1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    33.406
    Пол:
    Женски
    Здраво да прашам јас сум пријавена од 19.01.16 сега сеуште не сум породена во социјалното ми рекоа дека породилно можам да отворам сега после 20.07.16, но што доколку се породам порано пред 20ти терминот ми помина 13.07.16, дали има некоја опција да земам породилно болување иако се породам пред датата од кога можам да го отворам породилното болување
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Мислaм декa мoрa дa бидaт тoчнo шест месеци, пoмaлку не смее, дури ни зa ден. Вo спрoтивнo, гo губиш прaвoтo нa нaдoместoк зa пoрoдилнo бoледувaње.
     
  3. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    33.406
    Пол:
    Женски
    а доколку се породам точно на денот пример на 20ти јули....
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не би требaлo дa имa прoблем. Ај белки дo 21 ќе издржиш :D
     
  5. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    33.406
    Пол:
    Женски
    Тешко е неверувам =) но дај боже да биде таака :worried:
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Знaм декa е тешкo, oсoбенo нa жешкoвo, aмa кaј нaс кaкo штo гледaaт дa дaдaт штo е мoжнo пoмaлку, нaјдoбрo ич, единственa oпцијa ти е дa стискaш зaби, бaрем дo 20 дa издржиш. Тaквa ни е држaвaвa зa жaл.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  7. VIKTORIJA 1

    VIKTORIJA 1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Со првото сопругот поднесуваше документи во социјални,треба да однесеш трансакциска,извод и сл не се сеќавам.побезај им треба време да обработат.ова беше пред точно 2 год.
     
  8. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    И јас сум ист случај како тебе. Ако се породам пред 16.10.2016 ништо од моето породилно.
    Ако имам среќа ќе истерам до термин, ако не, да сме јас и беби здрави и живи, се друго е небитно.
    Не му се секирај многу, многу. Најважо е да поминеш со лесно и да сте живи и здрави и ти и бебето.
     
  9. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    33.406
    Пол:
    Женски
    За жал јас денеска добив болки и еве сега ќе одам на болница во ку.бидејќи сум отворена 3 цм. ништо од моето породилно
     
  10. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Денеска ги земав документите од комисија. до 11 Август имам боледување со назначување следната контрола да однесам и потврда од матичен гинеколог термин за породување.

    Бев кај матичната , и ги однесов документите за да ми продолже боледување и истите да ги доставам на работа и ми даде информација дека паталошка бременост комисија отвара родилно отсуство 45 дена термин.

    Значи, од 15 Август ке ми отворат родилно, точно уште 45 дена излегува до термин.

    Јас планирав после 11 Август да си го земам одморот од оваа година, го немам искористено. Но, по нејзини зборови не можам истото да го прекинам бидејки ме води комисија цела бременост.

    Потоа, ми спомена дека паталошка исплаќале поголема сума на пари.

    Има ли некој информација за горенаведените работи?
     
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Знам дека со патолошка секогаш се отовора породилно 45 дена пред термин. Значи ти кусат месец и пол со бебе и затоа јас не одев на боледувања.
    Одмор не можеш да земеш, освен ако прекинеш боледување, па земеш одмор. Тоа значи дека ќе треба да прекинеш да речеме денеска боледување и да го земеш одморот што ти останува. Ако помине одморот и уште не си породена, одиш на работа. Боледувања 30 дена пред термин не даваат, директ породилно.

    Јас имав среќа, се породив на истиот датум, иако на работа не ми правеа проблем за ништо.
     
  12. Mimi 123

    Mimi 123 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам 1 месец работен стаж. Матичниот гинеколог ми сугерира патолошка бременост( моментално сум 12 гестациска , со близнаци). Дали ако боледувањето го отворам сега фондот ги покрива сите придонеси и надоместоци на плата, до отворањето на породилното боледување. Се надевам дека некој знае да ми одговори. Ви Благодарам.
     
  13. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Samo posle 6 meseci fondot pokriva
     
    На DigY и LadyC им се допаѓа ова.
  14. l.e.o.n.a 31.07

    l.e.o.n.a 31.07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    6месеци стаж ми поминуваат на 2ри Август ... породилното планирам да го отворам од 3ти ... ај ве молам кој знае убаво да ми објасни што се ми треба... дали од матичната треба да земам нешто за во фирма или ?
     
  15. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Најрано кога можам да отворам породилно? Не ми се иде веќе на работа, мачно ми е во топлово во пекара сум :(
    И 6 месеци да сум осигурана треба дур да влезам во 9ти или?
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    При нoрмaлнa бременoст 28 денa пред термин, при пaтoлoшкa 45 денa пред термин.
    Штo не си земеш oдмoр, евентуaлнo бoледувaње? И дa мoжеш дa oтвoриш сегa пoрoдилнo, ќе ти се скрaти времетo сo бебетo дoмa, ќе требa пoрaнo дa се врaтиш нa рaбoтa.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Не се враќам таму тоа секако. Ама тешко дека ќе ми дадат одмор, неплатен го давале, кој ги знае можат и да ме одјават, терсене се малце газдиве.
     
  18. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Po kolku vreme pustaat porodilno, jas usye ne sum dobila a od april sum porodena? Broj nekoj da se javam vo fond za info?
     
  19. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Пак ја во темава.
    Од блиски од газдиве слушнавме дека планирале да ја затворат фирмава. Е сега ме интересира што би се случило доколку ја затвори?
    И имам уште едно прашање: дали може да ме одјави откако ќе излезам на породилно, и доколку ме одјави дали ќе земам породилно?
     
  20. @macence@

    @macence@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2015
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Koga pustaat porodilno Dali Mora prvo firmata da pusti plata za juli pa potoa jas da cekam porodilno. Dokumenti mi se dadeni na 04.08 Koga da ocekuvam porodilno za juli mesec?