Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

 1. Sw3et.Ang3l

  Sw3et.Ang3l Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  2.022
  Пол:
  Женски
  ајде ајде почнавме матурантите да напаѓаме :D туку друго ми беше прашањето. Дали има некоја што планира да оди на Филолошки-Англиски јазик па да ми каже што предмети избрала за полагање?
   
 2. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  645
  Допаѓања:
  610
  Дали некој има полагано фармацевтска хемија или фармакогнозија? :)
   
 3. Martina156

  Martina156 Активен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  0
  Изборни предмети

  Ме интересира за матура покрај македонски и англиски кои се задолжителни уште колку предмети се полагаат?? И дали тие предмети сами ги бираме или?
   
 4. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.065
  Допаѓања:
  6.636
  Изборни предмети

  Уште 2 се полагаат, сами ги бирате.
  Ако си во стручно, се одбира еден стручен, еден општообразовен.
   
 5. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  193
  ^^
  македонски е задолжително, после можиш да бираш меѓу англиски/германски/француски (зависи кој го учиш)/математика и имаше уште некои за уметничките средни. тоа ти е екстерно
  после избираме уште 2 интерни предмети, тие мора да си ги учела 2 години, или 1 година по 3 часа неделно под услов да не се изборни предмети.. (пример филозофија можеш да полагаш- во гимназија се учи во 4та година, 3 часа неделно)
  а ако на пример сакаш да се запишеш на факултет негде во странство, има некој факултети кои бараат повеќе од 2 интерни предмети, тогаш за тоа треба да се договориш со училиштето.
  и покрај ова треба да браниш и проектна задача по било кој предмет. :)
   
 6. Martina156

  Martina156 Активен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  0
  А дали може проектната задача да биде од некој предмер кој се учи само 1 година и притоа е изборен?
   
 7. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  193
  да можи, можи да биди од било кој предмет, за проектната нема врска колку време си го учел предметот.. можи и изборен да биди.
   
 8. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.402
  Допаѓања:
  9.384
  Пол:
  Женски
  Е дечки, за факултет ми треба филозофија да полагам матура, арно ама до сеа кец имам :D таква смотана професорка ми се падна катастрофа значи :D
  Има врска нешо полагањето со кецов? Најверојатно и на полугодие кец ќе ми остане.. Се мислам дали да го пишам во пријавата за полагање матура... :?:
   
 9. Antolinaa

  Antolinaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  1.082
  ^Задолжителен филозофија ти се бара?

  Мислам дека нема врска што оцена имаш, само гледај на крај да не ти квари просек..
   
 10. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.402
  Допаѓања:
  9.384
  Пол:
  Женски
  Па да.. или филозофија или социологија. А социологија неможам да полагам бидејќи само една година имам учено.. Абе добро, јас следно полугодие ќе си поправам тоа сигурно.. Ама викам да не има врска нешо оцената со полагањето :?: :?:
   
 11. Anshu

  Anshu Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  33
  Има ли некој овде што полагал екстерно математика (основно ниво) и ако има го замолувам да ми каже се во врска со полагањето. Благодарам :)
   
  На Chivas му/ѝ се допаѓа ова.
 12. francais

  francais Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.258
  Колку прашања одприлика има на полагање за социологија??
   
 13. Antolinaa

  Antolinaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  1.082
  ^ Кај нас отприлика 50-60.
   
 14. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.067
  Допаѓања:
  5.823
  Пол:
  Женски
  Тоа зависи од гимназија до гимназија, на пример јас мислам дека имав 60 или 80 на филозофија и повеќе од 80 мислам дека не би смеело да има според времетраењето на полагање.
   
 15. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.246
  Допаѓања:
  876
  Мислам битно е да знаеш дека не смееш да употребуваш калкулатор и нормално се се пишува со пенкало освен графиците и цртежите.
  Првиот дел ти се задачи со заокружување со по еден поен, а останатите во зависност од тежината до 4 :)
  Можеш да си ги разгледаш тестовите од претходните години тука :)
   
  На Anshu му/ѝ се допаѓа ова.
 16. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  872
  Пол:
  Женски
  Не знам дали е прашањето за тука , ама ај...

  Близначка сум и сакам да паднам на екстерните во иста просторија со брат ми . Каква желба еј :D
  Нели во училница има по 15- тина души , па затоа ме интересира некое ваше искуство. Познавате близнаци кои ги разделиле на матура ? Мислам на тоа да паднат во различна просторија. Споделете некое искуство.

  И уште едно нешто. Има некаде на страницава за матура да се напише поплака или предлог ? На пример мене ептен без врска ми е полагањево без дигитрон. Не дека некој не знае да множи или да дели, туку се троши време за џабе. Знаеш се, да поставиш задача, да дојдеш до крај и сега уште да помножиш не знаеш, а ? Без врска некако.
   
 17. Antolinaa

  Antolinaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  1.082
  http://matura.gov.mk/contact.aspx?language=MK

  Овде пробај пиши им XD
   
  На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. iHeartVintage

  iHeartVintage Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2012
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  146
  Девоjки, не можам точно да се сетам дали лани некоj спомна дека има прирачник за матура како пдф ? Мислам дека некои феминки бараа од друга да им го испрати, но не бев член и не обрнав внимание.. Jа пребарав темата, но не можев да наjдам ништо слично, може и да имам нешто помешано.
   
 19. Anshu

  Anshu Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  33
  Да, знам дека не смеам да користам калкулатор и исто така разгледував на страницава, па мислам дека со доволно вежбање не би било голем проблем за да положам.
   
 20. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.281
  Допаѓања:
  1.403
  Имаше да. Chivas беше или TeaB, не се сеќавам точно. :?:
   
  На iHeartVintage му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели ја оваа страница