Породилно отсуство

Дискусија во 'Бременост' започната од Mrs.Bass, 2 мај 2012.

 1. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  143
  Јас имам две прашања за една пријателка не за мене . Прво дали има измено во законот з апородилно остануваат истите 6 месеци континуиран работен стаж ? Второ ако некоја се породи порано од 6 месеци работен стаж нема да земе пари ама прашањето ми е колку време и следува да седи дома без пари нормално и дали иследуваат денови т.е кога мора да се врати на работа ? Фала однапред
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  7.151
  Допаѓања:
  4.356
  Пол:
  Женски
  За првото прашање одговорот е не. Уште важи законот за стаж од 6 месеци. За второто прашање - дома ќе седи колку што ќе и трае породилното отсуство. Тоа трае 9 месеци. Породилното отсуство почнува од првиот ден од влегувањето во 9-ти месец и плус уште 8 месеци. На пример, ако во 9-ти месец влегува на 5-ти Август, породилното отсуство ќе и почне од тогаш и ќе и трае до 5-ти Април. Кога ќе и помине породилното отсуство ќе мора да се врати на работа. Во спротивно, имаат право да ја отпуштат. Ако има патолошка бременост, на породилно отсуство ќе оди порано. Тоа ќе и трае до онаа дата колку што трае стандардното отсуство. Како во примерот што го пишав.
   
 3. Vetruska

  Vetruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  339
  Според новиот закон можеш да си одиш на работа и до последниот ден од 9 месец т.е. до 40 недели, па породилното да ти почне подоцна за да си поминеш баш 9 месеци со бебушот, а не 1 месец сама дома па само 8 со него после.
   
 4. SummerGirl

  SummerGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  7.151
  Допаѓања:
  4.356
  Пол:
  Женски
  Добро е штом сега е така. Треба да направат измени и во законот за стаж. Малку се 6 месеци.
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DanielaXyz

  DanielaXyz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  5
  Здраво, би сакала да поставам две прашања.

  1. Дали платата што ќе ми стига за време на породилното, уствари стига? Правеве муабет сега со една жена и ми вика снаа и не зела 5 плати :( Касни ли, колку касни?

  2. Јас сум сега влезена во 7ми месец. Породилното ќе треба да ми почне од негде средина на септември, така нешто. Е сега прашањето ми е што се треба јас да направам за да уствари коректно заминам на породилно? Треба ли да се поднесат некои документи? Од кога се почнува оваа процедура?
   
 6. JustBlack

  JustBlack Активен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2013
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  8
  Треба да се поднесе:

  барање(се подига од шалтер)
  копија од трансакциска сметка
  документ за спреченост за работа од матичен гинеколог
  копија од извод од новороденче
   
 7. DanielaXyz

  DanielaXyz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  5
  Ама ова ваљда може да се добие после пораѓајот?
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  7.151
  Допаѓања:
  4.356
  Пол:
  Женски
  Во многу случаи доцнат со платата. Една моја пријателка не зема плата 3 месеци. После тоа и пуштија плата за тие 3 месеци, ама додека да ја земе таа си знае како поминуваше.
   
 9. milickomalecko

  milickomalecko Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Сакам да ги прашам сите кои сами си плаќале придонеси за да добијат породилно, до кога плаќавте приидонеси? дали до породување или пак цело трудничко плаќате придонеси а платата е преку фонд????
   
 10. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  220
  плаќаш до денот кога го отвараш боледувањето,после тоа си ослободена.ако сама плаќаш логично е и да плаќаш до 28 дена пред термин за породување.нема потреба да чекаш да се породиш и да плаќаш уште во меѓувреме.значи матичната ти отвара боледување.го носиш на книговодителот и чекаш да се породиш.после во социјално носиш, копија од трансакциона,образец од кај матичен за боледување и едно барање од социјално се подига и извод од детето на родени.поднесуваш и молиш бога да ти стигаат пари на време :D
   
 11. MARIJAM608

  MARIJAM608 Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  mene me interesira nekoj ako znae vo vrska so temava dami moze da si vraboten vo R>Makedonija i od ovde da zemas porodilno otsustvo a za tie 9 meseci sto si na porodilno poveketo vreme da bides vo druga drzava i tamu da se rodi deteto ama vo drugata drzava da nemas nikakvi primanja,znaci samo vo r. makedonija da zemas plateno porodilno otsustvo
   
 12. bebe2

  bebe2 Нов член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0

  istata tema i mene me interesira! Vrabotena vo Mk a privremeno vo stranstvo! kolku treba da imam zavereni pregledi kaj maticen genikolog?
  Dali nekoja od vas se ima porodeno vo druga drzava i zema porodilno?
  vrabotena 9 godini bez prekin mi teci zdravstveno osiguruvanje!
   
 13. monaliza.66

  monaliza.66 Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите,јас сум нова во форумот ,ме интересира во врска со породилното отсуство на комисиско боловање сум моментално до 22.11.2013 два месеца инаку сум со дијагноза лажно раѓање поради хематон на постелка а термин за породување ми е 18.01.2014 дали може да си го отворам породилното два месеца порано така да со тоа и што ке се вратам порано на работа кои документи ми требаат,поздрав user posted image user posted image user posted image
   
 14. Balea

  Balea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Me interesira za isplatata na porodilnoto boleduvanje. Popresnite mamicki da kazat posle kolku vreme gi dobija prvite pari i dali isplatata e navremena ili navistina kasni kako sto nekoi kazuvaat i po 2-3 meseci.Jas se porodiv vo noemvri pa me interesira koga bi mi stignala prvata isplata.
   
 15. slimy

  slimy Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  948
  Допаѓања:
  661
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки,

  Сакам да прашам дали е вистина дека сега е одобрено породилно отсуство од 12 месеци не како порано само 9 месеци.Прво се зборуваше дека ќе биде 9 месеци и 3 месеци ако сакаш без плаќање?
  Ама сега викат дека е 12 месеци со плата па затоа сакав некој со искуство да ми потврди дали е така?

  Поздрав, ;)
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  7.151
  Допаѓања:
  4.356
  Пол:
  Женски
  Исплатата од породилното често доцни. Ама кога ќе пуштат пари, пуштаат за онолку месеци колку што доцнеле. Моја пријателка првата исплата ја доби после 3 месеци. Тогаш и пуштија пари за тие 3 месеци. Ама додека да ги добие парите, таа си знае како и беше.
   
 17. verba

  verba Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  78
  Balea,

  еве мене ми стигнаа првите пари од породилното и тоа за 3 недели без врски. (ова 3 недели откако ги однеле документите од фирма односно од кога ке се добие бројче). Јас се изначудив ама супер, станале ептен професионални овие од Фондот :D
  Ти посакувам да ги добиеш што поскоро и ти.
   
 18. SimonaTino

  SimonaTino Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  1.527
  Ако ви доцнат од фирма ќе доцнат и од фондот ( како кај мене,)
   
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  3.954

  Породилното е 9 месеци платено. Нема измени во Законот
   
 20. bumblebee511

  bumblebee511 Активен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3

  Ме интересира дали се зема 100% од износот на платата или просекот од парите кои си ги добил (на пример ако си имал боледување си зел помалку плата и имаш помал просек)

  благодарам правничке однапред :)
   

Сподели ја оваа страница