1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Koj test pozituven??? HIV?
    I jas i mm pred 10 dena gi pravevme hepatitite i HIV. si gi sfativme kako nesto sto mora i toa e toa. Osven ako ste nemale nekoi rizicni odosi, ne gledam mesto za panima. Jas voopsto ne im pridadov znacenje. Ajde i ti olabavi se, ne mora se da e crno. Znam sega 300 filmovi vo glava si vrtis, ama nema fajde od toa. Olabavi se, trpenie i se ke si dojde na svoe mesto!
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  2. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.346
    Пол:
    Женски
    Бевме денес на лекар..матката е во ред прочистена..ми препиша да појам кломифен 10дена па да одам пак за да видиме како сум реагирала на кломифенот...дали ке има фоликули и ке пробаме како за почеток со инсеминација...дали е од стрес ...ама денес бев многу нервозна....и не ми се правеше муабет со никој и само ми се плаче....а уште не сум почнала да го пијам кломифенот треба од утре...кој знае и на него како ке реагирам.....
     
  3. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Zasto 4 insiminacii? Koga e los spermogramot ne ti baraat insiminacii, operacija za prosirena vena ili biopsija za da se vidi brojot na zivite sprmatozoidi vnatre vo testisite?
    Bidejki go pominav toa eve moj sovet, napravite na privatno biopsija za da imate material zacuvano.
    Nie zborevme so dr Stavridis urolog na klinika i ni kaza bidejki sme so biopsija ne treba druga operacija za venata neka ne se maci covekot.
    Samo zimaat del od materijalot go zamrznuvaat kolku im e dovolno i te oploduvaat tebe.
    A za fondot ne se sekiraj kolku godini ste vo brak, zatoa sto ke vidat spermogram i biopsija i ke odobrat.
    Vo remedika hiv hepatit i dopolnitelni analizi se pravat nekolku dena pred intervencija.
    Ti veruvam kolku e macno i bolno ama glava gore i ke pomine mora hrabrost da se ima, eden den ke se smeeme na ovie denovi koj gi pominuvame ne samo ti site devojki na ovaa tema sto sme.
    Te guska bokace i ne zameruvaj na tie sto zborat samo nasmevnise toa niv ke gi zdobili povekje nego tebe :*
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ako ti e za uteha, jas nemav nus pojavi od klomifen. pij si go pred spienje, pa i da ima, ke si gi otspies nus pojavite :)
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Мене една комшика постојано ме прашува, работи на гинекологија и мисли дека ќе ми помогне. Да не има нешто ново кај вас? Што да и одговорам? Ќе знае кога ќе отидам на проодност, ќе и стане јасно без да и објаснувам :)
     
  6. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Абе ова со годиниве во брак прв пат слушам, на сите што ќе направат 4 инсеминации им следува ваучер нели ако условите за инсеминации се добри мислам на ок спермограм и проодни канали, ако не се даваат ваучер и без инсеминации или со 1,2 инсеминации да речеме ако спермограмо е така-така.
    ама во твојот случај ракче89 нема шанси да не ви одобрат.
     
  7. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    а како што знам ваучер даваат и на парови кои живеат вонбрачно. така да ова со годиниве стварно е дезинформација
     
  8. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    епа три години да се лечеле а не 3 год да се во брак јас се лечам и правев хсг уште пред да стапиме во брак
     
  9. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Alisijad kade spomnav brak?
    Neznam sto ti e namerata,ako be veruvas citaj si na stranata na fondot i teraj rabota,ova e forum sekkj so svoe iskustvo i oravo na mislenje
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Во право е Мадо - така пишува на страната на фондот. Ама праксата покажува дека на никој не му барале вакви докази инаку како ќе докажат освен во ситуација кога имало оперативни интервенции.
    Грубо гледано, оние со проблем една година пробуваат без да побараат помош. После се почнува со прегледи и испитувања, па поминуваат уште 5,6 месеци. Дур се почне и се заврши со инсминации поминале уште толку (зависно од должината на циклусот). Ако имало оперативен зафат, пак толку време пауза. Ете ги 3 години како минат.
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  11. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    а што мора да си толку дрска? боже боже, па ракче89 пиша 3 год во брак а тоа сигурно и е од тука што прочитала а сигурно така да помисли придонеле пишувањата на форумов.
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Сите ние читаме и разбираме различно. Тоа е природно, бидејќи секој има различна перцепција на работите. Без нервози :)
     
    На danichap и do-re-mi им се допаѓа ова.
  13. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Slusaj vamu,voopsto ne sum drska ama kon tebe izgleda treba taka,pravila nema,kaj sekogo e razlicni,a tuka ti nemozes da tvrdis deka seto toa e dezinformacii koga ubavo si pisuva vo fondot,a ubavo objasni i kukla dur se svestispominaa tri godina.Dosega gi preskoknuvav takvite kako tebe,no ete denes nemozev.
     
