1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за проектни задачи

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 5 февруари 2010.

  1. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    Македонски!

    Што поточно ти треба ? Тема ? Стилски фигури ? Идеја ?

    Темата во песната е тешкиот живот на македонскиот народ за време на турскоро ропство.
    Од стилските фигури треба да обрнеш внимание на словенската антитеза. А тоа е стилска фигура кога во една песна , е сега зависи во колку строфи ја има.Најпрво се поставива прашање од еден човек, потоа имаш претпоставка од истиот човек и после добиваш негација и вистинскиот одговор од оној помеѓу кои се води разговорот.Ете мала помош од мене ако треба уште нешто слободно пиши ми :)
     
  2. sweetgirl256

    sweetgirl256 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Фала многу,ако може да ми ги одговориш и овие прашања...
    1.Која е причината што авторот ја нарекува земјата пуста и црна ?
    2.Што претпоставува поетот за да ја објасни тешката положба во својата земја ?
    3.Посочи ги метафорите и ономатопеите во стиховите и објасни ги :)
     
  3. sweetgirl256

    sweetgirl256 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Словенска антитеза!

    Ако може да ми кажете неколку песни со словенска антитеза,само да не бидат разболе се девојка ,сердарот или ропство.Фала од напред :*
     
  4. pametna555

    pametna555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    1
    книга црни овци

    ајде :) помогнете ми за лектирата црни овци :* :* :)
     
  5. Lostedlove

    Lostedlove Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    11
    Ке може некој да ми ја раскаже "За македонцките работи" од Крсте Петков Мисирков лектира ми е :(
     
  6. Lostedlove

    Lostedlove Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    11
    ке ве замолам за помош........

    ако некој ја има раскажано лектирата за македонцките работи и ако не му е тешко да ми ја напише.. ве молам итно ми е ... фала ви однапред :(
     
  7. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
  8. smiley16

    smiley16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    51
    Пишување апстракт!!!

    Дали може некој да ми објасни како да напишам апстракт, што треба да содржи, како треба да изгледа. Се пријавив на натпреварот од ТМФ наноматеријали, но никој од групата не знаеме како да го направиме апстрактот да ни изгледа како што треба. Ако некој знае би му била благодарна да ми објасни детално како треба да биде!
     
  9. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Пишување апстракт!!!

    Вака, во апстрактот пишуваш која е темата на трудот, која е целта што сакате да ја постигнете со изработката на тој труд, евентуално техники и постапки на истражување и сл. Значи, зависи од темата што се обработува. Ова го пишуваш во многу кратки црти, јасно и прецизно. Мислам дека треба најмногу половина страна да биде апстрактот, доколку не е поинаку определено со правилата на натпреварот :)
     
  10. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Здраво феминки..матуранка сум и имам за тема АУТИЗАМ по психологија доколку некоја феминка има некои материјали и слично би ја замолила да ми пиши лп! :)
     
  11. Steff.Unique

    Steff.Unique Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    270
    Пол:
    Женски
    Девојки.. исто и јас сум матурантка оваа година доколку некоја од вас има материјали, податоци и слично на тема "Здрава исхрана" по биологија нека ми пиши лп!
     
  12. phoenix1

    phoenix1 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Шагринска кожа

    Луѓе, ми треба кратка содржина за 'Шагринска кожа', ве молам?? Благодарам однапред. :)
     
  13. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Шагринска кожа

    „Шагринска кожа“ содржи три поглавја: „Амајлија“ („Le Talisman“), „Бездушна жена“ („La Femme sans cœur“) и „Умирање“ („L’Agonie“). Првото издание содржи предговор и „Моралност“ („Moralité“) кои се отстранети во понатамошните изданија.[13] Епилог се појавува веднаш по последното поглавје..


