1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

  1. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    јас сум осигурана на полно работно време од 17 мај и сега нели треба 6 месеци да бидам осигурана а терминот ми е 19 ноември или 27ми сега како се сметаат месеците од дата до дата или од први секој месец и дали ми следува породилно нека ми каже некоја ако знае.
     
  2. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Даниела ќе си појдеш во општината и ќе ти кажат.Инаку и од социјално даваат по 5000 илјади,ние си земавме.
    Роза јас уште немам земено плата за април.Каснат со цела една плата,уште малце јуни ќе дојде...
    Мона ти следува породилно, да. И не е битно во твојов случај како ги рачунаат,дали месец за месец или од дата до дата, тебе исто ти се фаќа,ќе си земеш породилно во секој случај.Мој совет ти е неколку недели пред термин да си земеш одмор, за да не се породиш порано од терминот па да ти настанат проблеми со породилното ако на пр.се породиш на 5 ноември а не ти е заокружен оној период од 6 месеци стаж за породилно. Се надевам ме разбра...? Ако немаш одмор, земи си 15 дена од матичен гин.
     
  3. cherry-pie

    cherry-pie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    39
    Здраво Феминки, ве молам да ми кажете породилното дали мора да се земе 28 дена пред терминот предвиден за рагање или може да се тера до крај па некој ден пред тоа да се отвори. Работава е да бидам што повеке со бебушко да не е 8 месеци него 9 ?
     
  4. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    cherry побарај го законот за работни односи за точно да си видиш. можеш и покасно од 28 дена пред термин. јас дури и го земав два дена после терминот. мислам дека поголем проблем е ако сакаш да го земеш порано од 28 дена пред термин. а мислам дека може и од денот на породување да ти почне боледувањето
     
    На cherry-pie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    знае ли некоја да ми каже дали ми следува паричен надоместок односно нели ако сум 6 месеци осигурана на работа државата ми плаќа 50% или 100 % од платата до 9 месеци. Мене ме осигураа на 17 ти мај 2013 а терминот за породување ми е 19ти ноември и таман до 17ти ноември ке направам 6 месеци како сум осигурана е сега прашањето ми е дали ако се породам пред 17ти ноември нели до тогаш за некој ден ке немам 6 месеци осигуровка ке ми следува надоместок или не ке бидат проблем тие неколку дена. Ако ме разбра некоја што сакам да кажам нека ми помогне да си ја решам дилемата.
     
    На linda26 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. linda26

    linda26 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Terminot mi e na 23.07.2013 a pak sum prijavena na rabota na 23.01.2013 t.e tocno na termin mi se ispolnuvat 6 meseci polni spored datum, dokolku ke se poragam nekoj den pred termin dali mi sledi porodilno, dali imal nekoj vakov slucaj?
     
  7. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    ако немаш полни 6 месеци стаж не ти следува породилно ама да биде непрекинат стаж ако се породиш пред термин ништо од породилното
    стискај заби до термина хехехе ?
     
  8. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Да пред 6 месеци не следува,меѓутоа имаш други опции,да искористиш летен одмор,ако си за неопределено примена,да замолиш да ти дадат споени слободни денови,се зависи од фирмата во која работиш,да ти излезат во пресрет,и ке ти се фатат така да седиш дома 20 и некој ден пред пораѓање.Е инаку се зависи и од бременоста како ке ти биде,битно е да ја истераш бременоста со лесно и со Господ напред.... :hai:
     
  9. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    е што има врска финтава со прашањето дали следува породилно пред 6месеци ? ова финта во случајов не важи, а и боље е да се чува одморот за пред да се вратиш на работа- за повеќе време да си со бебушка дома, ова секако зависи од стар и нов одмор ... али тоа е друг муабет :)
    инаку породување пред 6 месеци никако :lol:
     
  10. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Работата е за да земе трудничко боловање,да и префрлаат пари,а за подобро сите знаеме што е подобро,да искористиш и стар и нов одмор по трудничкото,па да си поседиш малку покасно со бебушка.Ама пред да наврши 6 месеци стаж во фирмата,за еден ден нема да и дадат,а да не збориме за повеке-освен ако нема врски некој,Сакам да кажам дека целиот разговор беше дали ке им следуваат пари од трудничкото ..........
     
