna 3 min i me ostavija da ledZam pola sat i se made am deka ke bide deka i jas ke imam edno bebence pole 3 god i prva insiminacija pozz
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Sega odmaraj kolku mozes i izbegnuvaj fizicka aktivnost, krevanje tesko i sl. Imase nekakva stimulacija? Zadovolen li bese doktorot pred postapkata?
     
    На guldzana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. guldzana

    guldzana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    Ja napriviv bez stimulacija bez klimofen imav samo eden folekul i samo pregnil inekcija i drugo nisto be Mi Dade i posle insiminacijata Mi kuzuva ti prv pat nisto be Mi dade samo da odam posle 2 nedele i odnosi so madZot 2 den
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Sakajte se sega so mazeto i posle 2 nedeli da se raduvate :)
     
  12. guldzana

    guldzana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    Fala sto Mi odg i ti posakuvam sto pobrzo da odtanes bremena i na site feminki :shake::inlove:;)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Blagodaran na podrskata i dobredojde na forumot :*
     
    На guldzana и zelcepapagalce им се допаѓа ова.
  14. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Aiiii celosno izmenet forumov, znaci jas 100 godini ne sum se logirala... Samo da ve pozdravam, naskoro ke bidam poaktivna i jas ke ve druzam pak ;)
     
    На elena.mak, green.eyes и do-re-mi им се допаѓа ова.
  15. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.987
    @ecapereca мило ми е што те има повторно на форумов, па ај побрзо да те читаме во Труднички муабети. Како си сега?
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Прво, ти не си воопшто во во тешка ситуација, не си воопшто за паничење, 3 месеци не се ништо, знам и јас исто мислев на почетокот, но ќе ти каже и гинекологот, до една година нема место за паника, знам, лошо звучи, ама тоа е што е, мора да биде така. Во врска со исхранатам, внеси овошје и зеленчук, внеси семиња, внеси зрнест зеленчук, внеси нерафинирани масла и многу многу течности. Испитај си ти, не е на одмет тоа, ама не претерувај со брзање и со преопроварување на мозокот ;)
     
    На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Јас мислам дека не е на одмет основното да се испита, ХСГ, хормони и спермограм...
     
    На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кај си Либра - те снема деновиве.
     
  19. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Devojki jas ne sum zapoznaena so ova sto go nudat vo Ultramedika.. IVM
    Zosto go nema po drugite kliniki i ne e taka poznato????

    IVM (ин витро созревање) е метода кај која не се користи хормонска стимулација на жената. Јајце клетките се превземаат во тек на природниот менструален циклус и потоа се дозреваат во ин витро услови. Хормоните се додаваат директно на клетките во лабораторија и со тоа се избегнуваат сите непожелни ефекти од хормонската стимулација на жената.Оваа метода е првпат промовирана во нашата држава од Ултрамедика.

    Предности на IVM методата: »

    1. Избегнување на ризиците од оваријалниот хиперстимулациски синдром.
    2. Избегнување на негативните ефекти на гонадотропин рилизинг хормонот и гонадотропинските хормони.
    3. Зачувување на раните фоликуларни јајце клетки, со што истите не се губат непотребно
     
  20. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Dali se javi za da prasas ? No tie imaat skluceno dogovor i so fondot , no ponudata na cenata me zamisli .