1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    sigurno oni ke im dadat izvestaj za platite sto sum gi primala.....ke se javam utre da vidam do kaj se da znam kolku ke bidam bez pari....
     
  2. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Да ве прашам, мене боледувањето ми почнува во понеделник, е сега од фирма ми кажаа некои обрасци, трансакциска сметка, потврда за боледување од матичен и извод од детето да ги однесам по породувањето. Треба ли нешто да однесам пред да се породам, гледам некои однеле???
    И уште нешто, матичниот ми рече само да се јавам на телефон да ми го отворат породилното, нели треба да ми даде некој документ?
    Фала ви однапред!! :)
     
  3. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски

    Ех кај мене да беше еднаш...
    Читнете ме феминки која може погоре, и ако имате некој совет, споделете....
     
  4. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    @chache87 потврда можеш да земеш пред време од матичен и да си однесеш, а за останати документи кога ќе се роди. Иако све може да почека и за после породување, па маж ти да трча и средува. Нашиве се брзи од службата на работа и ќе однесе маж ми, плус книшка за детето...така ме советуваа.
     
    На chache87 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Мене нешто друго ме збуниа сега. Дали фондот исплаќа пари од денот на породување или од денот на отворено породилно. Значи ја денес отворам породилно а се породувам на 1 декември. Мене од работа ми даваат за ноември пола плата, а пола плата ќе чекам заедно со цел декември во јануари од фонд, или само за декември во јануари ќе префрли фондот?
     
  6. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Fondot isplakja pari od denot koga si go otvorila porodilnoto boleduvanje, znaci ako vcera ti e otvoreno za periodot od 1-12 noemvri firmata ti isplakja, a potoa narednite 270 dena mislam deka beshe fondot ti isplakja. jas porodilnoto go otvoriv na noemvri 16-ti a parite mi bea isplateni vo fevruari za tri meseci odednash, toa zboram pred 3 godini sega dali se kasni neznam. ostanatite meseci bese redovna isplatata
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dannashoeannashoe

    dannashoeannashoe Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Мајки зашто дури сега некои земале за септември? Јас земав после 20ти окт плата...сега чекам за ноември... Земавте ли некои за ноември?
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мислиш за октомври? Ноември сме сега...
    И јас чекам за октомври.
     
  9. meli23

    meli23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    122
    Valjda ke pustat nedelava za oktomvri...
     
  10. dannashoeannashoe

    dannashoeannashoe Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Да де за окт... хаха.... не е лесно со бебе :D Умот ми го зема
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. piki

    piki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    сакам да прашам дали некој знае дали уште важи доколку предвреме се вратиш на работа односно го прекинеш породилното отсуство ти следува плата и плус 50 % боледување.
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
  13. claudi00

    claudi00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    јас поддадов документи извод од детето , од кај матичниот гинеколог документот, потполнив барање кое ми го дадоа од фондот и само ми ги зедоа и ми рекоа ок ии сега незнам дали ќе ми одобрат или не како ќе ја знам таа информација како ве информираа вас????
     
  14. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.859
    Пол:
    Женски
    Pa za da ostvaris pravo na porodilno ti trebaat minimum 6 meseci neprekinato da si bila vrabotena nekade i redovno da ti plakale pridonesi, i ako si gi ispolnuvas tie uslovi pod difolt imas pravo na porodilno, doma sigurno od fondot ke ti stigne nesto, ali najverojatno so zadocnuvanje
     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Фирмата каде што си била вработена треба да ги поднесе документите.Породилното боледување го носиш во фирмата и тие поднесуваат се што треба за да добиваш месечен надоместок.
     
  16. MARHA

    MARHA Нов член

    Се зачлени на:
    24 март 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Извинете ако сум на погрешно место.... Дали може некој да ме информира, после колку време активно работно искуство во државна администрација следува породилно ? Знам дека едно време бесе 6 месеци без прекин, но несто се шушка дека имало измена на 1 година, односно после 1 година да те следува породилно отсуство.
    Фалааааа ви однапред !
     
  17. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.859
    Пол:
    Женски
    @MARHA Jas kolku sto sum upatena bilo da e na drzavno bilo na privatno rabotnoto mesto potrebni se 6m neprekinato za da moze da se zeme porodilno. A toa za da bilo edna godina se suskase uste od lani, no uste ne e ni predlog zakon, ne pa izglasan, ali kako sto se odi i ova ke bide ali ne e seuste.
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    После 6 месеци.
     
  19. MARHA

    MARHA Нов член

    Се зачлени на:
    24 март 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    @emkaemka @joy1 ви благодарам за одговорот :l::l:

    А, доколку си со решение за вработување на пробна работа, пред да го добиеш решението за стекнување со статус на државен службеник, дали може да се отпочне постапка за породилно ?
     
  20. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Жени, нешто наслушнав ама не стигнав да видам на интернет, дали некоја знае нешто подетално за тоа дека од 16ти овој месец породилните не се веќе врзани со тоа кога ќе префрли плата фирмата, тоест право на породилно имаат жени и на кои не им се уплатени придонесите?


    Ќе се распрашам и ќе читнам после, ама мислев некој да не има подетална информација?