  11. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    значи ти правиш муабет за земање одмор!!
    е како жити све ќе земе одмор како прво ако нема 6 месеци стаж, и второ како одморот ќе и гарантира породилно?
    и пак- џабе и е и трудничко боловање ако се породи пред 6 месеци !!!
    значи дај објасни ја финтата ако воопшто постои - фино би било да ја знаеме ;)
     
  12. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Женички мене пак ова ме интересира. Еве на пример некоја е невработена, а имаат пример сопствена фирма со еден вработен. Дали може да ја пријават како вработена во таа фирма за да зема породилно? Мислам дека некаде во темава прочитав требало фирмата да работи определено време и да има одреден број вработени. Така е или грешам?
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.106
    Пол:
    Женски
    Може да ја пријават за да зема породилно, максимум 6 месеци пред да се породи. Односно, таа треба да има стаж од 6 месеци како вработена. Инаку, ништо од парите за породилно.
     
  14. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    како да имам прочитано и ја негде дека треба минимум 3јца вработено да има во фирмата каде е пријавена... види прашај си некој што знае со сигурност ;)
     
  15. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Тоа да, знам, туку муабетот ми беше дали треба да има одреден број вработени таа фирма или не е од значење дали е еден или се повеќе?
     
  16. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    мислам дка нема врска бројот на вработени.ние сме две во фирмата па не ми рекле ништо од книговодство дека не ми следува.а знам и други случаи со две вработени во фирма што веке си искористиле породилно.
     
    На Nati.P му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Па убаво е пишано,треба само да читаш,сум пишала-да замоли- и -дека се зависи од фирмата во која работи,-во превод тоа би значело да ја замоли шефицата шефот,газдата,значи они да и излезат во пресрет.Тоа е ствар на договир,на пример како што и направија на една братучетка што работи во маркети што ги има многу низ скопјево,да не ги именувам,-газдарицата и рекла ти нема да земаш последниве 3 месеци 12.500 ден туку ке земаш10.500ден со тоа што за да не ти го намалам просекот на трудничкото што треба да го земаш,јас ке ти префрлам на сметка 12.500 а ти ке ми носиш во канцеларија на рака 2000 денари,и што бидна?????????-Така и се деси,оваа и носеше 2000 денари на рака пари од платата за да не ја изгуби работата пред се прифати-ЗОШТО-Затоа што и рекла неможеш со толкав стомак да работиш како порано-Сакам да кажам и ова е ствар на договор,исто како и некоја од феминките сто терминот им се совпаѓа со трудничкото,значи да се договори со газдарицата или шефотќшефицата да седи 15-20 дена порано,а значи да се води на работа па тоа да се регулира кога ке се врати после трудничкото.Ете како,ако сакаат газдиве се може,убаво јас пишав се зависи од фирмата кај што работи.......... :hai: Кога мозе оваа госпоѓа ГАЗДАРИЦА да се понижува за 3x200=6000 денари и да крши и закони и да прави добро и лошо можеби некоја од овие феминки мозе да се договори со некој од претпоставените исто да се направи отстапка..Со искључок ако се породи порано
     
  18. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    незнам дали некој ти одговорил сега по ред ги читам постовите, доколку се породиш пред термин односно пред полни 6 месеци работен стаж за жал нема да имаш право на надоместок без разлика дали се работи и за само еден ден, тоа е нашава држава нема обзир за жал :(
     
  19. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    не бе, чекај сеа, Илинче има финта која очигледно не ја разбираме, два дена се трудам да сфатам и не ми иде. Еве пак објаснила ама изгледа до мене е- не сфаќам .... :?:

    Инаку и ја знам дека пред 6 месеци континуиран раб.стаж не ти следува породилно!!!! Моли се да ја надносиш бебушка :) :)
     
  20. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Леле стварно се нервирам значи немозам да сватам во кој дел не ме сваќаш,зошто на се обрнав внимание овој пат и ти пак не ме сваќаш,Значи----еден ден да ти фали нема трудничко,нема пари,ако се породи порано исто така,ама сега еве читам и се ми е напишано,работата е да седи што ти зборам јас цело време дома порано ,да не мора до крај да оди на работаааааа,.......и сега уште што да пишам незнам :doh: