1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Оваа година ќе бидат 3 екстерни и 1 интерен + проектна задача.
    1. екстерен- Мајчин јазик (Македонски, Албански, Турски)
    2. екстерен- Англиски јазик/ Математика (основно/напредно ниво)
    3. екстерен-Општообразовен предмет изучуван минимум 2 години ( Биологија, Хемија, Физика, Бизнис, Информатика,Математика)
    4. Интерен- Општообразовен ко претходните или стручен предмет (за секое стручно си има посебни предмети кои ги полагаат )
    + Проектна задача- од било кој предмет независно од неделниот часовен фонд или колку години е изулуван.

    3 екстерни носат поени со перцентилен ранг и оценка
    Интерниот предмет и проектната задача носат само оценка без поени.
     
    На mamma-mia му/ѝ се допаѓа ова.
  2. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76

    Оваа година сите ке бидат екстерни нема да има интерни, со тоа што македонски и математика се задолжителни, а третиот е јазик и четвртиот сам го бираш и тоа предмет кој си го изучувал минимум две години или само исклучок е филозофија што се учи 1 год, но 3 часа неделно.
     
  3. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Да, ама за гимназијалците :P Ние од медицина а мислам и другите стручни од наредната година математика е задолжителен затоа што кога го воведоа тоа, на гимназијалците им дадоа 1 година за приспособување, а на стручните 2 години.. Ние матурантите оваа година тераме по ланската програма, а од наредната година и на стручните задолжителен ќе им биде математика и ќе биде ко што кажуваш 8)8)8)8)8)
     
  4. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    ima nekoj polagano matura istorija? kako pominale tie sto polagale toa, ima teshki i zeznati prashanja ili ne tolku ? :)
     
  5. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Во принцип на тестот ги давале некои од прашањата од учебниците што се од прва до четврта година,така ми имаат кажувано мене. Е сега кој знае како е,ако не даваат од прашањава од екстерно :\
     
  6. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Леле јас ко што имав само две години..ќе треба да учам асално, пожелно ми е тоа да изберам ради факултетот :| фала ти :)
     
  7. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Јас веќе избрав историја (помеѓу понудени бизнис/ историја), а исто како тебе предметот го изучував само во прва и втора. Средно стручно сум, а за изборен предмет во трета не паметам да го имаше на листата па да го земам. Ако не си гимназија, нема потреба да се паничиш за тоа со учебниците во трета и четврта (во спротивно навистина не знам кои се условите, ќе прашам другарка од гимназија), нема логика да ни дадат и нас нешто од тоа (ако добро те сфатив, за тоа прашуваш). Слушнав дека е потешко (пример, за разлика од бизнис), ама со соодветна помош на професорот веројатно ќе го совладаме и тоа.:whew:
     
  8. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    @mamma-mia и јас сум стручно и одбрав историја, ама иако имаме учено 2 години ќе полагаме за 4 години како што учеле гимназијалците, нас во школо така ни објасниа :/
     
  9. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    @kim.k Сериозно? Сериозно побогу? Јас имам вакви информации, утре ќе зборувам со педагогот, она е задолжена за делот со матурскиот испит. Не можам да поверувам. Кај нас (па и во повеќето училишта) скокавме теми поврзани со Албанците, значи цела прва и втора. Сега и ова. Нема да станам од столче, како што тргнала работата.(facepalm)
     
  10. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    @mamma-mia да да, баш педагогот тоа ни го кажа ( јас така ја разбрав, да не те излажам сега ). Ај прашај ако не за сигурно, па кажи ми, пошо и јас не сум нешто многу силна по историја ама одбрав заради факултетот
     
  11. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    @kim.k Во право си била, и ние одиме по гимназиско, треба да повторуваме од сите четири години. Утре одам да се видам со професорката по историја, се надевам дека ќе се ангажира и таа околу учебници, материјали и слично.
    Јас како интерен зедов право, а го имам учено само две години- во прва и втора. Во трета избрав друг изборен предмет наместо право, а попладнево читавме дека полагањето со прави само по материјалот што се учи во трета и четврта. Се двоумам дали да останам или да земам некој друг (сакам да се запишам на Јустинијан, на новинарски студии, проектната ми е исто по право, ама знам дека таа не се бодира многу). Некој совет за како да постапам од оние што веќе матурирале?
     
  12. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Не се скокани тие теми,туку така е по распоред :) Од нивната историја како што мене ми објасни професорката,од една тема треба да се изучи една до две лекции.А не цела тема. А така мислам и албанците учат за нашата историја,учебникот ни е исти :) Барем оној за гимназија што е,колку што знам.Изминативе две години се жалеа од екстерното дека имало многу прашања за Албанците,а тие лекции не биле учени :\ Ама не ми се верува за матура да е така,затоа што прашањата ги составуваат професорите што го предаваат предметот во гимназијата :)
    Е сега јас мислам да го земам како интерен Социологија а тема избрав Облици на владеење и Политички Систем по Вовед во правото,инаку се спремам за на Правен Факултет смер Односи со Јавност :)
     
  13. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Е за интерниот не знам, јас одбрав мобилна протетика, ја имам учено 3та и 4та :) ај со среќа нека ни е :D
     
  14. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Овие се пријавите годинава, така?

    За гимназија: http://www.matura.gov.mk/data_files...ijava za drzavna matura 2014-15 gimnazija.pdf

    За стручни: http://www.matura.gov.mk/data_files...Prijava za drzavna matura 2014-15 strucno.pdf

    А, во нашево училиште давале од ланските изгледа, на кои се`уште и на гимназијалците математика спаѓа во изборните предмети. :x
     
  15. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    А,добро навистина е ова дека ќе сме полагале и електронски и писмено матура?
    Два пати и тоа?
    :?:
     
  16. Belieberka666

    Belieberka666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Нас ни кажаа дека првиот дел, оној на заокружување ќе бил електронски, а есејот ќе си останел писмено. :)
     
  17. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    Ме интересира дали нешто ви кажаа во врска со полагањето македонски, од кој прирачник да се учи, кои теми ќе ги опфати или тие лани што се полагале од каде сте се спремале?
     
  18. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски
    и мене ме интересира истото од кој прирачник да се учи за матура македонски ? нас сеуште ништо не немат информирано само пријави потполнивме и толку ...^_^
     
  19. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Стандарт мислам учебникот е истиот од преходните години тој лилјавиот "За Матуранти" oд Билјана Богданоска.
     
    На white.kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  20. thefuturedoctor

    thefuturedoctor Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Има некој што има полагано билогија и хемија? Учевте од некои прирачници или од книгите од 1 до 4? Тешко е многу или основните работи..? Ако има некој полагано да ми објасни како е бидејќи многу страв ме фаќа? :worried: