1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за проектни задачи

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 5 февруари 2010.

  1. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
     
  2. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.451
    Допаѓања:
    32.734
    Пол:
    Женски
    Вака сега...јас си имам проектче за по педагогија(за в среда ми е,ама убаво е порано да се направи иф ју ноу ват ај мин).Треба или есеј или на пауер поинт.Е сега ние на пауер мојата група најверојатно ќе го направиме.Ама идеја никако не ми доаѓа шо да треснам.Темите се движат вака:Човек,цивилизација,природа или пак Природата обвинува...Ако има некој идеја како шо да треснам или пак ако има напишано за овие теми нешто ќе сум многу благодарна.Во ист ден и тест и овие задачиве треба,бидејќи имаме блок часови по педагогија,то ест два часа.Значи ако имате било што за овие две теми пратете ми во ЛП.Благодарам однапред:hug:
     
  3. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    Некое мало составче за тема Желбата и Љубовта крилја за големи дела :D
     
  4. Kayley

    Kayley Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Ми треба проектна за матурска по психологија...Сеуште се немам одлучено на која тема па може и да ми предложите некоја тема.Би сакала нешто со потсвеста на човекот.
    Доколку имате било каква проектна по Психологија многу ќе ми значи вашата помош.
     
  5. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.451
    Допаѓања:
    32.734
    Пол:
    Женски
    Kayley
    ако сакаш за потсвеста,многу ќе ти помогни Моќта на потсвеста од Џозеф Марфи...таа книга ја имам прочитано...па ако сакаш на таа тема,книгава ќе ти послужи:mm:
     
  6. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Па вака... За утре под итно :!: ми треба 3 раскази од книгата Раскази на Николај Ајтов. Во библиотеките ја нема а на интернет неможам да ја најдам. :( Па ако некој може да ми даде линк или пак ако знае екој расказ да ми каже би ми значело многу. Патем можеме да подискутираме малце и за писателот. :)
     
  7. Kayley

    Kayley Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    ^
    Simona ја имам читано книгата и многу е добра...Сепак ти благодарам на советот :* но избрав друга тема бидејќи не ми ја дозволија таа.
     
  8. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    66
    Хајтов*
     
    На AnaKlarc му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    Ми треба помош околу проектната задача за матура. Сеуште се немам одлучено што да пишувам и која тема, а веќе другата недела треба документите да ги предадам потполнети, што значи треба да имам одлучено. Инаку учам средно стучно, па би ми било при помош доколку некој од вас би сакал да помогни, значи не барам да ми ја напише, се готово на тацна, туку некој што бил претходната година матурант доколку има нешто за пример би ми помогнало.
     
  10. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Шо предмет одбра? Јас ќе ти помогнам :D
    Јас имав одбрано македонски и супер пројдов :D
    Инаку сегашни и идни матуранти, не се фокусирајте до толку на проектната! Сите ќе ве поминат! :!:
     
    На LittleChili му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    За проектната сеуште немам одбрано по кој предмет, ама класната денеска ни кажа дека не смеело демек по македонски, англиски таму.. од стручните требало еве тоа ми кажуваат некој полесен предмет ама пак цел скоро клас кај еден ментор ќе бидиме така.
     
    На luci22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Епа добро, тогаш одберете сите ист предмет, таман и полесен некој! :D
    У секој случај, немој да се оптоваруваш многу, многу со проектната најлесен дел од целата матура е. :D
     
    На LittleChili му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    ^ Фала за советот :hug:
     
    На luci22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @LittleChili класната те излажала, како тоа "не смее". Можеш да правиш проектна задача, буквално од секој предмет кој го имаш слушано.
    Јас не би ти препорачала за правиш проектна по македонски јазик, од причина што би требала да опфатиш еден автор и повеќе негови дела, или цел период и да разработиш неколку претставника.
    Проектната задача, како што рече @luci22 e најлесен дел oд матурата, па затоа одбери си тема која ке ти одзеде најмалку време.
     
    Последна измена: 4 декември 2014
    На LittleChili и luci22 им се допаѓа ова.
  15. davidof

    davidof Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    12
    Девојки ве моламммм за помош, многу ми е потребна.
    Ќе пишувам проектна за Достоевски и класната ми вика да не стои само достоевски поубаво некако да звучи насловот..
    Имате некоја идеа???
     
  16. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.727
    Пол:
    Женски
    Животот и делото на Достоевски - прво нешто што ми падна на памет :):D
     
  17. One.Moment

    One.Moment Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    3.544
    Пол:
    Женски
    Сакам да правам проектна по Социологија ама не знам што тема да изберам, некоја сакам да биде од 2ра или 3та година зошто темиве од 4та ми се за никаде, немам учебник во мене од 2ра и 3та а треба да се каже темата до денес. Па да ми каже некој од поискусните или пак некој од 4та што ќе прави по социологија, некоја тема што ќе можам повеќе матријал да најдам. Треба за викендов да и ја кажам на класнава темата.
    :D
     
  18. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Избрав проектна задача за матура по Вовед во Правото,тема ми е Облици на владеење и Политички систем,некој да ме насочи што да пишувам?
     
  19. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Девојки ај дајте ми некој предлог за презентација , за факс ми е ....Може било што , во моментов немам никаква идеја а сите през. во ком ми се за лекции од средно .
     
  20. LoveIsAllAround

    LoveIsAllAround Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    92
    Значи ми треба помош за проектната задача за матура.Значи избрав предмет македонски јазик и литература и имам неколку идеи на писатели и дела,но незнам како би изгледал насловот на пример за “Пеколот“ од Данте Алигиери,или пак за “Злосторство и казна“ од Достоевски или пак за “Канционерот“ од Франческо Петрарка.Значи ми треба помош за тоа како да го составам насловот за некое од овие дела,а за пишување сама ке си пишувам.