1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање на испит за државен службеник

Дискусија во 'Барање работа' започната од elygj, 17 септември 2010.

  1. tanjce1

    tanjce1 Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Fala ti mnogu za infoto, ke mi pomogne kolku tolku :) ke probam ke vidam kako sto ke bide pa zdravje , mene mi se vide mnogu materija i zbunuvacki prasanja pa zatoa pocnav da baram po net mislenja kako sto e :)
     
  2. marija116

    marija116 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdravo, treba da polagam za drzaven sluzbenik na 12 juni, a nemam dovolno vreme za da gi odgovoram prasanjata ke moze li nekoj ako go ima ispitot so odgovorenite prasanja da me izvesti i da mi go prati na email vi blagodaram

    mislam deka ti ke mozes da mi pomognes okolu odgovorenite prasanja
     
  3. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    дали некој ги има одговорено прашањата што се даени на старнана на агенцијана, ? ќе може ли некој да ми ги прати?
     
    На inas му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bezzimena

    Bezzimena Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    39
    :hai:

    Да прашам дали некој од форумов знае дали материјалот и прашањата околу испитот можат да се најдат во некоја фотокопирница како скрипта? :?:
    Зошто потешко ми е вака да читам на екран,не можам да подвлекувам и да ги барам прашањата. :lol:

    А ако има некој кандидат за она што праша и @ladymici слободно и мене нека ми пише. :wasntme:

    Тенкс :)
     
  5. antijamk

    antijamk Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ајде ако има некој да ми прати прашања и одговори за полагањето на meil antijamk@hotmail.com
    во pdf. file или слично...
     
  6. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    јас сум во фаза на одговарање, полагам на 26 август, ако има некој што полага тој датаум,нека ми пише ЛП да размениме мислења и некои одговори сега за сега не можам да ги најдам сите одговори, а и меилот за полагање ми стигна вчера како ќе стигнам незнам?? :?:
     
  7. Bezzimena

    Bezzimena Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    39
    И мене ми стигна меил дека треба да полагам на 26.Ама не знам дали ќе одам,со оглед дека го немам материјалот црно на бело,имам некој проблем со компјутерот па не ми ги отвара пдф фајловите,само прашањата можам да ги видам,а за материјалот морам да позајмувам туѓ лаптоп. :?:
    Затоа прашав дали некој знае дали го има материјалот во некоја фотокопирница или некој да ги има одговорено прашањата па да биде фин да ми ги прати во лп ? :?:
    А како што видов,не е баш мал материјалот. :|
     
  8. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    не е мал материјалот и мислам дека секој ќе се гледа за себе, сигурно ги нема во фотокопирница затоа што трудот е голем за да ги одговориш прашањата и мене не ми отвора на страната на аа.мк само прашањата ги имам па така едно по едно ,зборче по зборче, од чичко гугл и од сите закони си ги барам одговорите, многу бавно и тешко е ама ајде може ќе се исплати трудот!
     
  9. inas

    inas Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    dali nekoj gi ima prasanjata i odgovorite????
     
  10. boban6666

    boban6666 Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Ми треба помош за неколку прашања

    1. Во сегашниот состав колку пратеника го сочинуваат апсолутното мнозинство?
    а) 80 пратеника
    б) 63 пратеника
    в) 90 пратеника

    2. Со какво мнозинство Собранието го донесува буџетот?
    а) квалификувано мнозинство
    б) апсолутно мнозинство
    в)релативно мнозинство

    3. Кој ги избира и разрешува судиите-поротници?
    а) Судскиот совет на РМ, под услови и во постапки утврдени со закон
    б) Врховниот суд на РМ, на предлог на основните и апелационите судови
    в) Претседателите на основните и апелационите судови на РМ

    4.Државните секретари во министерствата немаат статус на државни службеници
    а) точно
    б)неточно
     
  11. boban6666

    boban6666 Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Положив во неделата... И што сега? Каде ќе ме известат да си ја земам потврдата? После колку дена обично се земаат?
     
  12. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    Дали некој ќе оди на полагање сега на 11.09? Ако некој ги има одговорите на прашањата би го замолила да ми каже преку ЛП. Реално малку денови се дадени за да се научи материјалов и за тие кои немаат завршено право е ептен макотрпно.
     
