1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. MARHA

    MARHA Нов член

    Се зачлени на:
    24 март 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски

    Надоместот за породилно отсуство во целост ќе го примаат мајките што родиле дете по 16 март годинава, а во меѓувреме им завршил договорот за привремено вработување, или фирмата во која работеле се затворила и тие, автоматски, станале невработени.
    "Работникот на кому му престанал договорот за вработување на определено време поради истек на договорот и користи надоместок на плата за време на отсуството поради бременост, раѓање и родителство, продолжува да го користи правото до истекот на отсуството на товар на органот надлежен за спроведување на задолжителното здравствено осигурување", стои во законските измени.
     
  2. jasmina83

    jasmina83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    77
    Otprilika znam se kako ode so porodilnoto deka kasne fondot so isplata,samo me interesira edna rabota dali osiguruvanjeto i platata se pustat istovremeno kako platite sto gi primame(bideki mi e cudno kako mozam da imam osiguruvanje do 30.04.2015 a bolovanjeto mi e od 02.02.2015 a nemam zemano pari od fondot za FEBRUARI a znam deka mora da imam plateno osiguruvanje za februari za da imam osiguruvanje do 30.04.2015v,znam deka e rano za da mi pustat pari bidejki dokumentite gi odnesov pred edna nedela ama se zavrsiv sama i sreka sestrami raboti tamu i eve sega mi stigna resenieto za porodilno i me interesira od ponovite majki koi prv pat zemale porodilno posle kolku vreme otkako go primile resenieto od Fondod za zdravstvo.
     
  3. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    Еве мајки што најдов.

    http://dnevnik.mk/?ItemID=C9B1B0373CC8DD4C909777A3DA1AFA4B

    Ако ова значи дека фондот ќе си префрла редовно дури и ако фирмата касни со плата, тогаш супер! :party:
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. rejhana sibel

    rejhana sibel Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    dali moze da izlezam na porodilno vo 7 mesec slusnav deka maticniot ako sakal mozel da napravi nesto ama ne sum sigurna???
     
  5. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Може само ако си на патолошка, да ти го отвори породилното 45 дена пред термин. Ама само ако си на патолошка. Ако не си, ако имаш нормална бременост, тогаш најрано што може е 28 дена пред последен термин.
     
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Ама матичниот ке ти даде упат за да одиш на комисија, па комисијата дава мислење дали си или не си за на патолошка и сега после скандалите многу е строго и не даваат патолошка освен ако навистина нешто ти е.
    Ти оти не направиш вака: земи си боледување 14 дена (ако толку сака да ти учини матичниот) од гинекогог, па после земи си одмор (сигурно имаш нов) и после тоа уште 14 дена од матичниот општ лекар ете ти дома седење.
     
    На awl и t-sweet им се допаѓа ова.
  7. rejhana sibel

    rejhana sibel Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    :sweat: a neli bese deka mozes 45 dena pred da izlezes ili 28 e
     
  8. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.366
    Пол:
    Женски
    Da 45 dena mozes da otides na porodilno pred terminot bez razlika dali si patoloska ili normalna ( taka bese barem pred 1 godina, a sega ako imalo izmeni vo meguvreme toa neznam :) )
     
  9. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    И сега е така, јас си отворив породилно 44 дена пред терминот.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @espana , на патолошка си? Мене не ми отвараа породилно порано од 28 дена, требало само комисиски да се одобри, не знам што....Ова лани летото беше, значи пред 7-8 месеци. Знам зашто прекиснаа по шалтери моите, и секаде беше таа информација, сите велеа дека исклучиво со патолошка се отвара породилно 45 дена пред термин :| Нови се промениве? :^)
     
  11. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Не се водам на патолошка, туку од сам почеток сум дома и комисиски ми се продолжува боледувањето.Разлика е што за да бидеш на патолошка треба врски за да ти ја исплаќаат цела плата, а мене ми даваат како за боледување плата...може заради тоа ми дадоа дека од прв ден сум на боледување.
     
    На emkaemka и green.eyes им се допаѓа ова.
  12. kamelija21

    kamelija21 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo mamicki i idni mamicki.sakam da prasam za porodilnoto otsustvo.bev vo raboten odnos neprekinato edna godina. posledno bev osigurana do 31 Mart. od ovoj mesec april sum osigurana vo druga firma ,isto taka razlikaa vo platite od prethodnata firma i ovaa ima.da prasam dali me sleduva porodilno otsustvo bidejki do poroduvanje vo novata firma ke imam 5 meseci staz.
     
  13. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Kamelija21 за да имаш право на породилно боледување треба да имаш непрекинат работен стаж од 6 месеци, а ти колку што разбрав си сменила работно место, но немаш прекин во стажот. Сумата која ќе ти биде исплаќана за време на породилното боледување од фондот се пресметува како просек од платата која си ја зимала изминатите 12 месеци.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Не ти скратуваат после тоа од времето што го поминуваш дома со бебчето или нема врска колку седиш дома? Јас се мислам дека е породилното 9 месеци, затоа ми е нејасно.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Скратуваат како не.
    Породилното трае 270 дена од денот кога си го отворил па натаму.Колку порано го отворите толку помалце со бебето ке седите.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Скратуваат нормално,ама имам годишен одмор околу месец дена и таман ми доаѓа како цели девет дома...
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. eiliyevska

    eiliyevska Нов член

    Се зачлени на:
    24 април 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    baby2014 ti si pravnik taka?jas momentalno sum vo sah mat situacija i neznam kaj da se obratam,ako moze tvoja pomos.Rabotam vo butik 6 meseci ( 3 meseca bev na 4 saati osigurana a ostanatite 3 ili 4 ako se racuna i april posto mi se plateni pridonesite i za april,sum osigurana na 8 saati)Cel april sum na bolduvanje poradi krvarenje vo rana remenost i doktorkata mi preporacuva da odmaram uste,no jas neznam dali da bidam seuste na boleduvanje ili da se vratam na rabota zatoa sto neznam ako ostanam da sedam doma dali ke mi sleduva porodilno.Ako mozes odgovori mi.Tnx odnapred
     
  18. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Отсуство од работа поради бременост, раѓање и родителство

    Член 165

    (1) Работничка за време на бременост, раѓање и родителство има право на платено отсуство од работа во траење од девет месеца непрекинато, а доколку роди повеќе деца одеднаш (близнаци, тројка и повеќе) една година.
    (2) Врз основа на наод од надлежниот здравствен орган, работничката може да го започне отсуството за бременост, раѓање и родителство 45 дена пред раѓањето, а задолжително 28 дена пред раѓање.
    (3) Доколку работничката се породи порано од рокот утврден во ставот (2) на овој член, отсуството за бременост и раѓање започнува да го користи од денот на раѓање на детето до истекот на рокот од ставот (1) на овој член.

    Ова ќе помогне. И јас се мислев колку денови точно пред терминот може да се отвори породилното. Ова е важечкиот закон. :D:)
     
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Другарка го отвори на дента кога се породи. И јас пробувам така да го отворам, тоест ден пред да се породам.

    Прифаќаат во фондот и нема проблем.
    Оти погоре делува дека мора да се отвори 28 дена пред термин.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    17.203
    Не е задолжително да се отвори 28 дена пред термин. Моја блиска правеше 6 месеци стаж после терминот и тогаш си го отвори. И стигна решение за боледување, не и направија проблем.