1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Како бе така доктор специјалист го пишува ,а не го бива за најосновното-местење на спекулум:wasntme:ама тоа е сега,решив да не се плашам и да издржам ,па да се надеваме дека кај мене ќе погоди ,дека нема да е несмасен толку:D:D
     
  2. Bond Girl

    Bond Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    и бидејќи тестовите ми се страшни а сакам да сум на сигурно вчера си направи hcg преку крв и ништо :envy:, нема бременост. Сега сум на примолут нор за да добијам и после...... не знам што. Ќе треба да смислам што наредно да правам. Планирам да се повозам до плодност во битола, специјалисти се луѓето, па можеби ќе ме оплодат од прва :D Ако има некој искуство со нив нека кажи.
     
  3. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    @Bond Girl се надевам дека примолут нор не го земаш на своја рака. За каснењето можеби е од умор или од времето ама нема да биде лошо да си провериш и хормони. Ајде со нови сили за нареден месец.

    А јас сакав да прашам ако знае некој. Во понеделник во Гак треба да си ги земам документите од инсеминацијата и ако немам добиено ќе може ли да ми направат тест преку крв или ќе ми биде потребно пак упат од матичен?
     
    На Bond Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Bond Girl,а баш се надевав дека кај тебе биднало работа,затоа сме тука да се охрабруваме и тераме напред ,со нови сили во новиот месец. :*
     
    На Bond Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Eeeee и јас истото се прашувам. Мојата докторка ептен е внимателна, ништо не осеќаш - овој што да ти кажам.. Другото си беше ок - си комуницира, одма ти кажува како што е ситуацијата. Незнам колку години имаш, ама овој ќе да беше мој врсник - 33-35 години.
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Devojki bolkata vo preponot ne mi pomina uste me boli , me grci cel muskul .
    Aj uste da se pozalam sekoja koska i muskul me boli , od bubrezite leceto i prstite od racete mi otekoa .
    Poradi zdrastvenata kartica ne mozam da otidam kaj maticniot . Sakam edna nedela boleduvanje od rabota da se odmoram ocigledno deka mi e potreben odmor .
     
  7. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Јас сум 32,така да тука сме со годините.лошо е што е така див при преглед,ама па добро е што викаш дека комуницира со тебе,мене тоа ми се свиѓа кај такви доктори,а не само брцни тоа спекулумот:D и ништо не кажувај .јас последниот преглед за пап бев кај др.докторка ,не кај мојата и она исто така диво го стави спекулумот,толку ме здоболе шо ќе се качев на таванот(facepalm)не знам како можат да бидат така несмасни за такви деликатни прегледи.ама нема кај да бегаме,што се мора ,се мора:(
     
  8. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    А зошто барем по телефон не ја прашаш да ти каже што да направиш барем малку да си ја намалиш болката додека да средиш со з.картичка.и пиј повеќе топли чаеви и ако можеш држи термофор со топла вода на препонот,мене така ми помага
     
  9. Bond Girl

    Bond Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    А не, ништо не земам на своја рака, гинекологот ми ги препиша, хормоните први ги проверив во ред ми се, како и брисевите и пап и спермата ама еве изгледа треба уште малку време и ќе бидни (fingers) кај сите и кај мене.
    Од срце ти посакувам инсеминацијата успешна да биде (fingers) (fingers) (fingers) , да славиме сите на форумов :d: :drunk:
    Мене ми даде упат матичната за да проверам hcg преку крв, мислам дека треба не сум сигурна, прашај си ја за сигурно.
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Таман - тука некаде сме :) Не е до толку страшно, ама кога не си навикнат на таков третман...
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    И јас надежи гаев за тебе @Bond Girl.. Ако се е во ред - порано или покасно ќе биде. Само нема надеж губење и нервирање!
     
