1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посетување психијатар

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387
    Посетувањето на психијатар/психотерапевт е сосема нормална потреба. Не знам како е прифатлива кај нас, но психијатар/психотерапевт е потребен секому. Психотерапијата ни овозможува да бидеме во контакт со себеси за да можеме да ги препознаеме своите потреби а потоа и да бараме соодветен начин да ги задоволиме.Каков е вашиот став во однос на посетувње на психјатар/психотерапевт? Дали некогаш сте размислувале да посетите или едноставно мислите дека немате потреба? Што мислите за психијатрите/психотерапевтите во Македонија?
     
    На awee, maryJ, belieber и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. ververicka

    ververicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5
    Не правиш разлика меѓу психијатар и психолог. Психијатарот не работи со здрави лица туку со лица со психички пореметувања, додека психологот е така наречениот психотерапевт т.е. помага во правилното и полесно пребродување на различни проблеми од животот. Заради погрешното сваќање на работата на психологот доаѓа до тој срам и страв на луѓето да посетуваат психолог.
     
    На changetheworld, mal.ecka, M.V131993 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387
    Хм да, моја грешка. Работа на психологот е да разговара со пациентот,помага и дијагностицира а психијатарот препишува терапија (доколку е потребна) врз резултатите добиени од психологот.
     
    На teat му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Spored mene.. Vo deneshnoto vreme bidejkji lugjeto se pod postojan stres treba da posetuvaat psiholog... Barem ednahs mesechno da odat kaj nekoj psiholog na koj mu veruvaat.. Mozebi zvuchi smehsno.. No site od mojata familija odat na psiholog koj im pomaga, i tie stanuvaat se po nezavisni od stresot.. Bi sakala i jas da odam na psiholog barem ednash mesechno.. iako jas moite stresovi mozam da gi smiram i razgoram vo koj moment sakam.. Mozam da si go resham sekoj moj probem.. No se razbira prvo moram da prespijam i potoa so odmoren mozok da se razbudam i da razmislam vo vrska so se...
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.195
    Пол:
    Женски
    Eh pipito blazesi ti stom e taka...jas maka si macam so stres i nervozi i dobar ti e stavot deka e korisno da se posetuva psiholog.
     
  6. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    Уффф и тоа како и на мене ми е потребен психолог, а можда и психијатар :lol: Значи имав еден куп проблеми во изминативе 2 години, јас мислам како сета неправда и сите проблеми на светов да се собраа кај мене. Толку многу запаѓав, да не речам во некој вид на депресија што никаде веќе не го гледам излезот на проблемите. Би ве замолила за совет да ми препорачате некој добар психолог. Позз***
     
  7. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Ne znam dobar psiholog.. Ako znae nekoj neka ti preporacha.. T.e znam eden vo Kumanovo.. Dr Duduchki.. No koga go spomnat nego site te pravat nenormalen netachen i lud.. Do pred izvesno vreme se chudev na toa.. No sega mi stanuva jasno.. Bidejkji da si normalen vo ovaa vreme znachi deka treba da si nenormalen .. No da si nenormalen.. Treba naprotiv da pravish normalni rabototi.. Se nadevam deka kje me svatite..

    A mojata zelba posle sredno e da studiram psihologija pa kje vidime shto kje se sluchi.. Se nadevam deka kje uspejam..:) A kako psiholog dobra sum..:P:P:P:P Shala..:)
     
    На zapcencee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Идам јас кај тебе на терапија :lol: :lol:
     
  9. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    heheheheh Ako Ako..:P:P:):):) Koga sakash..:P
     
  10. purpurna

    purpurna Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    31
    Jas sum za posetuvajne na psihijatar i psihilog zatoa sto mene mnogu mi pomogna.
     
    На puppy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ametist

    ametist Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    13
    Milka Ololoska e super psiholog,cesto ja gledam na televizija-pobaraj na informacii moze ke ja najdes
     
