1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Lozanoska

    Lozanoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2012
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    133
    twilight breaking dawn part 2 Го препорачувам на сите да го гледате ако сакате
     
  2. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
  3. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    10 Years (2011)


    [​IMG]


    После 10 години, средношколските пријатели повторно се сретнуваат во градчето во кое учеле. И сфаќаат дека не се измениле воопшто од средношколските денови....
    Интересна екипа на актери, приказната видена и предвидлива, ама интересна за тепање време по дома.
     
  4. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    28.783
    Пол:
    Женски
    We bought a zoo(2011)
    [​IMG]
    Мошне убава драма базирана на вистинска приказна, па уште и ако сте љубител на животни, ептен ќе ви се допадне.Предизикува топлина и на моменти ќе ве натера да пуштите по некоја солза.Екипата на актери одлична, приказната оргинална,фамилијарно филмче кое вреди да се погледне.
    9/10
     
  5. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Christmas Vacation.
    Интересно новогодишно филмче, комедија. Таман за предновогодишнава атмосфера, малку релаксирање и смеа. :)
    Накратко,
    по иницијатива на таткото да го слават Божик фамилијарно, се собира целата фамилија (баби, дедовци, неочекувани роднини) на едно место, па почнуваат да се случуваат низа комични настани.

    http://www.imdb.com/title/tt0097958/
     
  6. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Оддамна не сум гледала нешто кое ќе ми се допадне до толку, крајот не ми се допадна но сепак тоа е реалноста.
    Ликот на детето да го грабнеш и да бегаш,оптимизам , интелегенција , милост...онакво какво секој би посакал.Исто ме бендиса целата природа која е проткаена низ сцените кај и да е снимен -одлично место.И ликовиве меѓусебно доста си одговараат како ја доловиле љубовта мислиш ова е вистинска љубов не таа од филмско платно.
    10-10
     

    Прикачени фајлови:

    На Primrose.x му/ѝ се допаѓа ова.
  7. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    [​IMG]


    Некако многу време трае, приказната не е лоша ... Просечно. 6/10
     
  8. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    Вчера го гледав филмот ЗАБОРАВЕНИ на Сител,беше интересен 10/10
     
  9. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Се спремам деновиве со маратон Божикни филмчиња, некои гледани, а ќе бидат по втор пат, некои не ми се гледани. Барав нови ама слабо некако со филмчињава годинава и лани...

    Првиот од мојот Божикен маратон:

    Miracle on 34th Street (1994)

    [​IMG]

    Постаро, убаво, топло филмче го препорачувам секој да го изгледа доколку го нема гледано.

    Откако мајка и на шестогодишната Сузан ќе и ја открие големата тајна дека Дедо Мраз не постои, таа потајно во себе чува неколку желби кои сака да и се исполнат за Божик.
    Тука е и еден стар дедо кој е всушност Дедо Мраз, ќе се потруди да и докаже на малата Сузан и на нејзината мајка дека Дедо Мраз постои.

    Прекрасно филмче, убаво е и за малите деца.
    Од мене има 9/10.
    Препорачувам.
     
    На MissAnn и Anouk им се допаѓа ова.
  10. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    The Watch
    [​IMG]
    По глупав филм јас во животот не сум гледала,од такт ме извади :^)
    Јас знам дека со Бен Стилер да биде добар филмот е 1 сспрема 1000 ама ова е врвот на глупавоста.
    4 мажи,бркаат вонземјани кои имаат зелена како крв,направена од темперна боја.Вонземјаните планираат инвазија во нешто како супер маркет |( и овие сакаат да ги спречат.
    Уф срам ми е да кажам дека сум го гледала,тиња од филм * пу*
     
  11. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Следен:

    Christmas in Boston (2005)

    [​IMG]

    И овој ми беше еднаш гледан и морав пак.

    Се работи за Џина и Сет кои веќе 13 години се допишуваат преку писма, не се виделе никогаш во живо. И по некоја случајност дознаваат дека наскоро ќе треба да се сретнат поради работни околности. Меѓутоа двајцата имаат испратено слика од своите најдобри пријатели, а не нивна лична фотографија. Понатаму како се одвиваат настаните сами ќе дознаете.

    Интересно филмче, го препорачувам.

    7/10.
     
  12. TinaM25

    TinaM25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    6/10

    Добра комедија, во која Мајкл Џ. Фокс глуми актер кој се обидува да добие улога на детектив. За да се соживее со ликот, започнува да патролира по улиците со строгиот детектив (Џемс Вудс) кој пак воопшто не е задоволен од таа ситуација. Во исто време, се обидува да го пронајде криминалецот кој убива луѓе низ целиот град.
    На моменти се смеев, на моменти ми беа глупави некои сцени, ама се на се, океј филм, не штети да се погледне. :)
     
  13. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    The Third Half (Трето Полувреме).Значи филмов е единстевен што кога ќе ми рече некој да му го раскажам јас му велам неможам. :x Стварно незнам зошто е тоа така но ете сите случки во филмот ме терат на плачење и неспокој....Инаку филмот како филм мислам дека вреди да се изгледа но не е да речам нешто толку посебно но пак има некоја своја убавина :)

