1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Lucija1987

    Lucija1987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Фала ти Ниничка ке го побарам во Зегин и јас, знам дека така е поефтино по интернет но не ми се чека 3 недели додека да стигне сакам да почне мм да го пие побрзо. Поздрав
     
    На Ninichka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Како сте ми девојчиња убави :) јас денес се орасположив малце си изнакупив полно ствари за мене и мм за ич пари да живее евроазија и попустот во неа :D и така , гледам да не мислам дали ќе дојде теткава или не. :)
     
    На Ninichka и kukla21 им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Нема да дојде ;)
     
    На alisijad и Ninichka им се допаѓа ова.
  4. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Da zivee Evroazija jas vcera 3 saati ostanav tamu i si kupiv partalcinja....nego jas sum na 7-8 dena pred ne/dobivanje,ne umisluvam nitu imam bilo kakvi simptomi,samo jako cuvstvo deka ke si dobijam mesecov najregularno :( maz mi ne saka veke da me slusa sum go napnala so toa cuvstvo,pa da se pozalam ovde...
     
  5. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Zeni, moze li folikulite da prsnat pred 36 casa od pregnilot? Baagi me zaboluva leviot jajnik, kade sto mi se folikulite pa mi e strav da ne puknat pred inseminacija.
    I uste nesto..dali od koga se prima pregnilot folikulite prodolzuvaat da rastat ili ostanuvaat tolku kolku sto bile?
     
  6. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    не раснат повеќе затоа се вика стоп инекција, инаку обично овулацијата настапува 36 часа по инекцијата ама може и порано од она што имам читано по форумине..доста странски форуми следам и таму велат да се има односи пред и на дента на примањето на инекцијата се со цел сперматозоидите да ја чекаат јајце клетката не таа нив, зашто тие живеат многу подолго отколку она која живее од 12 до 24 часа.
     
  7. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас па мислам дека фоликулите растат до пукањето.
    Јас примив Прегнил на фоликул од 21мм на 16ти ден од циклус, докторката ми рече дека ќе порасне уште неколку мм пред да пукне. Барем јас така знам, може и грешам.
    А кога ќе пукне, јајце клетката може да се оплоди во рок од 12 часа ( отприлика ).
     
  8. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Da vi napisam , bev kaj Lazarevski . Vtor den od ciklus mi e , utre nov spermogram vo ponedelnik hsg imam zakazano i vtornik za teroidna imam pregled.
    Toa e najnovo , olesnitelno doktorot ova mi kaza : Leviot jajnik zakacen pozadi na zidot od matkata i endometriumot se delel na levata strana no hsg ke pokazelo dali treba laparaskopija i histeroskopija . So laparaskopijata plus ke mi gi gorat tie cisti vnatre da se izdisat malku , pa mozelo i da se podobri cela situacija samo da bide spermogramot off , piev dabreston 7 dena po 2 apcinja i aspirin od 100ka , i svekrva mi napravila nekoj babin lek so rakija i orevi i dobiv :D posle 7 meseci juhuu treba da castam hahaha ...
    ve baknuvam :*
     
    На zalosna, MADO, emkaemka и 2 други им се допаѓа ова.
  9. ripce ripce

    ripce ripce Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    еве сум и jас лежам имам малку болки ама не се постоjани ме интересира сега како ке ми иди после чистенево или дур да ми доjди треба да носам влошка? се уште сум уморна и имам некои измешани чуства :mm:
     
  10. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    Bravo bokace! Ajde ete trgna rabotava od nekade. Najvazno e sto si dobila za da si gi planiras ponatamosnite procesi. Ti ja posakuvam celata sreka i izvestuvaj tuka kako se odvivaat rabotite;)
     
    На zalosna, MADO и bokace им се допаѓа ова.
  11. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Ako te zaboluva malku poveke ic ne trpi napij si se ketonal. Sega najverojatno si krvaris i toa ti e od cistenjeto, ke ti potrae otprilika kolku i dobienoto, rana bremenost bese pa nemas ni golema intervencija :) epa posle toa ke ti dojde, mozda ke ti dojde koga si i trebala da dobies, mozda i posle mesec od sega, kaj sekogo e razlicno, organizam e vo prasanje.
    Denes odmori, sredi si gi cuvstvata, ako ti se place isplacise ali uste denes, i posle kako ti kazav nekade pogore :sun: :sun: :sun:
     
  12. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Земи си тест, не се знае може од вгездувањето да е крварењето. Мене така ми се случи, и времето се поклопува со времето за циклусот. А и градите ме болеа многу. Ајде стискаме палци.
     
  13. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Povtorno razocaruvanje, mm vika edvaj edna kapka materijal oatavil. Uste koga izleze mu ja vidov facata I znaev, ocite vednas mu se nasolzija. Go ohrabriv malku demek radi reda ja pravime. Sega si cekam sama, (toj si otide za da moze da stigne na rabota)da pomine uste eden cas za da ja obrabotat spermata pa ke vidam kolku milioni ke ima. Si vikam mozebi ako ima mn malku milioni, mozebi nema da ima potreba od poveke inseminacii.
    Zdravje da zavrsam sega so inseminacijata pa ke pobaram broj od fond da prasam.
     
  14. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    @Libra88 sto e bitno kolku kapki ostavil, bitno e vo nea da ima eden junak :muscle:
    Zdravje sega da si zavrsela so inesminacijata!!!!!!!!! Ova kako radi reda da ja pravis, nemoj taka, a ako bidne uspesna sega inseminacijata :D :D za sto bi odela da se matkas vo fond, sto ke pravis so taa informacija ;)
    Ajde zenska pozitivno :inlove:
     
  15. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Pogolem shok od ovoj nemam doziveano. Samo 2 milioni :(
    Ja napraviv inseminacijata I izleguva bas radi reda.
    E sea ke treba mm da pravi spermogram, se nadevam I tamu ke izleze tolku. Neznam dali ke bide valjidno ova za fondot samo od otpusnata lista kaj sto ke pisuva kolku milioni imalo.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Libra kaj nas so edna inseminacija i 0.5 milioni po obrabotka ni pobaraa uste edna innseminacija
     
  17. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Da libra validno o e za u fi d,prvicen shok,posle ke legnat rabotite.sega pozitvino i moli se od 2 milioni eden junak da ja grabne jajce kletkataf
     
    На wings и Ninichka им се допаѓа ова.
  18. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Mu se molam na Bog so cela dusa
     
    На stevemila, Kristula, MADO и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    @Libra88 Се додека плива по некој сперматозоид во тебе - има шанси.
    Биле мали, големи - ама шанси има. Наредни 14-15 дена окупирај се со нешто за побрзо да летнат. И чекаме после резултати....:hug:
     
    На stevemila и MADO им се допаѓа ова.
  20. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Samo dva milioni, eden junak mozda ke dojde do celta :muscle: (fingers) :D
    Za vo fond ke ti trebaat dva spermogrami demek od razlicni mesta (ali jas eve dva pati nosam od isto) i vremenski od eden do drug da e mesec dena, ili barem dva, a otpusnata neveruvam deka ke ti zavrsi rabota, neznam prasaj, kako i da e vo spermogramite ima i drugi parametri, podviznost, zivi, mrtvi, morfologija......
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.