1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @mama89 е една од најактивните трудници во труднички :) изгледа ти не си :lol::lol:
     
    На Eli23, mama89, kristina.k и 3 други им се допаѓа ова.
  2. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Ne sum citala vo temata trudnicki muabeti :),ama ke pocnam da me fati majata :).
    pozdrav do site trudnicki :*
     
    На slobodka, Mariangel, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Срцка како што вика @kukla21 јас одамна активна во труднички муабети и сум веќе на крајо од 7ми месец на бременост :) сликата ја ставив тука за моите пријателки да им пуштам среќичка да видат сите две цртки ;) :*
     
    На Lisa_Maja, flower30, MADO и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас обавезно ги читам :) за позитивна енергија :)
     
    На Eli23, slobodka, ennaz и 7 други им се допаѓа ова.
  5. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Nekolku dena glava me boli od glupi muabet.
    Edna zena vika sto ke ti se bebeski raboti zasto gi cuvash, a druga zbori da go rodam i da ti go dadam moevo (facepalm)
    Izvinete na negativnost no moram da se olesnam.. :sweat:
    Zasto se tolku surovi, a ne znaat deka dusata ja rasparuvaat so takvi muabeti..
    Ic ne sakam da mislam negativno i da se napnuvam, sakam da se opustam no ete ke se najde nekoj i ke me skrsi na delovi:u:
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Ништо од чудните симптоми како трнење на прсти, грчеви во раце, нозе...утрово добив и како што си бев така распиштолена во кревет, само приметив нешто влажно, како да тече и си викам туу зар уште не истече од синојќа и така станувам јас, одам во купатило, ме фатија ужасни болки, кај стомакот ниско и околу вагинален отвор, кога гледам сум добила па ми се стемни, заборавив на физичките болки и удрив на плачење. Не знам веќе што да се прави и што да се испитува, мислев дека хистеро и лапаро ќе бидат последни, ама ете, не сака едноставно, не знам што друго да правам, изгледа пак ќе почнам со испитување хормони. Се изморив веќе од се.
    А највеќе ме нервираат некои кокошки на работа, ааа да не има нешто ново, ајде кога ќе биде, е не знам јас ништо може има ама јас не знам еве ти знаеш изгледа, така им одговарам, една па ми вика да не си бремена да не ти даваме многу работа, оди шетај ма гуско те знам што мустра си, најголем филмаџија и оговарач, демек копам на нива па да не ми дала работа, демек она ми ја дава. Што не си гледаат бе нивна работа, уживаат ли во тоа. Ми иде да се преселам на некое островче, да се изолирам и да не се замарам со работа, политика, оговарање, со ништо.
    Ова со трнењето на прстите и ногата сеуште не ми дава мир, па и на добиено ќе направам тест за бременост. А и почна да ме боли прст, од никаде и од ништо, ми отече и ме боли зглобот, ниту е скршен, ниту памтам дека нешто сум го повредила. Само да не е знак за реума, зашто за бременост сигурно не е, иако на мајка ми во бременост прв пат и се расипал заб.
     
    Последна измена: 8 август 2015
  7. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Ej devojcinja sum imala milion takvi padovi,no pak mora da stanes da se podispravis i da prodolzis napred,glavata gore i gledajte samon napred,nikako nazad.A za takvite doticni osobi,treba samo siroka nasmevka i nisto drugo,mnogu ubavo sum znaela kako da se spravam so takvi bescuvstvitelni sustevstva i uste ednas da ne pomislat da prasat
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    да не сум премногу активна неможам ако седнам на ком детето ми бара тој да седи и да гледа и јас ништо. се е на открадено на брзинка да проверам и да напишам нешто
     
    На mama89 и kukla21 им се допаѓа ова.
  9. Lisa_Maja

    Lisa_Maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Те разбирам тотално:или ајде што чекате годините си врват,им викав 7ца на лото чекаме...на жалост сите такви ситуации се неизбежни.Само немој да си ги ставаш на срце,чувај нерви за покрупни работи.
    Благодарам на сите за искрените честитки,многу ми значат.Јас вчера пак направив тест,пак е позитивен,закажав прв преглед за понеделник,се надевам се ќе е во ред.Почнав овие два дена да имам вртоглавици и мачнини,ама само на периоди...И тоа е,нека ве фати мајата сите што побрзо:l:
     
    На Mariangel, ennaz, Fatalnata и 6 други им се допаѓа ова.
  10. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    bokace i abeja, ama ic da ne pridavate znacenje na takvi muabeti i ogovaranja,toa se zlobni luge koi si nemaat svoj zivot, nauceni se da se hranat so zloba.Jas pred nekoj den naslusnav kako doticna gospoga vo moja firma me kolnela da nemam deca nikogas,nenormalna i ona ima deca a kerka i pobaci pred nekoe vreme a jas placev so nejze.Druga pak me prasuva zasto sum imala spontan? Vikam molam??? kako toa jas sama da neznam,ama kokoski alapaci, ogovaracki ne gi fermam.Koga ke mi recat ajde sto cekas koga bebence??,,IM vrakam koga maz ti ke mi napravi.Fala lepo molam
     
    На CameliaMiller, podravka, bokace и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Простете ми на падобранскиот упад во темава. Знам како ви е и како се чувствувате, па затоа ако можам да помогнам некако.

