1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Нема проблем ;) Најбитно е да нема прекин во стаж и да се платени придонесите....
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.399
    Пол:
    Женски
    Девојки во сметководство ми спомнаа бидејќи сум на патолошка, месецот кога ќе ме пратат на породилно ( тие 45 дена ) немало никаква исплата од Фондот додека не однесеш извод од бебе. Дали има некоја искуство со ова, ебате државата ако е така, ние треба ли да јадеме тој месец ипол додека седиме дома?
     
  3. Kejtovska

    Kejtovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    497
    Пол:
    Женски
    Е не се нормални...па како може така испаѓа дека ни кратат еден месец ние ко да сакаме да седиме дома :(
     
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.399
    Пол:
    Женски
    Е ајде де. Значи ме предупредија за да не сум се секирала зашто нема пари... :(
    „Не ти дава државата додека не се породиш“ ми рекоа. Многу се изнервирав... :(
     
  5. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Помош мала консултација... Од понеделник влегувам во девети и сакав да да го доземам вториот дел од одморот-зимскиот па да отворам породилно па ме интересира дали има со закон од кога може да се користи зимскиот одмор и дали е можно да ме одбијат у фирма пошто е уште септември??
     
  6. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Како може да се отвори породилно 45 дена пред термин? Со дијагноза некоја или? Мојава ништо живо не сака да ми го отвори порано :(
     
  7. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    јас колку знам ако си на патолошка,обавезно отвараат 45 дена пред термин
     
    На LadyC и jovana03 им се допаѓа ова.
  8. rada-petreska

    rada-petreska Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Da da so patoloshka nemash izbor..prethodno to e boleduvanje i lekarskata komisoja sam ti racuna 45dena i ti otvaraat trudnicko...a vaka mislam deka mozesh 28dena pred terminot
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Една братучедка без проблем го отвори со 45 дена пред термин, а имаше нормална бременост. Затоа прашав.
     
  10. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Дали треба да се потпишува договор после неговиот истек? И дали ми се важи стажот ако договорот не е продолжен? Значи не сум одјавена, колку што знам , така ми рекоа, и дали ме следи породилно воопшто?
     
  11. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ај кажете ми колку точно треба да сум во работен однос за да имам право на породилно?
    6 месеци, односно колку точно денови?
    Да удрам една математика, зошто кнап сум.
     
  12. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам нешто во врска со моја бремена другарка , она си работаше но кога дозна газдата дека е бремена и рече ке ја одјави , и она си најде друга фирма што ке ја вработи во текот на бременоста , но фактички во новава фирма ке ја фати 5 и пол месеци од бременоста , дали е можно стариот газда да ја одјави и истиот ден да биде пријавена и да се важи и од кај стариот газда и од кај новиот газда стажот , за да си зема потоа пари одкако ке се породи ?
    Се надевам ме разбравте и ке ми помогнете да ја разрешиме дилемва
     
  13. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Може, не смее да има прекин во стажот.
    Нека се распраша убаво, сестра ми беше одјавена па пријавена од една во друга фирма без да има прекин во стажот.
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски

    Не ми е јасно тоа со пријавата, одјавата во ист ден...
    Јас сега кај што работам имаше некои пермутации во фирма и ме одјавија во една ме пријавија во другата фирма.
    Ама ме одјавија со 30.09.2016, а ме пријавија со 01.10.2016...
    Прашавме и во с-во и во завод за вработување и социјално....
    Леле ако ми направат проблем :( ама по некоја логика јас немам прекин 30 ти ми е во стара фирма, а 01 ми е во нова....
     
  15. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    За да си раат,на сајтот avrm.gov.mk можеш да се регистрираш и на твојот профил во делот работни места ќе ти покаже минати и тековни вработувања по датуми на пријава/одјава. (при регистрацијата потребно е да се внесе матичен број според кој ја покажува евиденцијата во твоето досие) Се надевам помогнав ;)
     
    На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. VIKTORIJA 1

    VIKTORIJA 1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Така се прави денес те одјавува едната фирма утре те пријавува другата.
    Неможе во еден ден да си во две фирми.
    Не се секирај добри ти се документите.
     
    На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Ако денес е пријава,од утре почнува стажот. Пред две години менував фирма и ме одјавија на 30ти септември (или на 31ви октомври беше не памтам) попладне. Новата фирма не стигна да ме пријави попладнето во истиот ден, туку ме пријавија изутрина наредниот ден,но вработувањето се смета од следниот ден по пријавувањето затоа што мора да помине таму 8 работни саата.... И така си заработив дупка еден ден во стаж. А исто така во пресметката за платата имав една дневница помалку. Така што проверете поубаво и пазете при овие пријави/одјави што ви ги прават. Можеби работите во меѓувреме се променети но моето искуство беше такво...
     
  18. rada-petreska

    rada-petreska Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Зсштo сум нa пaтoлoшкa тс тoa се третирaлo кaкo oбичнo бoледувaње и исплaќaле 70% сaмo ..ме интересирa кaкo е сo исплaќaњетo кoј имa искуствo ..зa септември кoгa нa пример би исплaтиле oд фoндoт знaе некoј?
     
  19. Kejtovska

    Kejtovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    497
    Пол:
    Женски
    во мојот случај зашто сум и јас на патолошка...се зависи од сметководство кога ке ги добие и однесе документите...од моментот на предавање од 7 до 10 работни денови јас ги добивам парите
     
  20. rada-petreska

    rada-petreska Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Епa мoјте се предaдени веќе пред 7 денa вo фoнoт тaкa дa мoже дa oчекувaм пaри oд фoнoт зa септември месец ..тaкa? :)