1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. Stasija

    Stasija Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    A ako sme bile na patoloska, dali i vo toj slucaj primame 100% plata preku fond ili pak prosek od poslednive 6 meseci?
     
  2. happylinda

    happylinda Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    zdravo... dali nekoja ima iskustvo ili da bidi zapoznaena so boleduvanjeto vo skoro vreme ( ili unazad godina dena). Prvo bev na boleduvanje od maticnata 15dena, potoa na komisija mi odobrija 30 dena, a potoa na kontrola (ne planiram da go prodolzam boleduvanjeto) Prasanjeto mi e, znam deka 30 dena odi na teret na firmata, a potoa na fondot. No ne mi e jasno koj 30 dena odat na teret na firmata? prvte 15 dena od maticnata i pola boleduvanje 15 dena od komisijata? a ostanatite 15 dena sto ostanuvaat??( ako se na teret na fondot dali znae nekoja koj dokumenti se potrebni za da gi podnesam vo fondot). ili pak ovie 30 dena sto gi odobri komisijata tie site se na teret na firmata. izvinite za dolgiot post
     
  3. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Здраво мамички ,дали некоја е запознаена колку е породилното за близнаци и од кога најрано може да се отвори?
     
  4. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
  5. BiankaN

    BiankaN Нов член

    Се зачлени на:
    18 март 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski, imam edno prasanje. Postoi moznost da se porodam nekolku dena pred da napolnam 6 meseci staz. Ima li sansi dokolku se sluci toa sepak da zemam porodilno? Slusnav deka porano mozelo da si doplatis eden mesec staz, no ne znam dali se uste vazi toa. Postoi li nekoja opcija da ne go izgubam pravoto na porodilno za tie nekolku dena? Odnapred vi blagodaram.
     
  6. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Za zal ne, poznavam slucaj porodena 15 min pred polnok od datumot na istekot na 6 te meseci devojkata go izgubi pravoto na porodilno, toa za doplakanje ne e tocno, cuvaj ja bebuska neka posedi :)))
     
  7. Maneli

    Maneli Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Мамички да прашам во врска со породилното, сега за сега имам супер бременост и планирам да одам на работа до крај, односно породилното да го отворам на денот кога ќе се породам, е сега прашањето ми е што ако задоцнам со отворање на породилното односно дали може да го отворам ден или два по породувањето? Дали има врска тоа ако не ми работи матичниот или ако се породам на државен празник да не не можам да го отворам породилното истиот ден? Ако знаете како одат овие работи ве молам за совет :)
     
  8. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Mora na denot na poroduvanje, podocna ne osven sekako ako e neraboten den :)
     
  9. Maneli

    Maneli Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Ако е недела или неработен ден може наредниот ден да се отвори породилното така?
     
  10. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Da :)
     
    На Maneli му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Maneli

    Maneli Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Фала ти :)
     
    На Wanna.be.mum му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Што документи се поднесуваат на работа, или само од матич.гинеколог дека се отвара боледување се носи на работа и толку?
     
  13. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Porodilno da samo tie 2 primeroci se nosat od kaj maticen gin na rabota
     
  14. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Боледување во два примероци, плус копија од изводот на бебе и копија од трансакциска сметка. Барањето ти го средуваат на работа.
    Мој совет: однеси ги документите во фонд сама, зошто ако чекаш од работа да ти ги однесат, кој знае кога ќе ги однесат.
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  15. gmaja

    gmaja Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    А ако се отвори породилно на денот на пораѓај, дали се рачуна 9 месеци од денот на отворање на породилното или 9 месеци од 28 дена пред терминот т.е. 8 од пораѓајот? Не знам дали сум јасна. Читам муабети дека морало да се отвори 28 дена пред терминот, и ако се отвори на денот на пораѓај тогаш било исто како да е отворено 28 дена пред тоа без разлика дали е или не, значи еден месец од породилното би пропаднал?
     
  16. gmaja

    gmaja Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Уште некои нејаснотии... Дали може одморот да се искористи после породилното?
    Ако може уште еднаш за процедурата за отворање на породилното, со најнови информации ако нешто е сменато. Благодарам
     
  17. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Star odmor nemozes da koristis odkoga ke se porodis, bidejki porodilno mozes da go otvoris najdocna na denot na poragaj. Znaci podocna od denot na poragaj ne se otvara porodilno.
    Eve jas si go otvoriv edna sedmica pred poragaj i taka mi go racunaa, a ne 28 dena unapred.
     
  18. gmaja

    gmaja Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорот. За одморот мислев дали може да се земе откако ќе заврши породилното од 9 месеци ( и така да се продолжи до 10 месеци :))
    Претпоставувам породилно може да се отвоти на првиот нареден работен ден после пораѓајот?
     
  19. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    toa zavisi od rab mesto dali ke ti dozvolat.
     
  20. Delfina15

    Delfina15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2015
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Боледувањето ми се продолжи комисиски,како оди исплатата на боледување?Дали треба дополнително документ да се достави во фондот?Првпат земам продолжено боледување а несум упатена.