    На Ninichka и Bond Girl им се допаѓа ова.
  12. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.132
    Пол:
    Женски
    Devojki,sakav da ve prasam....Dali toa ispituvanje HCG,moze da se napravi po moe baranje ili maticnata treba da odluci dali treba da se pravi i koga. Ili mozam i vo nekoja privatna bolnica da go napravam , po moe baranje,?
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Можеш да си го направиш самата во приватна болница. Преку оваа постапка се гледа дали каналите се проодни или не. Ако се, тогаш џабе се губи време во природни обиди и исто нема смисла од примање било каква стимулација бидејќи тешко дека може да дојде до оплодување.
    Јас си бркам работа цело време приватно и ова го направив по препорака на д-р Лазаревски. По мене матичните доктори (со ретки исклучоци) ги бива само за рутински работи и не би губела време со нив или да ги чекам они да ми предложат. Добар дел од истиве препишуваат кломифен, на ненаправени испитувања.
    Ниничка - ако не ти се даваат пари за приватно - оди кај матичната нек ти пише упат за клиника.
     
    На Ninichka и flower30 им се допаѓа ова.
  14. Bond Girl

    Bond Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    tnx @kukla21, ќе биде, море мора да биде и точка, кај сите без исклучоци. Нема откажување во никој случај, никоја од нас не смее да се откаже, мора да се проба секој начин. Има да бидиме сите мешлести, coming soon 2015 :lol:
     
    На Ninichka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.410
    Пол:
    Женски
    Готово започнува проект Бебе 2015, уште еден месец имаме кој сака да влезе во проект 2014, ние останатите да се бришеме од овде, што викате :D Ајде, без разочарувања, ќе биде, на еден или друг начин ќе биде. Имајте убав љубовен викенд, гушкајте се со љубените, сакајте се малце повеќе и ќе биде се во ред ;)
     
    На Viktorijaaa5, eci85, Ninichka и 5 други им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Има сите да се избришеме од тука!
     
  17. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Девојки ја со нов проблем-настината сум и бев на лекар и не ми препишаа антибиотик,дека грлото ми било добро,па за џабе да не пијам.и спомнав на докторката дека четврток треба да правам ХСГ и ми рече понеделник да проверам седиментација и ако е висока тогаш ќе ми препишеле антибиотик и во четврток сабајле пак да проверам седиментација и ако пак ми била висока немало да ми прават ХСГ.
    Сакав да прашам дали ако ми е висока Se ќе биде ли доволно 3 дена да се намали со антибиотик?Едвај се одлучив и сега ова излезе(facepalm)
     
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.879
    Пол:
    Женски
    Девојки јас да ве прашам за наредниот пат дали да земам витамин ц и бедоксин заедно со кломифенот, дали ќе има проблем некој? А на мм спермограмот беше нормален, нормозооспермиа, но сакам и тој некои витамини да пие тие денови чисто превентивно и за подобро движење. Дали да земиме трибестан или цинк и витамин ц? И друго најважно јас немам направено ХСГ, матичниот ми вели прво 3 пати да пробаме со кломифен, има време па понатаму ако има потреба, а на приватно кај што бев ми препорачуваат прво ХСГ но исто така ми кажаа дека при прегледот отворени се гледаат каналите (мислам на преглед со спекулум, заборавив како се викаше ме гледаше внатре докторот). Е сега дали е возможно да пијам кломифен од 5 до 9 ден, а на 8 ден од истиот циклус да правам ХСГ? Или ако се одлучам за ХСГ дали е можно после кломифенот да имам природна овулација овој месец? Не знам што да правам, што и да одлучам мислам дека ќе згрешам. :(
     
  19. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    јас минатиот месец имав овулација на 17 18 ден, знам по што слеев фоликули. и ете овој месец ми задоцни три дена и после тоа пиев кломифен од 3 ден и тоа белово како белка од јајце го имав на 13 14 и 15 ден што значи тогаш сум била во овулација после тоа го немаше белово ама денес пак нешто бело само погусто незнам од што ќе да е? што ми се случува којзнае. а овој месец не следев фоликули
     
  20. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Ninicka,iskreno kazano, apsolutno nisto ne ocekuvaj od maticniot ginekolog,tvoe e da si pobaras ako smetas deka treba da napravis HSG.Licno jas sama otidov i si pobarav od nea uput za na drzavno.Postapkata cinese 700 denari.Se resiv od pricini sto i pokraj losiot spermogram na mm,kaj mene iako se e vo red,ako se zapuseni kanalite togas dzabe tapkame vo mesto.
     
    На Ninichka му/ѝ се допаѓа ова.