Помош за проектни задачи

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 5 февруари 2010.

 1. Monkey1

  Monkey1 Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Aj poetesi.. pomognete mi malku..

  Epa vaka.. za utre mi treba pesna so naslov LJUBOV VO MOETO SRCE.. treba za ljubov kon tatkovinata, kon nekoj rodnina, prijatel i sl.

  Bi gi zamolila site koi posivaat neka napisat nesto bidejki jas sum 0 za pisuvanje
  Vi blagodaram odnapred na site :)
   
 2. plavata212

  plavata212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  407
  Пол:
  Женски
  не знам дали прашањето е адекватно за овде...
  сакам да се запишам на економски прилеп...во врска со проектната задача од матурата,треба да биди нешто поврзано со факултетот или можам кој било предмет и која било тема да одберам?
  се важи само оценката од проектната или и темата за која е пишувано?
   
 3. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.067
  Допаѓања:
  5.823
  Пол:
  Женски
  Па зависи, мислам дека нема да прават проблем и ако проектната не е од предметот што е поврзан со факултетот, ама за да немаш сомнежи најдобро избери си проектна по предмет кој го бараат на факултет, лани класниот ми рече дека проектна по Филозофија на сите факултети ја признавале, па види што ќе одлучиш.
   
 4. plavata212

  plavata212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  407
  Пол:
  Женски
  женски ај помош...предлог тема за проектна за матура? :^)
   
 5. cheetah.girl

  cheetah.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.624
  Допаѓања:
  1.399
  Зависи во кое средно училиште учиш...(гимназија,економско,медицинско...)
  Учам економско...за проектна за матура одбрав деловно работење :)
   
 6. plavata212

  plavata212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  407
  Пол:
  Женски
  ^гимназија учам
   
 7. cheetah.girl

  cheetah.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.624
  Допаѓања:
  1.399
  незнам кои економски предмети ги учите но би можела бизнис на пример...има многу теми :)
  Претприемништво,мал бизнис,бизнис план,менаџери и претприемачи,инвестиции итн :D
   
 8. catsruletheworld3

  catsruletheworld3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  27
  луѓе ај дајте ми идеи за која тема би можела да пишувам проектна, англиски!?
  Ми текнаа неколку теми ама ај да си прашам некој може нешто боље ке предложи хехе :D
   
 9. cheetah.girl

  cheetah.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.624
  Допаѓања:
  1.399
  може за некој филм,серија,писател... :)
   
 10. catsruletheworld3

  catsruletheworld3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  27
  нешто по општо..? :) не би пишувала за писател или пејач/ филм, тука се бара мн биографски податоци тоа ми е досадно :shake:
   
 11. cheetah.girl

  cheetah.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.624
  Допаѓања:
  1.399
  :?: хмм...не ми текнува друга идеја...знам мои школски кои ќе полагаат проектна англиски...и ќе пишуваат за серијата Friends...
  А ти за што би сакала да пишуваш? Веројатно имаш нешто размислувано..
   
 12. IvanaOneD

  IvanaOneD Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Ако може некој да ми даде неколку реченици како вовед или што да пишувам за „Балада“ „Елегија“ „Романса“ тоа ми се темите,имам нешто напишано али иам проблеми и мн се нервирам :///
  АКО МОЖЕ ПОМОШ,општо за темите само не дефиниции,туку како анализа,БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД :)
   
 13. stefiy

  stefiy Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  68
  Утре правам писмена
  Тема: Желбата и љубовта се крилја за големи дела
  Треба нешто како за некоја желба па дрн дрн
  Помошш
  фала однапред :D :)
   
 14. Luciano

  Luciano Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2012
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  223
  Еве на еден другар му пишував пред некој ден ама за "Елегии за тебе"- Кочо Рацин.. Ама незнам баш дали ке ти помогне ова бидејки е од песна пишувано :?:
  Песните на Кочо Рацин се полни со чувства, копнеж кон татковината еднаш да ја види слободна. Преовладуваат лирски слики и тонови исполнети со елеѓични чувства.
  Инспирација писателот добива до моментот кога неговата татковина е под ропство и многу сликовито со нежни и тажни чувства ја раскажува желбата каква сака да ја види еднаш татковината, слободна како сонце и да изгрее силно, силно насекаде, над реки и планини, значи слобода да се осети насекаде, доста било болка, мрак и проклетства. Жал, тага за татковината и љубов кон неа преовладува во неговите елеѓични песни, песни со патриотски дух и копнеж кон подобро утре. Поетското возбудување оди до таму што сликовито го оживејува емоционалното чувство во себе и во народот што го чувствувал во тоа време.
  Сите песни се со ритам изразени со посебно внимание така како што прилега на неговиот дух и неговата поезија.
  Пиши што си направила :*
   
 15. catsruletheworld3

  catsruletheworld3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  27
  се мислев нешто како Life in England vs. the US, па споредба некоја да правам.. ама не знам ке видам..а може и предметот да го сменам :(
   
 16. Sar4ylilac

  Sar4ylilac Активен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Проект по граѓанско

  Пред недела дена ни даде наставничката граѓанско задача да направиме партии,сосе лого,име и програма
  Е сега,логото и името се готови,ама за програмата заглавив..Има некој да ми даде идеи?
   
 17. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.516
  Допаѓања:
  1.851
 18. mileystar

  mileystar Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  645
  Допаѓања:
  1.093
  Пол:
  Женски
  девојки ми треба помош на тема лесно е да се купи капа а не и ум
  фала однапред !
   
 19. cheetah.girl

  cheetah.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.624
  Допаѓања:
  1.399

  Па не ти е лоша идејата...или можеш за културата во Англија vs. Америка...или меѓу повеќе држави :)
  и ако го сакаш англискиот и ако ти оди тогаш не го менувај предметот ;)
   
 20. mawataa

  mawataa Активен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ve molam pomognete mi:)

  Mi treba mitoloska pesna ako nekoj znae ke mi kazi li ?
   

Сподели ја оваа страница