    [​IMG]
     
  14. barbiche

    barbiche Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    120
    Memoirs of a geisha (Мемоарите на една гејша)
    Интересен филм
    гледан ми е многу одамна и сега го гледав повторно, препорачувам 10/10

    Главната глумица ми е прекрасна. :inlove:
    Се работи за 9 годишно девојче кое ке биде однесено од својата фамилија,односно ке ја продадат, ке живее живот како слугинка и само од далеку ке може да ги гледа "софистицираните жени",гејши,посакувајки таков живот
    ...
    Но ке се смени се и таа ке стане најпознатата Гејша, а и најпосакуваната.Како гејша кажано и е дека не смее и не треба да се заљуби,но нели токму тоа ке се случи.Иииии уште многу интересни случувања кои ке ви го задржат вниманието.
     

    Прикачени фајлови:

    • memoirs og a geisha.jpg
      memoirs og a geisha.jpg
      Големина на фајлот:
      36,5 KB
      Прегледи:
      172
    • geisha.jpg
      geisha.jpg
      Големина на фајлот:
      219,5 KB
      Прегледи:
      172
    На kravce, MissAnn и 1209 им се допаѓа ова.
  15. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    The Words
    [​IMG]
    Не знам зошто филмов има ниска оценка на имдб, мене баш ми се допадна.
    Интересна приказна, многу убаво раскажана. Барем мене не ми беше предвидлива.
    Некако се препознав во многу карактеристики на ликовите, во многу моменти и фрази.
    Можеби затоа филмов успеа да допре до мене.

    Станува збор за младиот Њујоркчанец Rory Jansen кој очајно сака да биде писател, но неговите книги не привлекуваат интерес кај издавачките куќи. И токму во оној момент кога решава да престане со сите обиди и да се фокусира на стабилна работа за да може да живее пристоен живот, случајно наоѓа изгубена книга напишана во 40тите години на минатиот век. Не гледајќи излез на моменталната ситуација, Rory решава да ја издаде книгата како своја. Доживува голема популарност и слава. Се додека не се појави вистинскиот писател...

    Филмот прикажува убави слики од Париз, а ми се допадна и изборот на актери. Единствено би го заменила Bradley Cooper. Некако не можев да го гледам во таква улога, а и право речено не го сметам за некој добар актер.
     
    На Mayyya, Trendafilka и femina90 им се допаѓа ова.
  16. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    One Magic Christmas (1985)

    [​IMG]

    Малку постар филм, уште не сум била родена :D

    Филмов е фантазија, се работи за еден ангел кој ќе се појави во животот на едно семејство за да им го покаже вистинското значење на Божик, како и вербата, љубовта кон најблиските, а не кон материјалното.

    Малку развлечено но во суштина добро филмче, се разбира фантазијата може многу да ни понуди па кој е љубител на вакви филмови нека го погледне.
    6/10.

    П.С. Девојченцето е препрепреслатко. Душичка, срце. :angel: Заради него ми беше мерак да го гледам.
     
  17. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
  18. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    [​IMG]
    Four weddings and a funeral
    Добриот стар британски хумор. И Хју Грант, сладок како и секогаш. Си го начекав на тв. Мама вели дека не и се сфиѓал филмот затоа што Хју на крајот остана со жена која спиела со 33 мажи :D
    [​IMG]
    The dark knight rises
    Боже Ен колку си бескрајно секси :o Филмот е мастерпис. Да не се повторувам со пофалби, ме фати неочекувано на некои моменти. Како што и знае да направи само многу добар филм.
    [​IMG]
    Зошто го немав догледано филмов до сега? Видете, не дека беше вау, ама...Џерард друже, би ти кснала од газот жими све :D кое секси суштество си ти :tmi: Ама критикиве за филмовиве ми се :rofl: супер филмче за забава, испреплетканици ако успеете да пратите значи стварно сте навлегле во филмов. :)
    [​IMG]
    Pretty in pink
    Бев зафатена викендов :tmi: добрите стари 80ти. Фустанот не ми се сфиѓаше :$ Така така. Одлична изведба на Џон Криер :)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MissAnn

    MissAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    That's my boy


    http://www.imdb.com/title/tt1232200/

    Кога излезе не ни планирав да го гледам, очекував дека е глупав филм. И не знам кој ѓавол ме тераше да го симнувам.
    Толку глупав, дебилен филм, одамна немам гледано. Ужас.
    Воопшто не го препорачувам. :Down:
    0/10
     

    Прикачени фајлови:

    • тхат.jpg
      тхат.jpg
      Големина на фајлот:
      19,4 KB
      Прегледи:
      288
    На kravce, Anouk и HeidiDiWalt им се допаѓа ова.
  20. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Life happens - не знам како не сум го гледала до сега филмов. Ми се допадна. Има многу добра порака за тоа како може животот на една девојка да се смени поради еден обичен кондом :) Препорачувам ;)