Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

 1. maca90

  maca90 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravooo moze li da mi kazis sto napravi na kraj???? zs i jas sum vo slicna situacija kako tebe ama znaev deka treba 6 meseci i na kraj izglea nisto ne prava :( aj pls pisi mi zs ne mozam nisto da najdam.. neznam kade
   
 2. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  13.817
  Пол:
  Женски
  феминки јас сум во недоумица па ве молам ако знаете да ми одговорите.имено осигурана бев напола раб.време,а сега во договор со газдата ме осигураа на цело а јас ке си ја плакам разликата за здр.и пензиско осигур.во наредните 6 месеци.не ми е јасно колку плати уназад се земаат за просек за породилно?оти дури да се породам ке наполнам една год.во иста фирма ам 6 месеци со една а 6 месеци со др.плата.сите ми даваат разлицни информации изгледа секојдневно се менуваат законите.
   
 3. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  220

  На пола раб.време се рачуна и на пола периодот како стаж. Значи пример ако си работела 6месеци стаж ќе имаш за жал само 3 месеци се се става на пола. А што се однесува до просекот се зема од последните 6месеци лично твоја плата независно од другите вработени но мораш да запазиш да имаш точно 6 месеци стаж без прекин на ниеден ден и да ги опфати полни 6месеци пред задолжително породилно боловање од 28дена пред термин. Се надевам ти помогнав.Поздрав
   
 4. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  3.261
  Допаѓања:
  3.266
  се јавив во фзо и ме информираа дека трудничкото почнува да тече од денот на пораѓање, а се останато пред тоа е на терет на фирма. Ме интересира дали сум разбрала правилно односно дека социјално плаќа 9 месеци од денот на породување а ете пред да се породиш тие месеци фирмата каде што работиш. Многу ми е нејасно а сакам да земам веќе боледување па незнам што да правам ?
   
 5. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  584
  Не бе ... ти си на терет на фирмата додека работиш.
  после тоа си на фзо.Еве ко пример јас,земав нели 10 дена од одморот и тие денови ми ги плаќа фирмата ако си седам дома.а после тоа отварам трудничко значи штом влезам во девети со 36 и од тогаш сум на терет на фзо само што сето тоа се носи по породувањето и парите ми стигаат по 2/3 месеци.Јас така знам..
   
 6. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  220
  задолжително е 28 дена пред термин да се отвори но некои го отвараат на самиот ден на породувањето за да останат со бепчо 1месец повеќе дома. инаку штом се отвори породилно боледување оди на терт на ФЗО а се пред тоа на фирмата. значи ако пр. на 4-ти во месецот е отворено боледувањето а од 1-4 си одела на работа тие 3 дена ги плаќа фирмата за пресметка на плата, а останатите денови одат во породилно штом ќе ти дадат решение од ФЗО
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vetruska

  Vetruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  339
  Јас слушнав дека максимум што може да се земе е 25.000 денари на породилно. Значи ако платата ми е 28 или 30 или 50.000 без разлика, најмногу што ќе ми дадат е 25.000. Точна е информацијава?
   
 8. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  220
  да
   
 9. Vetruska

  Vetruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  339
  Така и мислев, ама дека погоре некој напиша дека максимум е 60.000 па викам да не има некоја промена.
   
 10. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  2.581
  Допаѓања:
  20.186
  Може да се земе најрано 45 дена (во посебни случаи, мислам дека треба лекар да даде ваков прелог), 28 пред термин и најдоцна на денот на породувањето.
  Вака е според закон.
  Се исплаќа 100 %, исто како платата што сте ја примале во последните 6 месеци.
  Најтазе информации, плус правник сум, па сама го читав Законот, секојдневно го работам ова и плус бев во ФЗО.
   
