1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.924
    Допаѓања:
    166.010
    Пол:
    Женски
    The Ward
    Само шо го изглеав. Опасно трилерче, ми се фати за душа. Сакам вака напнати филмчиња, но сепак лесни за џвакање..барем додека траат. На крај те става во размишљање од типот what the hell happen'?!

    Се работи за посебно одделение каде е институционализирана девојка која за целото време таму ќе биде прогонувана од дух. На крај ќе се испостави дека всушност девојката си пати од главата, односно е со multiple personality disorder...или можеби навистина има дух... останува самите да си видите. :)

    Солидна актерска екипа, солидна глума. За John Carpenter нема промашен филм. :)
    9/10
     

    Прикачени фајлови:

    • images (2).jpg
      images (2).jpg
      Големина на фајлот:
      9,9 KB
      Прегледи:
      659
    На xxx-ba му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    The Bling Ring (2013)
    [​IMG]
    Го чекав толку долго и бев сигурна дека ќе ми се допадне многу...
    Софија Копола има некој интересен пристапк кон режирањето, иако е доста меланхолична и развлечена во реализацијата. Сакав толку многу да ми се допадне, дури и сама отидов во кино, зашто не сакав никој да ми мрчи и да ми одвлекува внимание додека го гледам. :D За жал, тоа не се случи. Не ми се допадна.
    Работен според вистинска приказна, филмот ја отсликува бандата тинејџери популарно насловена од страна на медиумите како Bling Ring, која неколкукратно ги ограбува домовите на познатите ѕвезди како Парис Хилтон, Меган Фокс, Орландо Блум и Линдзи Лохан.
    Акцентот е насочен кон се` што е скапано и гнило во општеството, фасцинацијата со пари, моќ, слава, брендирана облека и скапи работи... Изгубена нација.
    Да не знаеш кого повеќе да сожалуваш. Сепак, филмот е направен малку апатично и доста бавно, па тука ја губи можеби и поентата.
    Се заинтересирав и доста за приказната, интервјуто со вистинските крадци е објавено во Vanity Fair со интригантен наслов: The Suspects Wore Louboutins. :lol:
    Кастингот беше солиден, а Ема Вотсон сјајна. Можеби да го режирал некој друг филмот ќе беше повозбудлив.

    The English Teacher (2013)
    [​IMG]
    Прилично мутаво филмче со Џулиен Мур во главната улога како професорка по англиски јазик во средно училиште, жена која живее прилично досаден и осамен, монотон живот, се додека не се појави еден нејзин поранеше ученик кој во рацете го има идеалното сценарио за драма, која професорката решава да ја понуди на училишниот одбор за реализација...
    Има смешни моменти, има и досадни, по некој пресврт и не којзнае каква поента.
    Малку млак и безживотен, во секој случај не би го гледала повторно.
     
  3. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    Конечно најдов време да го изгледам баш тука гледав коментари за него, и навистина излезе супер филмче на почетокот ми беше малку досаден, но како гледаш понатаму те тера да продолжиш да дознаеш што ќе се случи 10/10 :D
     

    Прикачени фајлови:

    На avita му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Letters to Juliet
    [​IMG]
    Не знам како сум можела досега да го пропуштам филмот, и да не го гледам :o
    Фасцинирана сум од филмот од идеата, од глумата на актерите, абе од се буквално.
    Јас мора да ја посетам Верона и да се изнашетам таму, фасцинирана сум многу и од местата во филмот.
    Инаку знам дека сите од вас го имат гледано, ама на оние шо го немат обавезно да седнат да го гледат, и покрај се јас се изнаплачив :D
    Јас би му дала многу поќе од 10-ка :inlove:
     
    На Anja98 и sanja.burgundy им се допаѓа ова.
  5. aways

    aways Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    660
    Дали некој/а го има гледано филмот The pianist ? Нека каже збор/два за филмот и дали е добар филмот :) Позз
     
  6. PussyHunter

    PussyHunter Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    723
    Dead Man Down (2013)
    118 min - Action | Crime | Drama
    http://www.imdb.com/title/tt2101341/
    [​IMG]
    Не е последен филм што го гледав, ама брзо беше. Топ акција, трилер и динамика. Колин Фарел во главната улога. Се инфилтрира во полициската единица за да бара одмазда за убиството на неговата жена и ќерка од страна на некој си таму big shot т.е. wannabe gangster. :D Им испраќа заканувачки писма, дел од нив ќе убие, а и покрај тоа е со нив на дневна база, а они трагаат по оној кој им се заканува незнаејќи дека кртот го имаат до себе. Сумарно, топ филм да исцепите добри 2 саата време. :D Гледајте и ќе видите како ќе заврши.
     
