1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. rat4e

    rat4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    56
    Ај ве молам помош за прашањево


    Документарен материјал се нарекува целокупниот изворен и репродуциран матерјал кога од него ќе се издвои архивскиот материјал

    a)неточно
    b)точно
     
  2. ratka11

    ratka11 Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    2. Документарниот материјал , како извор на архивскиот материјал, го сочинува целокупниот
    изворен и репродуциран
     
  3. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
     
  4. ratka11

    ratka11 Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Во случај на потешки последици од елементарни непогоди, во смисла на Законот за заштита и спасување, на државниот службеник му се исплатува еднократна парична помош во висина на:

    a) три просечни месечни нето плати на државниот службеник
    b) една последна исплатена просечна месечна нето плата во органот каде што е вработен
    c) две просечни месечни нето плати на државниот службеник


    ај ве молам одговеретми н а ова
     
  5. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Ако одиш со автобус симни се кај завод за вработување и ќе одиш пешки право, на првата раскрсница вртиш десно, мислам дека Рузвелтова беше улицата не сум сигурна, ама тоа е прво вртење десно после заводот, и потоа одиш право ќе стигнеш пак до раскрсница со ул.народен фронт, тука лево ќе видиш згради, имаше некој фирма мислам, тука е и министерство за економија, нема шанси да утнеш а и плус ќе видиш гужва ќе има за полагање.

    Можеш да одиш и по улицата од кај амсм па да вртиш лево, ама така можеби нема да се снајдеш, ова од кај завод ти е најдобра варијанта.
     
  6. thatnorma

    thatnorma Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Во случај на потешки последици од елементарни непогоди, во смисла на Законот за заштита и спасување, на државниот службеник му се исплатува еднократна парична помош во висина на:

    a) три просечни месечни нето плати на државниот службеник
    b) една последна исплатена просечна месечна нето плата во органот каде што е вработен
    c) две просечни месечни нето плати на државниот службеник

    ај ве молам одговеретми на ова


    да бе, и јас не го најдов вчера...ама треба кај елем. непогоди да се барало, не кај законот...не ти помогнав баш...;)
     
  7. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    Ајде и јас да си кажам впечатоци од денес...
    Положив општ дел со 30 поени а практичен со 28.5 (незнам од што скратија, но одговорите ми беа точни)
    Полагањето ми беше од 12 но каснеа групите, па почнаа да пуштаат еден по еден, гужва имаше огромна. Е сега тоа што ве интересира, прашањата беа од прирачникот, имаше 40 прашања, јас ги одговорив за 5 минути (дури и ги проверив), се распрашував кој колку поени освоил и не чув никој да ми каже 30 со 30, обично 24 и 27 беа бројките, колку што успеав да испрашам од околу (во границите на пристојност, нели). Голем број паднаа, дали 1/5 положија и сите се жалеа дека било тешко, а вадеа срипти еден куп со прашања, нормално јас кренав паника во себе... Но сите што ги прашав рекоа дека биле само тие прашања што се на страната!
    Сакам да прашам дали со моите поени 30 (општ) и 28.5 (практичен) ќе ме земат во предвид?
    И уште еднаш да ви се заблагодарам на помошта!!!
     
  8. diana

    diana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    девојки, имам едно прашање за вас. денеска го положив испитот за државен службеник, ама имам аплицирано за повеќе работни места и ми стигнаа известувања за три термини за полагање. знае ли некоја од вас дали треба да се појавам и на наредното полагање и да ја приложам потврдата што ми ја дадоа. денеска ми се смачи чекањето и излегов оттаму без да прашам некој од вработените :)
     
  9. revoltmk

    revoltmk Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Јас го положив испитот за државен службеник со 30 и 30 сертификатоа сега ми важи 2 години. Така да revoltmk беше добар така да секој кој кај него ги побара прашањата дали за јавен дали за државен ги добиваа одговорени од моја страна.
    Кога на revoltmk му требаше помош околу изменетите прашања за државен службеник им беше пратем маил на сите на кои revoltmk им ги имаше пуштено прашањата и за јавен и за државен ги има многу и уште ми пишуваат така да никој не му врати маил на revoltmk барем да му каже дека ги нема или не ги дава само една женска особа се јави и кажа дека ги нема новите одговори (Македонска работа) .Јас им ги имам пратено одговорите на преку 50 луге со тоа што им имам напоменето за друго мислење дека ќе ми биде од корист до сега никој ми нема сугерирано дека некое прашање е погрешно.
    Од revoltmk се земаа одговори и се продаваа на интернет така да познато ми е и тоа .
    И сега дали да продолжам да ги прачам прашањата и за јавен и за државен службеник :o
    good luck !
     
  10. revoltmk

    revoltmk Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Си имала среча на мене ми паднаа 2 прашања што ги нема во дадените прашања а ги има само во чаптерите и едно од управна остапка другото беше од уставот на рм ама точно сум ги одговорил така да сега спијам мирно 2 години па че видиме :D
     
  11. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    не треба да приложуваш потврда!
     
  12. diana

    diana Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    aham. znaci samo treba da se pojavam i da im kazam deka sum polagala. ili voopsto ne treba da se pojavuvam na naredniot termin? barav na stranicata na agencijata na adminsitracija vo najcesto postavuvani prasanja, ama deneska od site sto polagaa slusnav razlicna prikazna, pa da si prasam :) tnx
     
  13. alphamasculine

    alphamasculine Нов член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пошто нема на нетов многу одговори комплетирани, а другите се срање, а исто така и прашањата се многу педерски неажурирани согласно новите измени (зашто треба да се бараат во секоја измена и дополнување на законите одделно пошто нема пречистен текст од понова објава), други ги продаваат за пари, или трети се класични пизди љубоморни па ги кријат и не им ги даваат на другите, а рокот е краток за барање на истите и учење.

