1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Има и мој термин за таму, баш гледавме на компјутер кај геникологот. Имаше последни 3 термини. 2ние зафативме и другиот одма го фатиле некој други :)
     
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    По тоа што го заклучив од упатите на кои сум имала увид, мислам дека матичните гинеколози даваат упати без термин но и без можност за приоритет, додека пак специјалистите од клиниките кога даваат упат, сум видела некои дека им пишува со приоритет, па според тоа може за нив има термини.
    Мојот матичен гинеколог не беше многу запознаен со упатувањето а и неколку пати се обиде и вика немало термини, исто и матичниот лекар не можеше да извади упат со термин, дали е до системот или до стручноста на лекарите, не знам.

    А кога одите прв пат на имунологија, ви требаат ли некои документи од испитувања што сте ги правеле претходно, пример операции, брисеви, хормони, пап...или само крв вадите па на читање на резултати ве прашуваат нешто повеќе?
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    @Abeja Мене ми ги дадоа резултатите да ги носам, во случај да не ги побараат, Хх подобро ќе ги носам бидејќи битола-скопје не е блиску
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Таму се само сестри за боцкање докторите се во друга зграда мене тогаш ми викнаа доктор и разговарав со него и тој ми кажа што да испитам затоа е подобро пред упат да земете да идете таму на разговор :)
     
  5. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    А ХЛА типизација испитувавте преку ФЗОМ, со согласност за донор или приватно си плативте?
     
  6. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Приватно е 64.000 :D преку фзом 6.200 . Ако се согласиш за донор бесплатно..
     
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Мислев само ХЛА, само за тоа се дава согласност за донор на коскена срж, а другите генетски и серолошки ќе ги правам со осигурување преку ФЗОМ, а тие вредат околу 7.000 заедно и за мажот и за жената, а ХЛА за двајцата уште 7000 ако ги правите без да потпишете согласност за ХЛА (ако потпишете без пари е). Јас сум решена да си ги платам и ХЛА типизација, не дека не сакам да би помогнала на некој, ама којзнае за што би ги користеле моите податоци. Може ако имаме ептен јаки резултати па да не клонираат во иднина.:D
    Значи се заедно би дошло околу 15.000 денари, помалку од теглата мед која ја рекламиравте овде, со тајните состојки:D
     
    На emkaemka, kukla21 и do-re-mi им се допаѓа ова.
  8. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Тоа помагање не е задолжително може да ти се јават ама поголема веројатност е дека нема .јас на докторот му реков викам уште за донации сум стигнала хаха тој ми рече нема врска зашто да давате пари напразно. Башка хла ми го посочи како не многу битно испитување . Така да јас мислам да си потпишеш сите потпишуваат чувај си пари за нешто побитно :)
     
  9. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Od sto bi mozelo da mi potrce kafeavo?? Denes mi e 12 den od ciklus, sabajlevo vidov nekoja kapka na gakite I eve popladnevno posle odnos ostanav da lezam, pospav eden saat, koga stanav da odam do wc, na gakite piteceno od spermata I pomesano so kafeavo.:wasntme::wasntme::wasntme:
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Имаше болки при односоѕ?
     
  11. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Ne nikakvi bolki nemav
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Мислев за време на односот. Глупости суж пишала погоре - изгледа ми се спие :)
     
  13. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Ne kukla, nitu za vreme na odnosi nitu potoa
     
  14. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Ај да настапам јас со едно филозовско прашање, мене чудни мисли ме мачат после 12 навечер.

    Јас имам превртена матка. И сега нели е логично после однос да лежам на стомак?
    Имам приметено дека така скоро и не ми истекува спермата.
    Логично би било ова нели?
     
    На iv.ana и lady.milion им се допаѓа ова.
  15. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.471
    Допаѓања:
    7.215
    Пол:
    Женски
    Zavisi kon kade ti e prevrtena, mene mi rekoa nanazad I toa go nauciv posle 6 godini redovni ginekoloski pregledi kako I toa deka matkata mi IMA mala srcevidna forma. Po koe mislenje aku e nanazad treba na GRB da se lezi...sto znam..ne sum bas pametna hihi...p.s idealno ti e vremeto, vidi samo kolku SME aktivni na forumov po polnok, nikoja nespie hihi
     
  16. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Па досега лежев на грб кревав раце нозе и немаше ефект. Да пробам некое време обратно не губам ништо. Додуша ако сака да си биде ќе си биде и без лежење :)
    Врска немам како е превртена не ми кажаа.
    Сите прибрани од излегување се :)
     
    На iv.ana, lady.milion, wings и 3 други им се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.410
    Пол:
    Женски
    Исто и мене, на стомак ништо не искача, кога мм ејакулира во т.н. кучешка поза, извинете на деталниот опис ама одамна сакам да прашам и се ми е незгодно некако :D, значи така речиси и ништо не искача. Кога сум на грб, не перници, не нозе у вис, ништо не помага.

    Иначе јас ич не знам кога треба да добијам, овој период е ама не пазам ич веќе. Имам само напорен пмс, иначе не би ни знаела. Поопуштенс никад во овие скоро 2 години :D
     
    На ocicka2014 и Bebulleee им се допаѓа ова.
  18. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Angel kako gledas deka e podobro taka pravi, stom ne izleguva na stomak prodolzi taka.
    Jas I taka I taka imam probano no sekako izleguva.
     
  19. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Добро утро како сте? :hug:
    -Денеска јас малце рано будна хехе, да ве прашам на 28септември сум Скопје во имунологија ќе ги проверуваме гените со мм е сега мене ми се плодни денови. Добро сега неможиме бидејќи ставам вагиналети ама да знам после тоа.. Од кај знајш можи нешто неочекувано ќе излези ххх :$:P:*
     
  20. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    извинете јас вака негативна рано наутро ама од сношти ме мачи следново: откако почнавме со овие испитувања не можиме секс да имаме на раат. И не само секс не можиме да се расположиме малку се нешто сум замислена и нервозна. Се нешто испитуваме! Па сега може односи сега не може, вагиналети ставаш, бактерија имаш, па си закажала на лекар не можеш да имаш односи претходно, одиш таму ти дава нешто да испиташ ново и само се оптератува човек.......А, да, секогаш некој над глава ти ја труби онаа досадната...„опушти се и не мисли па ќе биде“:@
    @Libra88 колку што знам и ти си како мене со пцо. кога мене тоа потекувањето на кафеаво ми се случи два пати во еден месец летово докторот ми рече дека е нормално, ретко добиваме и понекогаш матката така се чисти, а не можам да кажам дека не си помислив на овулација или (уште подобро) имплантациско крварење, ама кај нас, на 12-ти ден од циклус тешко...