    За православните христијанки.
    Се работи за чудотворната лоза на Св. Симеон Мироточив од Хиландар, Света Гора. Правилото на правилна употреба на истото е 40 дневен пост и молитва, а потоа на секој според верата им е даден благословот. Но брачни парови кои и по 20години немале пород и кога медицината кренала раце како безнадежни случаеви, Бог им подарува тоа што молат и добиваат свои чеда.
    Доколку сака некоја феминка и е заинтересирана нека ме исконтактира во лп. Ќе ја упатам на вистинското место каде може да добие од истото :).



    Од сесрце ви посакувам на сите да си дочекате да си гушкате во рацете мали ангелчиња.
    Да ги милувате и да ве милуваат :hug:.
     
    На vickyy90, zvecarka, elena.mak и 8 други им се допаѓа ова.
  12. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    S
    Sum slusnala za ova imalo nekoe grozje se jadelo,mene mi donesoa loza od sv.Ostrog se pravi caj veke go ispivme pred mesec dena pa da vidime.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Ние ќе ја порачувавме од Света Гора лозата, прво го добивме упатството и мм не знаеше како ќе издржи со постот поради работата, до сега постел 1-2 недели само, па планиравме да се консултираме со свештено лице. Фала му на Господ останав бремена во меѓувреме, но читав за многу успешни приказни со лозата на интернет и по форуми. Ако сака некој ќе го постирам тука тоа што е напишано во упатството.
     
    На Serafima, kukla21 и Fatalnata им се допаѓа ова.
  14. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    и јас сум слушнала за таа лоза и ако не е проблем може ли да се постира упатството за да знаеме дали ке може да се приджуваме посебно маж ми зашто нив им е потешко да постат
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    "Во едно следување спаѓаат три зрна грозје и едно парче од исечената лоза. Ова парче се става во 650 грама осветена вода и од неа земаат двајцата сопружници да пијат пред секое јадење за 40 дена. Потоа сопругот зема едно зрно од грозјето, а сопругата две.
    За овие дена сопружниците треба да го исполнуваат следното правило:
    - Да јадат само посна храна и секојдневно 50 пати да се поклонуваат, 25 пати наутро со молитвата : Господи Исусе Христе Сине Божји помилуј нас, и 25 пати навечер со молитвата: Преподобни оче Симеоне, моли Бога за нас.
    Кој сака може да ги удвои поклоните, односно да додаде уште 50 поклони дневно со молитвата: Пресвета Богородице, спаси нас.
    За сето тоа време сопружниците треба да се воздржуваат од сопружничката постела. По изминување на тие 40 денови сопружниците се должни да се исповедаат и да се причестат со тајната Св. Причеста и тогаш Господ, по верата нивна, со благословот свој ќе им дарува плод во утробата нивна.По зачнувањето, за сето време на бременоста и доењето, сопружниците се должни целосно да прекинат со сопружничките интимни односи и да живеат во чистота."
    "Да јадат само посна храна- подготвена без месо, јајца, млечни производи, масти, риба , масло и вино- исклучиво на вода. Се подразбира ова правило да го исполнуваат сите 40 дена, освен сабота и недела и црквени празници (црвена буква) кога е разрешено да се подготвува храната со растително масло и се пие вино. Овој пост треба да се пости без утврдените големи пости. Најдобро е крајот да се совпадне со недела или празник заради задолжителна причест.
    " Ги молиме сопружниците да ни се јават ( да ги дадат своите имиња заради поменување на Литургиите во текот на 40 дена) пред почетокот на исполнување на ова правило."

    Еве најважното го издвоив, ако пропуштив нешто што го нема во упатството нека дополни @Serafima
     
    На Serafima, irenna, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Како е девојчиња? водите ли љубов? :)
     
    На Lisa_Maja, Pacient srna, Bebulleee и 2 други им се допаѓа ова.
  17. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Честито jacqueline.s толку многу се израдував што солзи ми дојдоа! 3 недели не отворив форум и толку многу нови труднички. Честито нека ви е мамички! На сите ви праќам позитивна енергија и ви посакувам поскоро да ви се остварат желбите!
     
    На MADO, jacqueline.s, only44you и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Јас трпеливо си го чекам денот за тест.Утре е 14ти ден од инсеминацијата(waiting):inlove:^_^:l:
     
    На MADO, irenna, emkaemka и 8 други им се допаѓа ова.
  19. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Vodime, no ne se plodime :D
    Nie pauzirame zaradi bakterijata na mm vo sperma, dobro e prvo da se iscisti pred da prodolzime so procedurite ponataka.
     
    На butterfly*, delvi, honey.11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Битно да се одржува форма :) да не се заборави :lol:

    А твоите брисеви ок ли се?