1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посетување психијатар

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    И психијатрите и психолозите не се од голема помош.:D Посебно психијатрите мислам дека колку што знам само ти даваат лекарства и тоа е тоа.
     
    На hermosa, fighter и 1418 им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Ова навистина ме охрабрува за изборот на мојата идна професија :!:
    Патем, да не бегам со офтопици, не знам дали претходно имам коментирано на темава ама мислам дека добро би било доколку сите некогаш во животот посетиме психијатар или психолог за разговор. Барем мене, а и на многу други со кои сум разговарала, полесно е да искажиме некои работи на некој кој не го познаваме наспроти некој кој го познаваме баш исто како што ни е полесно на форумов да се искажиме анонимно, нешто слично на тоа. Узпат тие си имаат и башка техники до кои не сум стигната :|
    И да, само психијтарите можат да препишат лекарства зошто тие се медицинска наука, а психологијата е општествена и социјална ама тие не се само за да препишуваат лекарства, има многу повеќе на тоа. :)
     
    На sugarlips и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  3. pretty kitty

    pretty kitty Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    И јас сум во иста ситуација, само што сум 2 години помала, не знам што да правам, не можам да издржам повеќе, советувајте ме
     
  4. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    715
    Допаѓања:
    5.944
    Пол:
    Женски
    Ма десет години ме ебат психијатри во здрав мозок. Ама нема мрдање кога ќе каже психијатарот така и така. Ти му викаш љубов е се што ми треба тие лекови. И моите дома убедени се дека е така дека сум болна. Со Господ напред да дојде вистината на виделина. Само ќе ве поздравам и ќе ви кажам да тоа е тоа љубов. Љубов работа секс.
     
    На Ицолгудбејбе, hermosa и sugarlips им се допаѓа ова.
  5. ana-milo

    ana-milo Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Може да се најде и Духовен Отец, пробајте, ке видите колку помага.
    И плус бесплатно е, не ви напалтува:).
    Посебно помага при ситуации кои денес популарно се нарекуваат анаксиозност и депресија.
     
    На maricence му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Што главно се добиваат од премногу слободно време и незнаење што да правиш со него :P
     
  7. ana-milo

    ana-milo Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Не баш така.
     
  8. Amerei

    Amerei Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Бил некој кај д-р Зора Митиќ? Колку наплаќа на приватно, а гледам и со фондот има договор. Иначе за да посетиш психијатар мора упат од матичен лекар?
     
  9. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Обавезно мора упат,ќе ти закажат мој термин и ќе си почекаш колку што е закажано.
     
  10. Caci10

    Caci10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Може некој да препорача добар психијатар во источна кочани штип куманово
     
  11. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    тука значи ќе се изначиташ глупости колку сакаш и не сакаш,вакви биле психијатрите не знам бајачи биле гатачи,не ти требаат и слично,а во суштина ние сме ти толку прост и примитивен народ,необразован исто така,што своите предрасуди ги оправдуваат со секакви глупости...загрижувачки
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Препорака за добар психијатар?
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Не сум посетила ниту пак некогаш би посетила психијатар. Најголемо влијание врз психата (кај мене барем) има Бог, верата. Попрво ќе разговарам со некој монах или свештеник да ме разбистри отколку со психијатар. Поделотворно е.
     
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Од психијатар само уште еден проблем ќе си добиеш(y)
    Од психолог има корист..
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Зависи кој за каде му е маката. При треба да се оди на психолог за да се види што е проблемот, евентуално да се постави дијагноза, но доколку психологот смета дека ви е потребна терапија, ке ве упати на психијатар, или обратно. Точно дека психологот преку разговор подобро ќе дојде до суштината на проблемот, но некогаш е потребно и терапија т.е. психијатар. Така да според мене доколку имат потреба прво обратете се до психолог. Е сега што кај нас најголем број се психијатри а помал број психолози е веке друго прашање
     
    На blonde_supergirl и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  16. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Од психијатар до психијатар има разлика. Не сите даваат анти-депресиви, но повеќето за жал кај нас, најлесно им е да ти препишат и ауфидерзен. Ги нема оние сеанси кај што треба да те провлече до она најдлабокото од тебе уште од раното детство, како што гледаме по филмовине, а всушност, стравовите потекнуваат токму од најраната фаза од нашиот живот.
    Мене дечко ми ми е најбољи психијатар!! :)
     
    На NOVAVON му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    :o
    Леле мури мајче.Денеска за прв пат се одлучив да си закажам за на психијатар.Битна што битна ми дадоа упат бла бла..Си пиам дома кафенце и ми текнува да прогуглам кој е дотичниов :О Луѓе се стопив..Човеков ми е ненормално привлечен..;О Се "загреав"уште сега а каму ли кога ќе дојде денот да одам :О Зошто мораше наа баш кај таков маж да ме прати хаахахахахахаахахахахахахахааха.Ќе има човеков мака од мене...Ќе се преселам на неврологија :(:(8)8)8):D8):D:$
     
    На Priroden му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cat-Lover

    Cat-Lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    14
    Дечки да ве прашам може ли да се разговара со психолог на интернет?:^) На онлајн-психолог мислам анонимно може ли?
     
  19. Sofija Zaharieva

    Sofija Zaharieva Нов член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj znae psihijatar sto doaga doma
     
  20. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Sofija zamoli nekoj od privatnite da dojde doma, pretpostavuvam pacientot ne saka lek. pomosh ili premnogu navlegol vo anks. i ne saka da izleze od doma...:( sekoj podobar psihijatar bi imal razbiranje i bi trebalo da ja svati situacijata i da go poseti pacientot...gledajte da najdete nekoj shto e vo blizina i samiot psih. da ne mu e daleku pa da ve odbie...vo sekoj sluchaj ako ste dojdeni do tamu da mora doma da vikate psih. ne chekajte ni den poveke..:( situacijata bez lekarstva moze da se vloshi.. :(