  7. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    The Punisher
    [​IMG]

    Добар беше филмот но не ми остави некој впечаток. Можеби очекував нешто повеќе дека е Марвел. На почетокот ми е повозбудлив од колку понатаму. Но сепак не беше нешто што би го критикувала до толку. Според мене 7/10
     
  8. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Grown Up 2

    Искрено не очекував многу од филмов, затоа што обично секое продолжение е послабо од првиот дел, ама да ви кажам право - се изнасмеав :lol: :lol: :lol:
    Имаше многу глупости, многу смешни ситуации, би го гледала уште еднаш, дури сакам и трет дел да има :)
    Ви го препорачувам ;)

    7/10
     
  9. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Филмов се вика ONE DAY. Освен што крајот не го сфатив баш добро, другото беше ок. 8/10
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Exam
    [​IMG]
    80 минути им се дадени на 8 кандидати, различни по боја, националност, вера и јазик, да го пронајдат единственото прашање и да дадат еден одговор, за да станат дел од една од најголемите компании во светот. Испитот на кој присуствуваат не е како регуларните, обични испити. Овде ја тестираат нивната логика, нивното знаење, издржливост и многу други карактерни особини.

    Предобар филм, еден од подобрите кои сум ги изгледала. Го сместувам повеќе во мистерија и драма, од трилер. 10/10 Држи во неизвесност до самиот крај.
     
    На Tiki-lolipop, Mermaid90 и khaleesi1 им се допаѓа ова.
  11. ohana

    ohana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2013
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    268
    "The Smurfs 2"

    [​IMG]

    Ете конечно ги изгледав и 2от дел од Штрумфови. Според мене, многу е подобар 2от дел од 1от. Имаше многу смешни моменти. За сите што не го гледале, топло го препорачувам. :)
    10/10
     
  12. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    If Only
    [​IMG]
    Ми се допадна, дефинитивно. Мислам, не сум по вакви филмчиња со романтики но понекогаш знаат за срце да ти се фатат.
    Џенифер како глумица можеби не се истакнува многу, многу но ми била одсекогаш многу сонце, има некоја милина и секогаш ми е пријатно да ја гледам.
    Приказната е убава и топла. Не сакам ништо да откривам, нема да ви биде интересно.
    Ме замисли, направи и јас да застанам за момент.
    Совршен за да го гњавите дечко ви ако планиратте заедно да гледате филм, а ако немате дечко ќе посакате да имате.

    И да, спремете си марамчиња. :wasntme:
     
    На gothchick, Dulceee и Mermaid90 им се допаѓа ова.
  13. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Take the Lead
    [​IMG]
    Убаво филмче со танцување. Си ги сакам ваквите филмчиња, ептен релаксираат и опуштаат.
    Антонио Бандерас е во главна улога. Малку го укакаа на крајот, но сепак вреди да се погледни.
    6,5/10
     
  14. Christina.A

    Christina.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    354
    Ново филмче,интересно и пресмешно. :wasntme:

    Станува збор за специјален агент од ФБИ која треба да реши нов случај за да добие унапредување. Но,таму не и тргнува баш најдобро,се сретнува со полицајка која добро го познава градот но е многу нападна и има груб речник,дури и началникот не смее да и рече нешто. Полека се спријателуваат и заедно успеваат на комичен начин да го решат случајот.

