1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Да... 100%.
    Малце не ми излегува точно, ама е 100-200 денари разлика...
     
    На majastefan му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Денес баш зборувавме со газдарицата во врска со породилното. Пред некој ден била донесена одлука, пример кога јас сега ќе отидам на породилно боледување газдарицата да може на мое место да вработи друга, и државата за тој вработен ги плаќа придонесите, а моето боледување исто ли државата ќе ми го плаќа или газдата? Газдарицата разбрала дека за новиот вработен државата ќе ги плаќа придонесите, а моето боледување ќе треба таа да ми го плаќа, што нејзе тоа не и одговара, дали некој знае како е точно?
     
  3. lina-kalina

    lina-kalina Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Maticniot ginekolog izdava resenie za porodilno otdustvo.Toa moze da bide otvoreno 28 dena pred posledniot,krajniot termin sto go odredil ginekologot spored poslednata menstruacija ili da bide so datum koga ke se rodi bebceto.Toa resenie se nosi kaj smetkovoditelot sto ja presmetuva platata i toj/taa pravi presmetka za isplata na plata i pridonesi do toj datum od resenieto.Za site denovi od datumot koga e zapocnato porodilnoto do samoto vrakjanje na rabota presmetkata i isplatata na porodilniot nadomestok ide preku Fondot za zdravstvo t.e na teret na drzavata.Rabotodavcite toj period ne plakaat nisto!!!
    Posle poroduvanjeto kolku pobrzo izvadite izvod za bebceto i pobrzo gi podnesete dokumentite vo Fondot pobrzo ke bidete staveni na spisokot za isplata na porodilen nadomest.
    Za vreme na otsustvoto na vraboteniot moze da vrabotat nov so dogovor/resenie za rabota-zamena na otsuten vraboten do negovo vrakanje od porodilno boleduvanje t.e na opredeleno vreme.Vakvite zameni ne gi opfakaat so novive merki za novovraboteni i za niv nema subvencioniranje od drzavata.
     
    Последна измена: 30 август 2015
    На danichap и joy1 им се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не е баш така. Фондот продолжува да го плаќа породилното за тебе. Тоа што за замената државата ќе ги плаќа трошоците е мерка за привремено намакување на невработеноста :)
     
    На blessed2 и Angel.Heart им се допаѓа ова.
  5. edna e majka :)

    edna e majka :) Нов член

    Се зачлени на:
    2 септември 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    POCITUVANI,jas sum vo dilema-porodilnoto sto go otvara maticniot ginekolog treba da bide obrazec ISR od fondot za zdravstvo(izvestaj za privremena sprecenost za rabota) so dijagnoza 080 i so datum od -do. Prasanjeto mi e kolku dena treba da e porodilnoto tocno 270 den broeno od prviot den koga e otvoreno ili pomalku dena poradi razlicen broj denovi vo mesecite? Procinata za otsustvo od rabota sekako e sifra 10 bremenost,raganje i majcinstvo :) Samo me interesira toa od-do dali se 270 dena?
     
  6. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно додека сум на породилно дали сум одјавена од фирмата или не ? И дали морам да се вратам на работа ?пример си најдам поубава работа да речеме после 6 мес од породилното може ли да работам ?
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    ne si odjavena.Da bese odjavena nemase porodilno da zemas
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    можеш после 6 месеци да си почнеш да си работиш - се одјавуваш од старата фирма, одиш во новата. Тогаш земаш плата и фондот ти плаќа уште пола.
     
    На Sunshine_1979 и mama89 им се допаѓа ова.
  9. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Уште не сум породена мила :) прашувам да си знам :*
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Извини :)
    Значи ако не си во работен однос не те следува породилно.
     
  11. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Да прашам дали некој зема породилно за септември или каснат ?
     
  12. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Zemav uste na 14 ti
     
  13. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    а секој 14 земате зашто мене претходно ме исплатија на18.09 и овае втор месец панесум упатена
     
  14. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Prvite meseci zemav do kaj 25 ti.sega poslednive dva do 15 .neznam javi se i prasaj da ne ima nekoj problem
     
    На pepus му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bojanaaa123

    bojanaaa123 Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site
    Jas sum nova na forumov imam edno prasanje do vas majki..
    jas moeto boleduvanje go otvoriv kaj maticniot od 1vi oktomvri, a terminot mi e na 1vi noemvri ..
    a mojata moma e tolkav inat sto nesaka da izlezi .
    i sega neznam sto da pravam dali ke moze so toa boleduvanje ili da trazam da mi otvori drugo doktorkata..
    Daj ve molam pomagajte, kazete mi sto da pravam??
     
  16. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    бојанааа 123 штом си го отворила породилното тоа е тоа, ти трае 270 дена вкупно со се викенди, празници и слично, нема назат, подобро било обично боледување да си отворила за да породилното си го користиш со бебушка ама сега веќе за тоа е касно барем јас колку што знам.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @bojanaaa123 нема да имаш проблем, сега до 45 дена пред термин било. Еве и јас и други трудници овде во иста ситуација сме.
     
    На bojanaaa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    @kristina.k не е работата дека она ќе има проблем, туку дека ќе има помалку време од породилното да биде со бебето, а тоа дека може да си го отвори породилното 45 дена пред термин важеше и во 2011 кога бев бремена со првото дете, незнам дали има некоја друга измена во законот?
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @mamita83 нема други промени колку што знам, само јас мислев дека порано максимално 28 дена било пред пораѓај. А точно знам дека помалку време после останува со бебето, т.е 270 дена трае од отворањето.
     
  20. bojanaaa123

    bojanaaa123 Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu za pomosta..Inaku jas bolovanjeto go otvoriv porano oti nemozev da odam na rabota, rabotam vo burekdzilnica prodavacka i letoto nemozev da odam na rabota mi bese tesko i se dogovoriv so gazdata mu davav pari za osiguranje i zatoa go otvoriv na pocetokot na 9 ti da se spasam eden mesec od plakanje.