1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. Albertos

    Albertos Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    362
    На Економски Св.Кирил сум прва година насока Е-бизнис,но поради некои семејни причини отидов во Белград и првава недела ја пропуштив.
    Има ли некој(а) тука кој е прва на економски?Може да ми пишете порака за да си помогнеме сега и во иднина за што и да е потребно.

    Да напоменам.Мене ми требаат сега засега книгите Основи на Сметководство,Основи на Економија.За математика незнам сеуште.Изборниот,всушност задолжителен предмет ми е Е-бизнис поради департманот кој го одбрав.

    Е сега прашање до оние кои се втора година па и постари.
    Дали ги има некој овие книги за продавање?
    Како најлесно би можело да се помине на испит по математика,е-бизнис,економија и сметководство. односно како најлесно да се учи?
    Дали од книга,скрипти или само од решени задачи?
    Постијрајте веќе ако сте поминале,како и од каде да учиме,а за новите студенти во прва година како се снаоѓате со учење и материјали.
     
  2. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    дали само мене не сака да ме логира на ова student@ukim или на сите не им ја отвара страната? :o
     
  3. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.641
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам нешто...дали ако се запишам на правниот во битола,можам да барам работа нешто поврзано со криминалистика,уствари криминален инспектор?
     
  4. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Дали ако земам ист предмет за проектна и интерен ќе ми се важи интерниот помалку?
     
  5. single.girl

    single.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Нема да се важи помалку. Деновиве се распрашував и јас баш за тоа и се консултирав со предметниот професор каде што сакам да земам и проектна и интерен. Проектната нема никаква врска со предметите шо се полагаат.
     
  6. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Може пример некои теми да ми кажете за проектна по англиски? Англиски ќе бирам, ама не знам што тема да земам.
     
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    @Jeniffer Кај мене во клас обично земаа анализа на книга, филм, серија такво нешто, и од претходните години обично тоа земале, така да пишувај си за омиленото нешто од овие, само пази да не се повторува од претходните години.
    Јас земав историја иначе, оваа социологија ми се понашаше ја бркав по ходници и нејкеше да ме сослуша|(:swear:
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tredafil159

    tredafil159 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    За да се запишам на факултетот за туризам во Скопје, кои предмети најмногу би ми одговарале да ги полагам за матура?
     
  9. Punk girl

    Punk girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    На iknow системот не сака да се покажат испитите кои треба да ги завериме да не знаете што како ? :(
     
  10. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    2.735
    Пол:
    Женски
    Почнат ви е рокот за заверување? Кај нас е од 24ти...
     
  11. Punk girl

    Punk girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    До петок е.. јас завржив се на време,прашувам за колеги на нив веќе 2 дена не им отвара ниту нема табели со испитите,,
     
  12. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    2.735
    Пол:
    Женски
    Нека одат до студентски да прашаат што е проблемот или да се јават:) Не е баш најсјајно среден системот,затоа зафркава.
     
  13. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
    Некој збор за филозофија или историја екстерен? Што е полесно, што содржеа?
     
  14. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Отприлика кога е најдобро да се започне со спремање за матура? Тие што имаат полагано хемија екстерно дали ќе може да споделите искуство?
     
  15. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.037
    Пол:
    Женски
    Филозофија беа едноставни прашања,наведени цитати,па во одговори да заокружиш чиј цитат е тоа,па имаше наслови од дела и неколку понудени одговори со имиња на авторите,да одговориш кој филозоф на кој филозофски правец припаѓа и слично. Имавме едно есејско прашање,ти пишува горе на која тема,од колку зборови максимум треба да се состои составот и дадени прашања според кои треба да се водиш во пишувањето,не беше тешко.
     
    На the.vampire.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. blue-diamond

    blue-diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    31
    Сакам да прашам за проектот за матура , колку страни треба да биде отприлика и дали треба да имам и power point презентација?
     
  17. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Повеќе од 10 стр., јас имам 18, ама може и помалку.
    Проектната треба во power point да ја правиш. Ти во word ли ја правиш? Кога ќе треба да ја принташ од power point ќе ја испринташ, не треба дупло да правиш и во word.
     
  18. Butterfly1234

    Butterfly1234 Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Дали можеби некој знае дали постои припрачник по физика за полагање на матура?
     
  19. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    Јас да ве посоветувам малку... ако имате нешто други прашања тука со темава ќе ви одговорам. Прирачници има по македонски јазик во книжарниците често држат, но има повеќе примероци па така можете да ја прашате вашата наставничка што ви предава која програма е подобра и кој е најдобар, јас го имам од Билјана Богдановска. Други предмети што полагав не учев од скрипти туку од учебниците... јас имав избрано историја, а тој го учев две години во прва и втора година и двата учебника ги учев.
    Во врска со проектните за теми можете сами да изберете но може и да се консултирате со вашите ментори, каде што сте ја избрале проектната задача. На страната на министерство ми се чини имате примери и како треба да изгледа се пишува во Ворд нормално, отприлика до 12 страни ама не е проблем и повеќе да имаш. За презентациите си одлучивме ние јас кога полагав затоа со менторите ќе се консултирате дали морално е, но јас мислам подобро е зошто полесно можеш да се потсетеш на материјалот преку презентација, имавме ние поени плус од тоа. :) Колку што знам од презентациите за 5ка носеа 12 поени.
     
  20. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    11.321
    Пол:
    Женски
    Хемија и не беше баш лесно, особено задачите. Нас не подготвуваше професорката и си учевме од тоа што сме го училе четирите години. Искрено, треба сериозно и многу спремање за хемија.