  12. HappyFace

    HappyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    0
    Е вака сега.Јас незнам дали ми треба психијатар,психолоог или можеби некоја бајачка.Минатата година почна да ме фаќа.Работев на едно место каде што беше тапа,еден или можеби двајца во денот ќе влезат да прашаат нешто и тоа беше во целиот ден,немаше компјутер да се занимавам само едно радивце колку нешто да ми дрндла на уво.Е сега незнам како да објаснам конкретно што ми се случуваше,наеднаш ке ме удреше некое чувство на на на страв да го кажам и многу ми требаше во тие моменти да зборувам со некого или да излезам надвор на воздух или да правам нешто колку да заборавам на паранојата.Како чувство пред да се онесвестиш,некогас ми се затнуваа ушите,некогаш ми се потеа дланките и што повеќе мислев на тоа се повеќе ми се случуваше,лошо искуство.Време за одење дома...јас неможам во автобус да седам,гужва не поднесував,ме гушеше неможев да дишам,па така понекогаш си одев и пешки до дома.Кога ке дојдеше времето за спиење лелееее,ке си почнев да си ги применувам техниките за дишење од јога,за да се релаксирам и ете ти го ке почне,осеќав гушење,повторно некои вртоглавици и на крај завршував со тресење на нозете кое што многу тешко го запирав.Бев на матичен лекар,ми кажаа да си пијам Б6 витмин,ако не ми помогнело да сум одела на психијатар.Си ја почнав мојата таканаречена терапија и колку што можев повеќе бев во круг со позитивни и блиски личности.Незнам како успеав,но се излечив.
    Еве сега пак почнува да ме фаќаат некои паранои,сама сум во друга земја,работата ми е седенка со од време-навреме по некоја динамика,родителите не ми се блиску,немам вистински пријатели,ги имам само моите Б6 во ташна.
    И што ме советувате сега да правам??? :worried:
     
  13. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Според тоа што го кажа се работи за панични напади.Има таква тема-Анксиозност, прочитај ги постовите..Знам како ти е и јас поминував и поминувам се уште..Еве деновиве нешто осеќам ко пак да се враќа на моменти :( :worried: ..Налет веќе!
     
  14. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    ok si, barem si se obratila na lekar-hrabro od tvoja strana 8) tuka da se obratis i da si ja kazes makata kaj nasive psiho,..ili psihij..koi gi smetam od ludite poludi prvo sto bi ve prasale imate li sex ?? i prasanjeto e sto da odgovoris ako kazes da epa ke ti reci malku e ,raboti poveke. ako recis ne pa mozes da zamislis-ke ti reci toa e -najdi nekoj i seksaj se a u meguvreme daj 50 evra i cao prijatno. :) :) taka da eve da ti kazam za mene rabotam vo objekt koj e pod video nadzor i zgora na toa i ozvucen,sama na sprat ,i nema da ti fali vozduh...taka da i mene me faka vrsta na paranoja :) pogotovo so pms..i ludiloooo-pa koga ke fatam da si ja praznam dusickava majkata sajkata nema kogo ne sum ispratila vo majcinata :) pa edno dizepamce i :D inaku sum :@ sve sobrano na kup i curamm..pa koj bi mozel da izdrzi i najhrabriot bi zaplakal.a za cudo pak vo najteskite situacii "prijatelite" se povlekuvaat i ostanuva--se imam sebesi---vo toj slucaj bori se za sebe napravi nesto -glumi ludilo pred ogledalo,skrsi nesto ,sportuvaj..............sve sto sakas :* pozz,,
     
  15. HappyFace

    HappyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    0
    Ви благодарам девојки...се борам колку што можам со своите мисли...еве ќе го пастирам текстот во темата анксиозност..Фали ви уште еднаш....ПоздраФче
     
  16. ludicka

    ludicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    27
    Nekogas se custvuvam deka sakam da se deram kolku glasot me drzi,da se iznavikam i da mi pomine.Vo denesno vreme koe e prosledeno so mn stresovi i nervozi sekoj spored moe mislenje bi trebalo da poseduva psihijatar.Nekoj toa go smetaa za mn malce bitno vo zivotot,se plasat od ozboruvanje ili pak da ne go napravat covekot bolen.Ne sum posetila ama mn bi sakala da se druzam so deca i so takvi licnosti koj se vospitani od psiholozi :) Sakam da si gi spodeluvam rabotite i da vidam deka site nesto slicno kako mene custvuvaat...
     
  17. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Сакам да посетам психијатар,чисто онака колку да видам што ќе ми рече.А доколку имам потреба од ваква посета обавезно би одела без разлика дали маалските тетки-озборувачки ќе ме направат болна :D
     
  18. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    ХахахаХ од кај знаеш може некоја од нив ќе сретнеш таму. Шала на страна, сега повеќето од луѓето се под стресови со проблеми такво е времето, сите одат на психијатар и тоа е сосема нормално и нема зошто да те прават болна. Ако имаш потреба или сакаш, отиди хех :!:
     
  19. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Психолог во Македонија да посетуваш е нормална појава за луѓето кои што (не би да не звучам дигнато ама како инаку би се искажала) имаат пошироки сваќања. Како можеш да очекуваш, човек кој две чисти си нема од животот да свати што ти ќе правиш на психолог, па не често на теткиците од мало им се врти во глава дека ако отидеш на психолог си ненормален.
    Психијатар е за ненормални, значи за луѓе со душевни болести.

    А психолог... више му доаѓа како познавач на психата на својот пациент и помагање на истата. 8)
     
  20. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Многу нормална работа, не сум посетила, но сакам. Само ме интересира депресии некои створени после силување или сл.некои ствари такви лоши, се третираат кај психолог или психијатар ?