    Ова се најновите одговори на прашања што се објавени, и ги барав сите одговори одделно.

    Преземете ги слободно:


    http://www.mediafire.com/download/0lxlm ... R_2013.zip

    П.С. Кршете ноги ;)
     
    На revoltmk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    Види,види... (пе*ерска табота) и мене ми беа исто вака одговорени тие од практичниот дел и пак скратија!
    Наравоучение... не се нервирајте... не зависи од Вас, тие како знаат ќе си скратат!!! :@
     
  15. ivanovaivana

    ivanovaivana Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Девојки, јас вчера полагав и положив со 30 и 30. Не сум фаќала никакви врски, кога отидов во агенцијата имаше еден куп луѓе, и внатре како ќе се ослободеше компјутер, така влегуваше нов човек за полаѓање. Нема како да наместат некој човек на одреден компјутер и да му скратат поени. Исто денес запознав едно девојче од софтверската компанија која го изработила софтверот за полагање, и таа ми рече дека софтверот рандом бира кои прашања ќе ги даде, и на крајот ги пресметува поените според одговорите. Така да не си барајте изговори од типот ми скратија поени, туку некои прашања не ви се точно одговорени. Јас дури и вчера до пред полагање, си најдов неколку грешни одговори што грешно сум ги видела во законите, или не сум видела некоја измена. Сите грешиме.
    Е сега не знам дали ќе бидам рангирана, и да бидам не се надевам многу, меѓутоа ете, добро е да се има потврдата, па се надевам некогаш некој ќе ја вредне.
     
  16. ivanovaivana

    ivanovaivana Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Браво, секоја чест за несебичноста. Одговорите се точни, ги проверив, има 2-3 грешни одговори, меѓутоа може да се положи со максимум, гледам дека најголеиот број од прашањата ти се точни. Јас ги имав купено тие од 300 денари, меѓутоа тие беа срање и на тепка одговарани, а ови си ги барал по закони, се познава. Уште еднаш, секоја честа за несебичноста.
     
  17. alphamasculine

    alphamasculine Нов член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Прашањата што се обележани со црвено, треба да се разгледаат уште еднаш зашто или одговорот не е соодветен или нема доверлив извор, а од тој што се најдени се 'тврди' дека се точни. А провери ги пак уште еднаш и тие што си забележала и мислиш дека не се точни. Пошто има многу измени и дополнувања на законите, а пречистен текст не, и мора да се бараат измени и дополнувања одделно, а многу се.

    Пример:

    - За време на суспензија на државен службеник порано беше 60%, со измена на законот сега 50%,
    или
    - По жалба на решение на управна постапка за второстепениот суд да се произнесе, беше 1
    месец, а сега 2 месеци рок и сл. Многу педерски прашања, а без update-увани одговори.

    П.С. Прашањата на компјутер се random, ДА, и нема местенки во однос на тоа, освен да ве лизнат на одговори кои се неодамна изменети со законот! ;)
     
  18. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Ова е волшебна Македонија!

    Новиот избран кандидат за работната позиција во министерство за труд и социјала веќе година и нешто работи таму. Замислете сега бараа нов државен службеник за таа позиција, сега пред недела беа правени испитувањата за таа позиција за да денеска видеме дека вработиле/избрале личност која веќе одамна работи таму.

    Што убави работи си прават.

    До кога ќе се функционира на овој начин во Р.М.?

    Пред година дена се прелажав да верувам дека ќе ме вработат, нели имам просек над 9 и плус тогаш го положив испитот со сите поени ама секако немав врски. И така заврши таа моја приказна за вербата во Македонија.
     
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.543
    Другарка ми пак, 4 години работеше под договор и најпосле и рекоа дека ке и дадат решение. И пуштија оглас и си конкурираше. И се пријавиле некои од ФОН со 10 просек. Она со 9, 30 отприлика. И тие 5те влегоа во потесен круг она не. 4 години им работеше за 10 000. Кога и кажале се онесвестила таму. И тоа со 30 бода положиле, ама од претходно им се важело полагањето, коо пред неколку месеци положиле. И сеа шефот сакал она да си продолжи да работи, сфатил дека ке ја избркаат, а она чекаше решение за да се омажи да има дете...ама по нашиве глупи закони една ФОНка со купена диплома требаше да и го земе местото. Глупо е што мора да се објави оглас...ама тоа е. И ја вработија таа со купена диплома, и нормално направила некоја грешка у сметководството и ја казнија 15% на плата и нејзе и шефот. После сама си дала отказ, демек они мене ке ме казнуат. Сеа ова може да е се надуено, нели кажано е од некоја која остана невработена заради некоја која имала просек на приватен факс, ама таква ни е државата.
     
  20. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Во такви ситуации кадешто имаат вработено некоја личност на која што сеуште не и дале решение, не смеат да пуштат јавен оглас за нудење работно место за истата таа позиција. Може да си направат интерен оглас. Сето тоа само доколку тие се задоволни од работата на таа личност и доколку решиле да и дадат решение. А не да лажат наоколу дека има отворено ново работно место.

    Тие со диплома стекната на Фон (или пак купена од некој третокласен факултет во Бугарија) сите си се вработени. А ние дипломираните на УКИМ кои сами си се бориме за работа ете ќе си седиме невработени додека не ја најдеме.