1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. marinab

    marinab Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    12
    и двете се под а
     
  2. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Фала :)
     
  3. tanja11991

    tanja11991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Decki deneska bev da polagam dali nekoj znae koga ke treba da si ja zemam potvrdata?
     
  4. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    856
    Пол:
    Машки
    А ако воопшто не се појавиш на испитот?
     
  5. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    potvrdata mozes veke denes vo ponedelnik da si ja zemes , za vreme na rabotnoto vreme na agencijata,mene taka mi rekoa,valjda od sabajle do 16 casot
     
  6. Mimi-D

    Mimi-D Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Здраво на сите :)
    Ќе ве замолам да споделите искуство (од тие што продолжиле понатаму).
    Дали на интервју продолжуаат, како што стои во законот, 5 кандидати или
    има и отстапувања.....дали е можно да продолжат повеќе од 5 кандидати?
    Благодарам.
     
  7. marinab

    marinab Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    12
    ako ne se pojavis ke si polagas vo naredna prilika koga ke ima sleden oglas ili koga ke te viknat...znaci ako ne ti se ode slobodno ne odi nikogo ne treba da izvestuvas nema nikakov problem :)
     
  8. marinab

    marinab Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    12
    па зарем не ти дадоа веднаш потврда...ппа ние кога полагавме откако заврши испитот не пуштија во една канцеларија да ни ја испечатат потврдата,па во друга да ни ја потпишат и накрај на приземје да ни удрат печат...
     
  9. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Јас полагав саботата, за потврдата ми рекоа од понеделник па натака, но не било задолжително да ја земеме, си стоело во системот дека имаме положено. За тие што се од Скопје полесно е ќе појдат да си ја земат :).
     
  10. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Изгледа дека полагавме во викенд :)
     
    На tanja11991 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tanja11991

    tanja11991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Dali dosega nekoja od vas feminki bila na intervju zosto me povikaja vo ponedelnik vo 17 casot kolku vreme trae intervjuto i kakvi prasanja postavuvaat???
     
  12. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    isto taka i jas sakam da ve prasam dragi feminki ,nekoja da spodeli iskustvo ,dokolku bila povikana na intervju ? pozdravce
     
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Зависи за во која државна институција е.
    Во било која да е веќе се знае кој ќе го добие работното место ако тоа не сте вие.
     
    На dzivdzy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.264
    Те повикале во понеделник толку доцна од две причини - или има многу огласи во инститцијата или имаат обврски членовите во комисијата и после работно време завршуваат со дополнителната работа.
    Интервјуто трае 5-10 минути, треба да се претставиш, да кажеш кои надлежности ги има институцијата, што од тоа знаеш да работиш, каде и што си завршила, дали си била на проект, волонтирање, работно искуство, дали знаеш нешто од работата. Прашуваат ако си млада и прв пат се вработуваш, што најумногу си сакала да учиш на факултет, да кажеш кои предмети ти биле омилени, каде се гледаш во институцијата, каде се гледаш за 5-10 години, дали знаеш странски јазици, ако имаат време и прашуваат за познавањето оти многу лажат дека знаат, па кога ќе им дадат нешто на англиски дупки се. Прашуваат ако си од друг град како ке патуваш, дали ке живееш во тој град кај што се вработуваш, дали ке ти е проблем да работиш после работно време, дали ке работиш за викенди...зависи од комисјата колку ја интересира и дали е договорено местото. Ако не е, ке те исцедат со прашања, ако е, ке ти речат, кажи нешто за тебе, ке си поќутат и ај чао.
     
    На tanja11991, dzivdzy и Daleron им се допаѓа ова.
  15. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Znaci za dzabe si se potresuvame,sto kako,jas konkurirav za oglasot za vo vlada(generalen sekretarijat),deka vidov baraat poveke lugje nad 100 pa rekov ajde :)
     
  16. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    И јас аплицирав за истиот, положив со максимум поени и еве не ме викнале на интервју. Макар што воопшто и не се надевам, се знае како одат работите кај нас :)
     
  17. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    исто и јас положив со максимум поени и еве денес ми стигнало мејл за во петок за интервју ,така да пак само залажувања :)
     
  18. Strong.

    Strong. Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    13
    Се регистрирав на форумот токму баш поради ова тема, да те прашам нешто, од Генерален секретаријат те повикаа на интевју или од некој друг оглас ? Јас минатата недела во сабота полагав и го положив испитот,само ме интересира кога треба да сме повикани на интервју :?
     
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.264
    Девојки, кога се огласите од Рамковен, пазете и не аплицирајте за џабе. ке ви викнат на полагање, ама таму се вработува албанец.
    И иако имате максимум поени на тестирањето, можеби имате помалку од првите 5 со просек на факултет. За да ве викнат на интервју, треба да сте во првите пет, збирно од полагањето и факултетот.
     
  20. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Da,za toj oglas me povikaa za generalen srkretarijat na vladata,vo sabotata i jas polagav,a denes na mail mi pisaa za intervju,za vo petok
     
    На Strong. му/ѝ се допаѓа ова.