1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поддршка за сите оние што сакаат да забременат

Дискусија во 'Бременост' започната од bik23, 29 октомври 2010.

  1. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Nie od 20 septemvri otkako mi zavrsi imame sekoj bozji den I svrshuva vnatre :) sega treba za 7 dena da NE dobijam. Se osekjam mnogu umorna nemam sila za nisto I sekoja sitnica me nervira. Osekjam kako nekoja riba da mi plovi po stomakot, naduen mi e a imam I povremeno kako blagi bolki nesto kako za dobivanje. Za test ke pocekam uste nekoj den. Sto mislite?
     
  2. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Срамота е да си признаам дека BuBale ме расплака ..... ;( А на работа сум :*
     
    На BabyStyle, ennaz, Bebulleee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. thebabylover

    thebabylover Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Sakam da ve prasam..28 den mi e...gradite oteceni malku i bolni maalku,stomakot poduen ama ne mnogu,jajnici me zaboluvaat vo odredeni momenti,vcera pri odnosi i denes pri kaslanje.minatiot mesec dobiv. na 27 Den a pred toa na 26..ima li nadez,gi nemam tipicnite bubulici na bradata.....
     
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Можно е секако ма да симптомите за бременост и пмс викаат дека се слични, почекај уште два три дена и ако ти доцни направи си тест па дај боже да се израдуваш на две црти.:*
     
    На thebabylover му/ѝ се допаѓа ова.
  5. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    го купив maybe baby микроскопчето мислејки дека овие денови ми се полдни бидејки така ми покажува на календарот..ама ништо..микроскопчето покажува дека не ми се....а имам исти болки како кога примаф кломифен и стоп инекција...пецканје во јајнците....највверојатно на природен циклус без стимуалција никако да додјам до овулација....:(
     
  6. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    @delvi те молам да ми објасниш како го користиш микроскопчето, јас го пробав еден месец и ниту еден ден не ми се појави ништо слично како на сликичките ни за плодни ни за неплодни денови и прекинав да го користам.
     
  7. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Микроскопчето се користи само со прва утринска плунка. Пред миење на заби. Со прст земаш малку плунка, ставаш на стакленцето, чекаш да се исуши, и гледаш. Можна е грешка ако не ставиш правилно плунка....
     
  8. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Јас па плукав дирекно на стакленцето и оставав да се исуши, ајде следно ќе пробам со прст па ќе видам што ќе излезе:D
     
  9. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Јас со прст правевев, и видов таков папрат.
    Со прст кога ке земаш плунка, добри го малку и јазикот, и кога ке ставиш на стакленце, размачкај ја малку плунката да нема меурчиња многу ;)
     
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    И јас на овој начин го користам ама ништо...може стварно не ми се плодни денови...ке следам еден месец па ке видам
     
  11. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Sekoja cest za hrabrosta. No nemoj da me sfatis pogresno. Sega ti e mozebi podrugo i zatoa ne sovetuvas deka treba da veruvame. Jas veruvam vo Gospod, no sega mi e mnogu tesko i se si mislam deka denovite bavno minuvaat. Cekam da dobijam menstruacija, pa da pravam histeroskopija i duri potoa za bebe da se obiduvame i si vikam kolku li ke treba da cekam za bebence. Zatoa, mozebi ponatamu i jas ke vikam deka ne sum trebala da se nerviram, no sega sum depresivna i mi se place, a i placam :(
     
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Те сфаќам потполно @Black girl , навистина, само јас си знам како ми беше тие две и пол години! Во иднина и ти ќе си размислуваш ко јас сега, но во овие моменти твоите чувства и мисли се нормални!
     
