1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Покачен хормон пролактин и можност за забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од sanaqualia, 4 февруари 2011.

  1. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    a sama na svoja raka da pijam apcina za da go namalam prl
     
  2. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    po sema se pie toa, kako moze takov lek na svoja raka?!
     
  3. Naki123

    Naki123 Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дoбрo дa прaшaм кaквa врскa имa измегу дoстинекс и брoмергoн пијaм веке месец денa брoмергoн пo еднa неделнo и пaк немoжaм дa зaтруднaм a рекoa декa дo прoлaктин е прoблемoт
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Треба да го проверуваш често, може не ти е симнат ако дозата не е добра. А и месец дена е премал период.
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Naki123

    Naki123 Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Пa дa вo прaвo си aмa декa читaм нa некoгo му се симнувa мн брзo a и декa дoстинекс се пoдoбри и пoефикссни oд брoмергoн
     
  6. 2016305

    2016305 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    јас имав покачен пролактин пиев бромергон 3 месеци и потоа останав бремена
     
    На Naki123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kleopatra11

    kleopatra11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Ај и јас да си ја пишам маката.Имам покачен пролактин околу 860,а границата е околу 450,речиси двојно.Пред 6 месеци со сопругот за прв пат се обидовме и останав бремена,ама за жал тоа беше биохемиска бременост т.е. се оплодила јајце клетката ама не се оформи ембрион.Сега повторно се обидуваме и не знам дали сме успеале сеуште е рано,иако имам некакво чуство дека сум бремена.Дали знае некој дали е можно пролактинот да е причина за првата неуспешна бременост?Многу се плашам да не ми се случи пак истото :( Не знам дали има биохемиската бременост поврзаност со високиот пролактин?Иначе цел живот ми касни,по неколку дена или недели,ама имам забележано дека кога сум под стрес тогаш ми касни и не обрнав внимание.Немам некои други симптоми на покачен пролактин,а открив дека ми е покачен сосема случајно.Совет,искуство се е добредојдено :)
     
  8. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Jas imav pokacen lrolakti pred edno 5-6 godini, mi prepisaa bromergon pocnav da go pijam po sema, malku tesko go podnesuvav ama toa e toa. Poznavav eden covek sto leci so bioenergija I otidov cisto da se konsultiran so nego.
    Vo toj period jas bev 22godini I koga mu kazav sto mi dadoa da pijam mi rece srekjo batali gi ovie apcinja ne e ubavo uste sega so hormonski terapii da se. Po ova sto go gledam od rezultatite jas mozam da ti pomognam. Odev kaj nego, gi ostaviv apcinjata I se se sredi posle toa uste nekolku godini go kontrolirav prolaktinot I si bese Vo granici na normala.
    A koga mi ustanovija pokacen prolaktin doktorkata lrvo so mi kaza e deka pokaceniot prolaktin pravi problem pri zabremwnuvanje.
    Sekoj so svoeto iskustvo, jas od kaj nego si najdov lek I fala mu na Gospod!!!
     
  9. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Zdravo feminki...jas od petokot sum na dostineks ama eve deneska nekako cudno se osekjam.Moze li nekoja od vas da mi kaze dali imala nekoja reakcija so pienje na lekot.
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    1.521
    Пол:
    Женски
    Дaaa имaв реaкцијa пет минути плaчев пoсле се смееев кaкo ненoрмaлнa,ми се вртеше свест и мнoгу пaничев зa глупoсти.
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    јас немав никаква реакција го пиев 2.5 години, обично достинекс се поднесува добро за разлика од бромергонот .
     
  12. Len@82

    Len@82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2016
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Јас пијам достинекс веќе една година ... го пијам секој Понеделник навечер 30 мин пред легнување (така ми е кажано) единствено што осеќам од него е што наредниот ден сум поспана и тоа скоро секогаш е така ... друго не ... со среќа!
     
  13. CocaColla

    CocaColla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    840
    Пол:
    Женски
    За покачен пролактин терапија ви препиша матичниот гинеколог или мора на ендокринолог да се оди?
     
  14. Len@82

    Len@82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2016
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    до сега на мене и на мои другарки што знам дека го имаат истиот проблем гинеколог им има препишано терапија ...
     
  15. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Zavrsiv so prvata doza na dostineks i od 63 se namali na 7...no me fati panika...ciklusot trebase da mi e 12ti a eve deneska baba roga dojde porano 5 dena.Ve molam pisete dali na nekoja i se ima sluceno ova...
     
  16. Mandalaa

    Mandalaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    I jas imam pokacen prolaktin od mozni 700 imam 970. Citav za lekovi na prirodna baza kako sto e Maka ili pak Vintex Agnus Castus odnosno Agnes tableti.Dali ima nekoj iskustvo so ovie?
     
  17. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Zemi si dostineks i odma ke si vidis pozitivni rezultati...a za ova na prirodna baza ne sum slusnala.Jas sega pravam pauza so dostineks za da proveram bez apcinja dali se pokacuva i posle toa proverka za proodnost na kanalite uste toa mi ostana...so sreka na site
     
  18. Mandalaa

    Mandalaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски

    Mi prepisaa dostineks, no prethodno imav pijano Diane 35 i imav mnogu loso iskustvo. Zapocnav so maka koe e prirodno resenie za hormonalnite nemam vrtoglavici nitu naglo promenuvanje na raspolozenieto, Planiram da ja kombiniram so maslo od zolto noknice kako sto e prepisano na sajtot pa ke gi vidam rezultatite za mesec dena,
    http://www.alfalab.mk/super-duo-za-magichno-zhensko-zdravje/
     
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Може ли бромергонот да влијае на каснење на периодот или на лажно позитивен тест?
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Незз дали влијае на циклусот.За да,даде лажно позитивен тест не верувам.Оди на гинеколог види дали има бременост.Или провери преку крв.Доколку постои бременост прекини ги.Не се пие бромергон во бременост.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.