    На Kiflicka05 и kukla21 им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Од сабајлево се ме чеша. Читам ова достинексот што ми го даде докторот има такви контраиндикации. Незнам што да правам сега?!
     
  15. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    kukla da ti e mirna glavata javi se do doktorot,prasaj si :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lucija1987

    Lucija1987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Здраво rakce89 и ние сме со истиот проблем со варикочела, кога ни соопштија за варикочела бевме во систина на уролог и тој ни рече дека операција е неминовна, но докторот кај кого одам во систина ми рече дека не е сигурен дали после операцијата состојбата ке се подобро можно е да нема никакво подобрување а можно е и да има. После тоа на ХСГ кај мене открија полип и некое задебелување на матката кое во државна болница го отстранив со хистероскопија пред 1 месец и еве сега сакам да закажам повторно во систина да видам до кај е работата и спермограм да направиме.На докторот му реков да пробаме со инсеминација бидејќи немам веќе нерви но полипот ми сметаше па еве сега ќе одиме др недела па ќе видам што ќе ме советува. Незнам твојот мм но мојот одвреме навреме чуствува болка во левото јајце и тоа многу ме загрижува страв ми е немој сега кога ќе направиме спермограм да биде катасрофален и сега додека не отидам немам мир. Тоа е моето искуство сега кога ќе одам на контрола ќе ти пишам што не советувале.Поздрав
     
  17. cvetina

    cvetina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    123
    Ocicka, ne se gotovi. Tek posle prvi maj...za da bide postrasno, mozelo da se zemat samo vo raboten den od 2 do 3 casot! Ludost! Treba da baram slobodni saat od rabota za gluposti! Ne znam koj im go smislil toa pravilo... Koga ke imam plus informacija, ke ti pisam :)
    Inaku mene odamna mi e preku glava od licnosti sto me zjapaat vo stomak! I ona prasanje "ima li nesto novo", a be kosa mi se kreva koga ke go slusnam. Jako bese koga kumot nas, koj inaku e mlad, mi isfrli izjava " aj sto cekate, mene mi se kratat bebinja "! Cccc, sto da kazam? Mene ko demek ne mi se ragjaat bebinja, pa toj treba da me potseti. Nekako so vreme se naviknav i pocnav na bezobrazni prasanja da davam bezobrazni odgovori. Taka na prasanjeto dali ima nesto novo, odgovaram deka imam novi cevli, lak za nokti, obetki...i taka natamu :) mi se cini razbraa veke, pa ne. e tolku cesto prasanjeto. Ona sto mozam da zaklucam e deka onie so premnogu slobodno vreme se zamaraat so drugi licnosti :)
     
    Последна измена: 28 април 2015
    На wings и MADO им се допаѓа ова.
  18. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Ангелче па може нема да се паднеш во нејзина смена. знам како ти е не сакаш никој да знае. одма почнуваат да сожалуваат. конкретно кај мене е проблемот што ни самата не сакам да си признаам дека имам проблем со зачнување, а не пак некој друг да знае.сакам сите да мислат дека уште сакаме да уживаме(како што и јас претставувам кога некој ќе ми го акне глупавото прашање)
     
    На MADO и kukla21 им се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    И јас не сакам да ме сожалуваат и да ми "берат гајле"..
     
    На Libra88, cvetina, MADO и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Ама се израдував денес, мојата кума е бремена со своето второ бебуле, се надевам ќе биде весело и среќно детенце како нејзиното даде, а тета Ангел ќе биде тука за тоа креатурче како и за дадето. Е така, уште една надеж дека и за мене има Бог, и за мене и за сите нас ;) Се радувам на новото бебе, ете така убаво ми е.

    Ич не ми е гајле што ќе помислат другите, што сакаат нека помислат за мене, ама лошо е кога прашува за тоа додека седам во двор со роднините на мм, со комшии, пред луѓе. Грдо изгледа :P Иначе нека ме праша сама додека сум ќе и одговорам како што треба, ама па не сум ја таков чоек, воспитана сум за разлика од неа :P
     
    На Ninichka, danichap, Kiflicka05 и 9 други им се допаѓа ова.