  13. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    2.122
    Не знам какво е вашето искуство, јас кога полагав се запрепастив. Чекав саат и половина за да полагам, нејсе. Страшното во целата ситуација е што во групата во која полагав имаше одредени персони за кои се знаеше дека ќе бидат примени на работното место за кое аплицирале. И капак на се вработение во агенцијата им ги решија ама буквално цели тестови. Не ги оставија да го фатат глувчето. Им ги решија тестовите за 5 минути на сите, а на останатите кои пробаа да потпрашаат некој друг веднаш со закани дека ќе бидат отстранети и дека тестот нема да им важи. Е ајде најдете НЗС на целава ситуација??? Од една страна на оние на кои треба им го решават тестот пред нас без никаков срам, а од друга страна на останатие им покажуваат авторитет.
    Е вака беше моето искуство :D Го положив тестот ама џабе :D Уште на полагањето се знаше кој ќе биде примен на работа :)
     
  14. kleadd

    kleadd Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    здраво на сите.. :) ќе може ли некој да ми ги прати одговорени прашањата за испитот за државен службеник...негде до пола сум со одговарањето ама ме исцрпи моментот со барање по закониве... пратете ги во ЛП или ако е полесно ќе оставам маил...и тие што полагале сега брзо ако не им е тешко да ми кажат подетално каков е испитот, дали се измешани прашањата од сите овие на сајтот..што содржи општиот, а што практичниот дел..знам само дека има 60 прашања :) фала ви однапред :) позз
     
  15. ivanak

    ivanak Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    13
    ај ако ги има одговорени некој нека ми ги прати и мене ...аплицирав за ова- Влада на Република Македонија - Секретаријат за спроведување на Рамковниот Договор, ама викате џабе маката а??
     
  16. L-a-d-y-Bug

    L-a-d-y-Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    52
    Колку се плаќа за овој испит?
     
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    и мене ме интересира ова и кој се условите за да се полага овај испит ајде ако не е ништо тајна некој што има полагано нека ни каже све детално ако можи бидејќи на неколку форумџифки му пишав па се штедат од коментари да кажат како е процедурата |( има ли некој љубезен да образложи све околу оваа работа?
     
  18. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    значи вака, не се плаќа ништо за да полагаш, треба само да има јавен оглас, на кој ќе аплицираш за некоја државна позиција (како што кажаа погоре на пример за во влада) се аплицира електронски и добиваш повратна информација во колку часот и кој датум го полагаш испитот. Испитот соджи 40 прашања (20 општ дел, 20 практичен дел) секое прашање носи 1, 5 поен, се полага електронски со заокружување, сите прашања ги има на страницата на агенција за администрација, ваше е само да ги одговорите тие околу 550 прашања :worried: ќе ги барате од закони и од материјалот што е даден на страницата!чисто сумљам дека некој ќе ги даде на готово прашањата затоа што станува збор за работно место, а и многу труд се вложува за одговарање (краток период е најчесто недела до 10 дена за спремање на испитот) полагав пред еден месец од вкупно 60 поени имав 57 и не ме викнаа на интервју, доколку не сте задоволни од поените може да се преполага за 6 месеци, инале валидноста на положениот испит за државен службеник важи 2 години!
     
    На ivanak му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ти благодарм Лина сега многу работи ми се појасни значи во работава здрави и живи да се пријателите само како што ми изгледа...
     
  20. Gossip-B

    Gossip-B Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    Феминки ќе кажам искрено "Се е со врски", а посебно таму....залудно потрошено време!!!Лани јас го полагав,демек тие со највеќе поени ќе влезат во потесен круг,ќе идат на интервју и ќе ги вработат бла бла блааааа и на крај никој од тие што бевме со мах поени не не викнаа и на крај само на еден обичен лист хартија ќе ти дадат некоја си потвдра дека си положил и за ништо не ќе ти служи :)
    Таму мислам дека ги вработуваат оние преку рамковниот ;) Ипак со среќа на тие со решиле да полагаат....еееееејј само ме интерсира дали некој влегол без врска преку овие огласи??? :D :D :D