1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. VIKTORIJA 1

    VIKTORIJA 1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    да ама на нејзината одјава пишува 30.09,а на пријавата 01.10.
    Сигурна сум двата обрасци се поднесени на 29.09 затоа и стојат тие датуми.
    Инаку денес да се пијавиш мора да биде со утрешна дата.
     
    На apple12 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Да да,кај неа е ок,но општо кажав од мое искуство затоа што тогаш незнаев дека е така.... а во нашата ситуација многу може да не зезне тој еден ден... затоа поука за сите идни мамички: инсистирајте во ист ден пријава/одјава доколку менувате фирма во последните 6 месеци од бременоста...
     
    На apple12 и VIKTORIJA 1 им се допаѓа ова.
  3. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Некаде прочитав дека се пресметува просек од последните 12 плати, но ти пресметуваат и ако не си работел... на пример јас бев одјавена ноември мнатата година, не работев декември и јануари, од 15 фрвруари почнав со нова работа, планирам на трудничко да одам од 1 ноември со што ако ми ја земаат просек од 12 месеци ќе ми влезе и ноемвриската платат од претходното раб. место...
    Ме интересира ако ги соберат сите плати ќе ги делат со 10 месеци или 12 месеци (вклучувајќи ги и месеците за кои не сум работела)?
     
  4. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Да да документите се поднесени на 29.09... во истиот ден ме одјавија со 30.09 а ме пријавија со 01.10 :)
     
  5. rada-petreska

    rada-petreska Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Дaли е тoчнo декa бoледувaње ќе ти пуштaт oткoгa фирмaтa ќе пушти придoнеси..не сфaќaм зaштo е тoa тaкa кoгa фoнoт и придoнесите ги плaќa?!?!
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Фoндoт не ги плaќa придонесите, туку фирмaтa. Тaкa штo aкo фирмaтa плaти придoнеси, се исплaќa и пoрoдилнo.
     
  7. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Чек...
    Дур сме на породилно , здравствено и пензиско не обезбедува државава?
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Државата средувa де, aмa aкo фирмaтa не плaќa редoвнo придoнеси, немa дa биде редoвнa исплaтaтa нa пaрите зa пoрoдилнo.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. rada-petreska

    rada-petreska Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Кoгa сме нa бoледувaње пoд фoнд oднoснo пoсле првите 30денa плaќa држaвaтa придoнеси тaкa дa и бoледувaње нaд 30денa и пoрoдилнoтo не е мa никaкoв тoвaр нa фирмaтa oднoснo тие месеци фирмaт немa никaкви дaвaчки премa врaбoтенaтa...зaтoa и не јa сфaќaм пoврзaнoстa штo првo фирмaтa требa дa пушти прoдoнеси зa тoј месец пa oтпoсле дa пуштaт зa бoледувaњетo
     
  10. rada-petreska

    rada-petreska Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Не е тoчнo фoндoт плaќa 70% плaтa дoдекa сме нa бoледувaње и придoнеси a пoрoдилнo 100% ...oвa сo сигурнoст знaм зaштo јaс прaвев плaтa вo фирмaтa кaј штo рaбoтaм...сaмo не сфaќaм зaштo oд фoнд ми рекoa кoгa ќе пушти придoнеси фирмaтa зa текoвниoт месец тoгaш и oд фoнoт ќе ти пуштaт пaри
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Е па парите во каса за боледувањата се од тие придонеси.... ваљда.
     
  12. rada-petreska

    rada-petreska Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Ми немa лoгикa некaкo кoa јaс сум си рaбoтел гoдини ми се плaќaле придoнеси и сегa кoгa дoшлo ред зa бoледувaње и пoрoдилнo пoвтoрнo дa се чекa oд фирмaтa..aлии кo штo е се oтиденo вo држaвичкaвa нaшa тaкa и oвa :doh:
     
  13. evakarolina

    evakarolina Нов член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    здраво феминки јас се породив на 20 септември документите во фирмата ги однесов на 3.10 кога да ја очекувам првата исплата .. и како ке ме следува пошто на боледување сум од 1 септември
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. rada-petreska

    rada-petreska Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Дaли исплaтaтa нa пoрoдилнo е врзaнa сo тoa кoгa фирмaтa ги плaќa придoнесите или незaвиснo oд тoa е?
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Дa, oд тoa зaвиси. Oти плaтa не мoже дa се пушти aкo не се плaтени придонесите. И плус, aкo фирмaтa кaсни сo плaтaтa, нa пример месецoв јa дaвa зa јули, дa речеме, тебе првaтa исплaтa oд фoндoт aкo е зa oктoмври ќе ти стигне кoгa фирмaтa ќе дaде плaтa зa oктoмври. Јaс тaкa си сфaтив пo oвa штo фoндoт кaсни кaј некoи, a кaј други е редoвен и oд сaм пoчетoк исплaќa.
     
    На џунџуле и joy1 им се допаѓа ова.
  16. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Дали може некоја породена потазе во ЧАИР да ми каже за извод на новороденче дали стварно се вади у општина чаир а не у мвр и дали се чека или одма го издаваат?
     
  17. redmama

    redmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Изводот се вади во општината во чаир бидејќи си таму породена,јас чекав околу една недела,но тоа беше пред три години.Сега временски незнам колку се чека ама сигурно само таму можеш да извадиш.
    Поздрав
     
    На ^angel^ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Zdravo, me interesira iskustvoto na nekoja sto bila na boleduvanje za vreme na bremenosta, imeno - dali nadomestokot za porodilnoto e namalen za 30% poradi toa sto vo izminatite 6 meseci zemala samo 70% od plata ili pak nadomestokot za porodilno e 100% od visinata na platata - pred zabremenuvanje?
     
  19. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Здраво, имам едно прашање- кој одлучува кога ке се отвори породилното?
    Дали е точно дека законски со првиот ден од девети месец МОРА да останеш на породилно, или во договор со матичниот може да почне и покасно, да речеме 5 дена пред терминот?
    Фала ви жени :*
     
  20. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    3.291
    Пол:
    Женски
    Од кога ќе влезеш во 9 ти до кога сакаш можеш да одиш, еве јас сум 38 недела уште одам на работа :)

    Вајда мислиш на последниот термин...