    Арапски натпис кој се наоѓа на шагренот и кажува дека споственикот ќе ги „поседува сите нешта“.[14]
    „Амајлија“ започнува со заплетот од „Последниот Наполеон“: младо момче по име Рафаел де Валентин ги вложува своите последни пари и по нивното губење решава да си го одземе животот, фрлајќи се во реката Сена. Но по патот, решава да влезе во една несекојдневна продавница исполнета со интересни работи од целиот свет. Продавачот, постар човек, му покажува парче шагринска кожа закачена на ѕидот. Старецот кажува дека на кожата има „ориенталски“ натпис, за кој старецот вели дека е „санскрит“, но всушност е арапски.[15] Старецот тврди дека кожата ја исполнува секоја желба на нејзиниот сопственик, намалувајќи се со секое исполнување. Рафаел не слушајќи го предупредувањето на старецот веднаш ја зема кожата и посакува да се најде на кралски банкет исполнет со вино, жени и пријатели. Во истиот момент неколку негови познаници и пријатели го повикуваат на ваква забава. Тие поминуваат часови во јадење, пиење и зборување.
    Втората глава, „Бездушна жена“, е раскажана како еден вид на ретроспектива од гледна точка на Рафаел. Тој на својот пријател Емил почнува да му ги раскажува своите денови како студент, живеејќи во сиромаштија со постара стопанка и нејзината ќерка Полина, залудно обидувајќи се да го освои срцето на прекрасната но ужасна жена по име Фоедора. Патем бил подучуван од постар човек по име Растињак, кој го охрабрувал да се потопи во светот на високото друштво. Користејќи ја љубезноста на неговите стопанки, Валентин успева да се пробие во кругот на пријатели на Фоедора. Не можејќи да го освои нејзиното срце, се претвора во мизерениот и разочаран човек најден на почетокот на „Амајлија“.
    Дејството во „Умирање“ се случува неколку години по случувањата во првата и втората глава. Валентин користејќи ја својата амајлија се здобил со големо богатство, но на кожата како и на неговиот живот им се ближи крајот. Целата ситуација предизвикува тој да почне да паничи, уплашен од самата помисла дека следната желба ќе му донесе смрт. Тој го организира својот дом со цел да избегне да посака нешто: неговиот слуга, Џонатан, подготвува храна, облека и посетители секогаш кога е потребно. Некои работи надовор од неговата моќ го тераат да посака уште желби а со тоа кожата станува речиси невидлива. Очаен, болниот Рафаел бара начин повторно да ја зголеми кожата, и оди во топла бања со надеж дека ќе си ја поврати моќноста.
    Со кожата помала од лист на зеленика, тој е посетен од Полина во неговата соба, која му изјавува љубов. Кога ја дознава целата вистина за кожата и дека нејзината улога во неговиот живот е пресудната, таа се стаписува. Рафаел не можејќи да ја контролира својата желба за неа причинува таа да избега во соседната соба за да му го спаси животот. Тој тропа на вратата и ѝ изјавува љубов како и желба да умре во нејзините прегратки. Таа, во меѓувреме, се обидува да се убие за да го ослободи од неговата желба. Тој ја крши вратата, тие ја свршуваат нивната љубов во жесток момент на страст и тој умира.
    ако не помогна ова подоцна ке ти ја раскажам и на подолго ако треба ;) мноогу ја сакам книгава :inlove:
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  14. phoenix1

    phoenix1 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Шагринска кожа

    ТИ БЛАГОДАРАМ ! ЌЕ ГО ПРОЧИТАМ ПОДОЦНА И ЌЕ ТИ КАЖАМ. ЗНАЧИ ПРЕМНОГУ ТИ БЛАГОДАРАМ . <3
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  15. phoenix1

    phoenix1 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Само уште нешто, ако би можела да ми кажеш тема,идеја,локализација и време??
     
  16. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Ако некоја некогаш налетала на некоја статија поврзана со Феминизмот гледно од филозофска страна, би ми дошла добредојдена. Или пак за некои ситуации каде имаат разни ритуали на жените, како обрежувањето кое е доста популарно во западна Азија и Африка...
     
  17. ivana.iva

    ivana.iva Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    7
    Феминки вака... Јас имам проектна задача по Македонски јазик и темата ми е руски класицизам поточно за Толстој и како тој го определувал општеството според неговиот најнизок слој. Ве молам ако некој од вас има некоја книга да ми препорача за темава би била многу благодарна. Исто така, мојата другарка има за Достоевски (Злосторство и казна) ако имате некоја книга и за ова да ми препорачате, фала ви многу :D
     
  18. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Локација е париз, време е почетокот на XIX век,а за тема и идеа http://mk.wikipedia.org/wiki/Шагринска_кожа прочитај го ова кај што пишува тема.Обавезно кај идеа спомени ги може и сака како два глаголи кои водат и до среќен живот но и до несрекен како овој на главниот лик.
     
  19. emilija29

    emilija29 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ako moze pomos za proektnata zadaca eve ja i temata
    Zlonameren softver i zastita od nego
     
  20. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Побарај на google,види што има
    јас моите семинарски така ги правев,остварав различни страни и искомбинирав од секоја по нешто и составив.

    http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 1%82%D0%B0
    прочитај го ова,можеби ке ти послужи,и побарај има сигурно уште вакви информации

    http://issuu.com/emijalceva/docs/zlonamerens