1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Proxima

    Proxima Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    234
    Кукла, кломифенот направил проблем? :(
    Нема врска, како и да е, па и болка не се трпи. Си знае докторот што прави. Релакс сега малку.
    А, сонцево, шуќур, малку да не живне, да се размрдаме, дс мислиме на убави работ.
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Па изгледа од него ми е.. Ама поарно да се смири се - на сила убавина не бива.
    Ти до каде си? Тест кога?
     
  3. Proxima

    Proxima Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    234
    Јас тест во среда, ако не добијам до тогаш. Имам некое чувство како да се мачи да пробие, особено наутро кога и вообичаено добивам. Прогестеронот држи, ќе видиме дали ќе додржи.
    А, веројатно имам мањак од него зашто во последно време пред скоро секое добивање имам сукрвица 2-3 дена, т.е. spotting.
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не би требало од прогестеронот да добиеш, јес да јас сум феномен по тоа прашање - добивам дури 10 дена по прекинување. хихихи
     
    На Proxima му/ѝ се допаѓа ова.
  5. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Јас имам уште ден-два до добивање. Уште ме болат градите, и имам болки во стомакот. Си викам, ова е исто како ПМС, на моменти се надевам, на моменти сосем се обесхрабрувам, и си викам нема шанси. Уствари повеќе се обесхрабрувам отколку што си давам надеж. Ама си викам, кога ќе сака Господ, тогаш. Ако било за да биде месецов, супер, ако не, ќе си го чекаме трпеливо нашиот момент. :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Јас денес добив ;( Изминативе 2 месеци си реков редовно ќе ве читам ама нема да пишувам симптоми зашто сфатив дека и јас така повеќе се оптеретувам со нив... исто ми се фаќа, никако да престанам да купувам улошки :punch:
     
  7. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Se napiv dabroston , ova ne se izdrzuva dva dena si davav nadez deka ke probie no tecese temno kafeavo . Osekam deka mi e poveke tvrd toj del kaj jajnicite i pod jajnicite. Se mislev se mislev ama se napiv pa sto bide neka bide barem da se olesnam ubavo i normalno :)
    Imajte ubava rabotna nedela :*
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    И цисти ли ти се направиле?А апчињата против болка ти се или хормони.Јас денес завршувам со дабростонот и едтрофемот па треба да ми дојде деновиве и на контола да одам.
     
  9. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    А
    А за што го пиеш ти дабростонот?Мене ми го дадоа после хистероскопија.Првен естроферм пиев па после десет дена почнав и дабростон уште девет дена,па вајда после тоа ке ми дојде.Читав на упатството го пиеле и во рана бременост,и за регулација на циклус,лечење на стерилитет...Ама не се секавам да прочитав да го пијат за време на циклус а како што те сватив тебе веке ти дошло ама слабо тече не ти пробива.
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не се грижи беба. Добрестонот е прогестеронска терапија и чим прекинеш ќе дојде. Па после на контола се ќе биде одлично, па и бебенце едно набрзо :)
    Хормонска терапија - некој синтетички прогестерон.. Ендометриумот почнал да ми се трансформира и да не ми одговара со големината на фоликулите..
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Dva meseca po red doaga i prestanuva po eden den ili dva dena ova mi se slucuva koga ja smeniv klimata . I vo Skopje mi beshe taka pa pijam za da mi dojde ubavo , kako sto vikashe doktorkata ubavo uloska da natopis. Jas posle histeroskopijata piev cikloproginova. A dabrestonot se pie i vo rana bremenost pa taka da mi odgovara dokolku nekogash nastane bremenost za da ne prokrvaram .
     
  12. Lucija1987

    Lucija1987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Еспана извини не те разбрав убаво во првиот случај не е правен зафат и со инсеминација имало бременост, а не те сватив во вториот случај не е правено операција или е правено па има некое оштетување кое довело до инвитро сега.Фала ти на советот
     
  13. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Во двата случаја не е правено операција, ги советуваа да си одат на инсеминација.Кај првиот случај со инсеминација се постигна бременост, а кај вториов имаа неуспешна инсеминација и еве сега чекаат резултати од ин витрото.Слушни и друго мислење, немој одма да се решавате за операција.
     