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тука некој пишуваше за некој пар кој после14-15 години во брак добиле дете. Тоа не ми звучи многу утешно. Тоа не се малку години, измачување и паѓање во депресија. Пола брак им поминал во исчекување и нервози, време кога биле млади и сакале радост и среќа во својот живот, кога биле желни за дете. Ако се земале на 20 години, не се многу стари, но што ако се земале на 30. Зошто Господ дозволил толку многу време да помине, до петта година чекање нека биде максимум, ова над 10 години ми изгледа како тивко умирање за оние кои се обиделе со се за да дојдат до бебе. Посакувам ниедна од нас да не мора да чека толку многу и нервозите да не ни одземат од здравјето и младоста, да уживаме како млади мајки.
     
    На dromka, vitamina, MADO и 9 други им се допаѓа ова.
  14. hope123

    hope123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    девојки јас да си кажам утре ми е 28 ден, ден за (не)добивање. симптоми имам исти како пмс, големи болки во градите, отеченост во стомакот, повремени грчеви во јајниците, нервоза, апетит... Мислам дека ќе добијам и овој месец ама потајно се надевам дека нема. Поздрав
     
  15. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    поздрав :)
    и си поминаа 2 и пол години без никаква цртка. и нова другарка е бремена.
    мене ми е некој си 3-4 ден од менстуација, и ништо не ми недостига.
    некако веке не можам ни да се надевам...
    изгубивме желба и за инсеминација, требаше овој месец да почнам со спремање на документите.
    Ќе оставам за на пролет. Некако многу живот ми дојде. 8)

    се чуствувате и вие така некогаш?
     
  16. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Колку пари го зеде микроскопот
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ајде главата горе! Сите имаме такви периоди во животот. Се ќе пребродиме затоа што сме јуначишта!
     
    На fairy88, MADO, pandelka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Микроскопчето јас го зедов отприлика 1200-1300 денари од зегин. Не го користам баш нешто.
    Што е најчудно и што сакав да споделам со вас е дека некни докторот ми виде 2 фоликули од по 14 цм луѓе, без никаква стимулација. И тоа на двата јајници еде на лев еден на десен. Ми беше деветти ден од циклус. За некои тоа е нормално, ама кај мене не се десило сите знаете дека сум со ужас циклус нередовен. Но последниве два месеци не е така. Минатиот пат добив на 28 дена, на 1 -ви и 28-ми септември, а сега еве сега според докторот по сите параметри овулацијата треба да се случи денес - утре, значи на 14- ти или 15- ден од циклус. Не земам никакви лекови ни хормонска терапија. Пијам само мака во прав. И сега лош - нелош спермограм јас ќе си поработам на случајот:lol:
     
    На fairy88, kukla21, irenna и 5 други им се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Во врска со спермограмот, многу е битно спортски да се активни вашите мажи, мм одсекогаш бил активен, ама кумот не беше, дебел беше и тромав, ама откако се активира повеќе кумата забремени веднаш, ослабе малку и одма забремени. Внимавајте дебелината и кај мажите знае да е проблем. Колку повеќе телото е активно толку повеќе и организмот се активира, полесно се лекуваат болестите и полесно се закрепнува. Тоа ми е совет од гинеколог. Он вика само за бронхит, пнеумонија и спортски повреди треба да се лежи, се друго на нога, откако почнав настинките од нога да ги поминувам за ден ипол ги нема, добро тука и хомеопатијата игра голема улога. Обидете се со детоксикација, 21 ден, без цигари, алкохол, шеќери никакви, ниту мед, ниту захарин ништо, без кафе и без производи од животинско потекло, значи 21 ден веган исхрана, ќе се препородите ;)
     
    На zajka1, do-re-mi и BirMelek им се допаѓа ова.
  20. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Секако дека се што позитивно ќе смениш во твојот начин на живот - позитивно и ќе ти возврати тоа не го спорам. НО, во последно време се си мислам дека колку помалку внимавам толку полесно врвам. Откако знам цело време се пазам од нешто. На пример, во кафана не сум јадела 100 години, цигари нема шанси, сок исто така, месо сосема малку. Мм ги пости сите пости. А околу мене луѓе сешто прават и мака немаат.
     
    На kukla21 и Anetaoh им се допаѓа ова.