  На bumblebee511 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  220

  да меѓутоа за да земеш 45 ден пред термин ќе те водат како патолошка и не се зема 100% , а и треба 3 члена комисија да одобри за тоа ;)
   
 12. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  2.581
  Допаѓања:
  20.186
  ^
  Па реков дека во посебни услови е 45 дена, а инаку исплатуваат 100 %. Бев некни во ФЗО, валјда знаат колку се исплатува.
  Има и мајки на форумот кои се на породилно па нека кажат колку зимаат.
   
 13. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  220
  за нормална бременост е 100%, а за патолошка беше некаде околу 1000 ден. помалку не е голема разлика но за патолошка не е 100% и за нормална бременост пред 28 дена неможе да се отвори порано.некои мајки отвараат и на самиот ден на породување но мислам дека сега и тоа го укинаа значи најдоцна мора на 28 дена пред термин
   
 14. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  220
  а и заборавив, во ФЗО 98% што работат се неписмени така да секое прашување различно ќе ти кажат. мене последен пат службеникот ме праша дали знам да куцам и замисли сама си ја куцав потврдата што ми требаше зошто тој 15 мин. неможеше да најде каде се притиска голема буква. отварај на нивната страна и на труд и социјала зошто таму можеш да го најдеш законот и неговите промени.
   
 15. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  2.581
  Допаѓања:
  20.186
  Зборувам за закон кој во моментот важи.
  Да не цитирам членови, пред еден месец имавме сличен случај.
  Може да се отвори и на денот на породувањето.
   
 16. ookk

  ookk Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
 17. femme.k

  femme.k Активен член

  Се зачлени на:
  2 март 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Ме интересира како оди процедурата за добивање боледување како патолошка бременост. Имам сериозни проблеми со тироидната жлезда, од којашто добив и тахикардија. Сега земам лекови за тироидната из а срцето што се многу штетни за плодот. Од преголемото срцебиење неможам да стојам, наутро по два саати неможам да одам, значи се тресам цела и ако застанам на нозе 5 минути ми се темни и се губам. Докторката што ми ја води болеста со тироидната смета дека не смеам да работам,матичниот гинеколог исто така па ме прати да одам во гак кај некоја докторка да земам извештај за боледување. Докторката таму буквално не ме слушаше што и кажувам, резултатите од се речиси не ги ни погледна само ми кажа какво боледување, ти треба да се лечиш со лежење дома нема ова да се излечи. Значи се лечам и се друго но неможам да издржам на работа. Ми напиша само 2 недели боледување,а кога отидов на шалтер да платам ми се стемни, се растресов цела, срцето пак ми убрза и пак паднав. Ме интересира кои состојби ги сметат за ризична, патолошка бременост? Дали спаѓам во таа група?
   
 18. TSS

  TSS Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  384
  Ќе може ли некој да ми каже дали би ми следувало породилно доколку сум осигурана на пола работно време?Само знам дека треба најмалку да сум осигурана 7 месеци...јас сум само 4 месеци осигурана но сеуште нема да излезам од работа...?
   
 19. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  220
   
  На TSS му/ѝ се допаѓа ова.
 20. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  220

  прво добиваш нормално боледување, а потоа одиш на комисија односно предлог за продолжување на боледувањето и така секој месец до крај. комисијата се наоѓа карши ѓорѓи димитров гимназијата во бараките и секој месец ќе мораш да одиш за да ти продолжат или скратат. ќе носиш историјат на болеста ќе им објасниш што ти е ќе ти кажат излези и ќе почекаш да видиш што одлучиле. но како е да е првото боловање оди од матичен, а се останато ако сакат и ако сметаат дека си на листа за патолошка. инаку сега е мн. ригорозно поради голема злоупотреба така да и не се разочарувај и да те одбијат биди упорна и ако те одбијат терај си со нормално боледување со тоа што ќе одиш 2-3 дена на работа па боледување и се така до крај или продолжување на боледување со различна дијагноза. има 101 начин да ја победиме неправдата доколку некој сака да ни ја нанеси.
   

Сподели ја оваа страница