1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    So sreka stefani,ajde...se ke bide dobro:)
    A kade go pravis invitroto?,kaj koj doktor?
     
    На MADO и Стефани_5 им се допаѓа ова.
  2. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    I jas gi piev dva ciklusa i dobivav na 4ti den po prekinuvanjeto. Ne grizi se voopsto:)
     
    На Mariangel и kukla21 им се допаѓа ова.
  3. Стефани_5

    Стефани_5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    Систина кај доктор Ивановски. Фала ви, на сите среќа ви посакувам што сме во оваа тема :inlove:
     
    На MADO, Ninichka и kukla21 им се допаѓа ова.
  4. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.877
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Честита годишнина :l: да си дочекате и златна годишнина, да даде Господ!
    И да не радуваш за некој ден со убави вести, мада мене ова многу добро ми звучи, ќе да има меше кај и да е ;)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mareane

    mareane Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    8.206
    Допаѓања:
    259.691
    Пол:
    Женски
    Честита годишнина,,се најубаво!Сега само опушти се ,биди позитивна како и секогаш и за две недели чекаме частење за 2 цртки!
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Togas neznam sto da kazam.. site se pravat doktori, a ne se zainteresirani za pacientite. Sekoja cest za isklucocite.
    Eve jas se vozam 60km da odam do mojot maticen bidejki vo mojot grad nema salam doktor. Ne oti i ovoj e koj znae kolku zainteresiran, no poaren nema vo mojot kraj. Taka e pretopostavuvam zatoa sto ima premnogu pacienti i nesaka ili nemoze da dade vnimanie na problemite na pacientite.
     
    На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Здраво на сите! Имам еден проблем се надевам некоја феминка ќе ми објасни подетално.Бев на гинеколог за мерење на фоликули,примав кломифен од 3 до 7 ми ден и имав 4 фоликули од кои една 20 мм на следната контрола фоликулот не беше прснат туку зголемен на 30 мм.Значи не настанало оплодување,некоја со слично искуство? Пробувам 9 месеци,веќе ми се смачи
     
  8. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @Anetaoh не ти ставија стоп- инекција за да пукнат фоликулите? Тоа од 30мм мислам дека се рачуна како циста и ќе пукни со добивањето на нареден циклус.Мене ми се направи истото кога пиев кломифен, па пиев примулот нор за да се исчисти убаво. Кои испитувања ги имате направено? И ние од прилика толку пробувавме, јас имав испитано хормони, брисеви и проодност на канали, а мм спермограм.
    (пролактинот само беше проблем кај мене )
     
  9. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    епа направиле грешка што не ти дале стоп инекција за созревање и пукање на фоликулот, затоа прераснал во циста, да си смениш доктор под итно
     
  10. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Ми рече следниот пат кога ќе добијам да пијам кломифен по пола па да одам на мерење фоликули и овој пат да ја примам таа инекција бидејќи претходниов пат чекавме сама да прсне.А како се вика таа инекција и колку чини? инаку имам испитано само хормони од кои пролактинот беше малку поткренат,ама не ми препиша терапија,па почнав да мерам фоликули каде одма се виде дека не созреваат доволно,па кломифен па сега не прсна.Што понатака незнам?
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    A imas praveno proverka na proodnosta na kanalite?
     
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @Anetaoh мислам pregnyl се вика, а за цена не се сеќавам искрено, знам дека не беше ефтина, ама мора да се прими кога има стимулација. Јас не ја примив вториот месец зошто кога бев на мерење водечкиот фоликул беше прснат, но ете и некој помал продолжил да расте и се направи циста.
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Se i e zaludno ako nema ispitano proodnost na kanalite.
     
    На MADO, kristina.k и alisijad им се допаѓа ова.
  14. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    има разни инекции овидрел ти е накај 2000, прегнил ти е 500, хоримон 900 ама без проодност на канали џабе кломифени а и пролактинот мора да се намали заради тоа може немаш овулација
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. germanikus

    germanikus Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    ЗДРАВО ЖЕНСКИ :D ИМАМ 2 ДЕВОЈЧИЊА А САКАМ И МАШКО. КОГА Е НАЈДОБРИОТ ТЕРМИН ЗА НЕГОВО ЗАЧНУВАЊЕ. ИМАМ ЧИТАНО НЕКАДЕ ДЕКА ТОА Е 11 -ОТ ДЕН ПО ЗАВРШУВАЊЕТО НА МЕНСТРУАЦИЈАТА. ВЕ МОЛАМ ЗА ВАШИ ИСКУСТВА. ВО ДИЛЕМА СУМ. ДА ЗАЧНУВАМЕ ИЛИ НЕ !!!
     
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Точно се сложувам и јас, мора прво проодност на канали. И јас бев иста, брзав, не послушав ни тука, ни специјалист што ме советуваше, ама немаше никаква полза. Среди го тоа и пролактинот, па може ќе нема потреба од кломифен, тоа беше случајот кај мене.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Не сакам да звучам безобразно, ама овде имаме мака воопшто да зачнеме, а не да бираме пол. Ете за твоја информација во Систина прават инвитро со кое наводно можеш да бираш пол, боја на очи, чии гени да ги носи... Колку е точно не знам, ама ете побарај таму помош ;)
     
    На wings, ocicka2014, butterflysk и 7 други им се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Netocno :) ova samo ako ima nekoj genetski problem, pa od tie pricini da se ispituva. Ne e eticki vo bilo koj drug slucaj!
     
    На MADO и Kaetana им се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Искрено и мене не ми е верно ама колешка една меубедува дека платила нешто повеќе за да и напраат плаво дете со плави очи, лажење сушење ама ајде. Додуша и она плавуша па може и стварно да платила :P Како и да е, муабетот ми беше дека не е место на постот во темава ;)
     
    На alisijad, Kaetana, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Of korz ne e za tuka!! :)

    Site po nesto ke izmislat da se istaknat. Duri i globalno ne se pravi, osven ako vo familija kaj eden od partnerite ima nekoja naslesna bolest, pa treba da se prevenira :) togas takviot embrion ne se vraka vo mese :)