  14. Lucija1987

    Lucija1987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Да така и размислувам оваа недела треба да одам на контрола за полипот па ќе се советувам до докторката што понатаму. Ми го препорачаа др.Анте како добар уролог од воена болница па размислувам до кај него да одеме за друго мислење, али како времето поминува ме фаќа паника декога никогаш нема да можам да гушнам мое бебенце и кога сум сама се си ;(, Фала ти на мислењето поздрав
     
  15. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.429
    Пол:
    Женски
    @Lucija1987 Nemoj slucajno da si izgubila nadez deka nekogas ke si imas bebce, i vo mali kolicini neka e nadesta, sekogas neka e prisutna. BEBCE KE IMAS :hug::f::inlove:
    Inaku pogore te posovetuvale da pobaras i vtoro mislenje, obavezno da go storis toa, a jas ti velam da si imas i treto, sepak toa ne e zaebancija :) A gledam vi go preporacale Ante, od 8mi Septemvri, nie imame odeno kaj nego i samo ubavi zborovi imam da ti kazam, covekot e sekogas raspolozen da pomogne, i ubavo objasnuva, i sto e najvazno si ja znae rabotata. Doduse koga ke otidete kaj nego i koga ke vidite kolku guzva ima pred negovata vrata, posto site sakaat kaj nego, se ke vi stane jasno. Eve odnapred te informiram ke se iznacekate, doduse zakazete si nekoj termin za pokasno posto ima i vtora smena (inaku cetvrtok mu e den za vo ambulanta), i togas mozno e da si vlezete odma, a prva smena nemoj toa e gungula, jas posledniot pat cekav 2.5 casa :):)
     
  16. thebabylover

    thebabylover Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба совет од вас.Имав спонтан пред 4 месеци.После киретажа ги направив сите испитувања и се е во ред,дури и полицистични јајници после киретажа веќе ги немам.Циклусот кој никогаш не ми бил редовен сега ми доаѓа на 28 денаДокторот кажа да чекаме 4 месеци и тие поминаа.Сега сакам дапрашам,бидејќи со првата бременост се мачивме 7 месеци сакам да знам како полесно да забременам??Кои денови ...пред овулација 2-3 дена,за време на овулација (на 14 ден) или?? и дали е препорачливо односи секој ден или на 2 дена? Доколку ми дадете било каков совет ке ви бидам благодарна ❤
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Мое искуство.... сакајте се, и ич не се замарај со плодни денови. Јас почнав така, не видов никаков ќар. Што почесто си се сакате, и си се галите тоа поубаво. Побрзо така ќе фати отколку со темпирање. Кај мене со темпирање не фаќа, ете :D Месецов поопуштено беше, па ќе видиме. Овулација дали ти е 14ти ден не можеш да знаеш. И јас така мислев, па кога бев на доктор испадна дека на 20ти ден ми беше, oops :lol: .
    Спонтаниот абортус е тажно нешто што ти се случило, ама и надеж дека можеш да останиш бремена. :*
    Советот за забременување е: All you need is love :rofl:
     
    На Kiflicka05 и thebabylover им се допаѓа ова.
  18. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Mila,stom ednas si zabremenila,nemoj da se grizis,sedum meseci ne se nisto,dur se navikne organizmot na novata sostojba ke pomine pola godina,sega spokojno,stom ti doaga na 28 dena,ako si spremna posle menstruacija moze da odis kaj tvojot maticen ginekolog i od desetti den da pocnes so folikumetrija da znaes sigurno koga ke imas ovulacija,zatoa sto i na idealen ciklus od 28 dena ne sekogas ovulacijata e na 14-den,toa e promenliva kategorija.Preporaclivo e sekoj vtor den eve da receme od desetti den da pocnete,no i sekoj den nema da vi steti :),Stom se e vo red,vi preostanuva da se guskate i sakate so mm,bebco sigurno ke dojde :)
    Samo da te prasam velis gi napraviv site ispituvanja,mt napravi li spermogram?
     
  19. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.429
    Пол:
    Женски
    @thebabylover
    @MADO za sto ke im e da pravat spermogram???????????? devojkata ti vika deka bila bremena, no poradi X pricini se slucil ete spontaniot, pa znaci soprugot nema nikakov problem. Sto ke im e i toj stres, ako eve od sega pocnat pa nema da moze da ostane bremena da receme za edna godina OK neka pravi, no sega nikako, odnosno nema potreba. A inaku rece site potrebni ispituvanja valjda mislejki na brisevi, pap, hormoni.......
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ne mora da znaci deka se e vo red. Ne e ybavo da ja zrmam za primer ama i bokace imala spontan pa se ustanovi deka imaat problem kaj mazot pa pravea biopsija i sl.
     
    На bokace и MADO им се допаѓа ова.