    Да не раскажувам уште бидејќи ме мрзи. :D
    Вреди да се погледне. :nod: :up:
     

    Прикачени фајлови:

    • heat_ver3_xlg.jpg
      heat_ver3_xlg.jpg
      Големина на фајлот:
      222,1 KB
      Прегледи:
      455
    На Mermaid90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Horrible Bosses :D
    [​IMG]
    Прејака комедија.Се работи за 3 пријатели кои имаат маки со нивните шефови.Доаѓаат до идеа да ги убијат.Се запознаваат со човек кои мислаат дека ќе ги убие но,всушност тој ги мами им зима пари и станува нивен консултант за убиство.Филмчево е ептен интересно и топло ви препорачувам да го гледате :rofl:

    10/10
     
    На Mermaid90, Camellie и Hipica им се допаѓа ова.
  16. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    300
    Kick Ass 2
    Предобар, исто како и првиот дел!
    9/10
     

    Прикачени фајлови:

  17. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    899
    Допаѓања:
    1.958
    Пол:
    Женски
    If Only [2004]

    [​IMG]

    По препорака на Domino. Убаво си се изнаплакав :) Емотивна приказна, што дефинитивно нема да те остави рамнодушен и точно, ќе те натера да се замислиш.

    Се работи за пар, Иан и Сем кои живеат во Лондон. Иан добива визија во која умира неговата девојка и тогаш сфаќа колку го сака и колку му значи тоа што во моментот го има. Ќе се обиде да направи се за да ја измени судбината, но....
     
  18. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Одамна немам гледано филмови, си се чудам сама на себе. Последни овие два:
    Brave
    [​IMG]
    Не типична Дизни приказна сместена во Шкотска (многу ми е симпатичен акцентот). Имаше доста смешни моменти, НЕМАШЕ принц и НЕМАШЕ пеење. Да се чудиш. Ама сепак убаво филмче.
    7/10

    RED (Retired: Extremely Dangerous)
    [​IMG]
    Го гледав првиот дел затоа што сакам да го гледам вториот. Нема смисла, знам. :D Супер филм со Холивудскиот крем-де-ла-крем, Хелен Мирен, Брус Вилис, Морган Фриман, Џон Малкович. Акција/комедија за пензионирани ЦИА агенти. Ептен препорачувам, посебно ако дечкото ви пека за акција, ова е тоа. Сум се згазила од смеење на некои моменти и со душа чекам вечер вториот дел да го изгледам (и во кино мислам го има). И ова препорачувам.
    8/10
     
  19. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Passion (2012)
    [​IMG]
    Не знам како Рејчел МекАдамс се согласила да глуми во вакво нискобуџетно ѓубре од филм, а Брајан де Палма да го режира. Од прв до последен момент филмот вриштеше на глупав и лош.
    Како успеале да ја убедат и Швеѓанката од шведската верзија на „Девојката со тетова на змеј“ да глуми покрај Рејчел и тоа не ми е јасно.
    Ова е неинвентивен, досаден филм. На моменти и глумата е дури изненадувачки лоша, што делува смешно.
    Дефинитивно не го препорачувам. Плус, во трејлерот го имате целиот филм.

    Monsters University (2013)
    [​IMG]
    Пиксар се враќаат онакви како што си ги знаеме најубаво.
    Супер цртан кој ги прикажува универзитетските денови на Сали и Мајк. Има одличен хумор, убава поента и забава.
    Ќе ве расположи и разнежни истовремено. Преубав цртан филм и многу добро вклопен со Monsters Inc.
    Се гледа дека внимавале на деталите. :)
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    The Smurfs 2
    [​IMG]
    Јас како најголем обожавател на малите сини човечиња, сум разочарана по малку од вториов дел.
    Некако, ко ради реда ми е целата приказна со лошата „посвоена“ Штрумфета и обидите да се врати старата таа, па на сила го изгледав и ми беше малку чуден.
    Барни (не знам како се вика во филмот, за мене секогаш ќе остане Барни Стинсон) понуди крајно лоша глума и уште толку се разочарав. :lol:
    Имаше смешни моменти, не беше лошо, но сепак првиот дел е нешто подобар.
    Најтрагичен момент од целиот филм - кога Гарги ѝ ја исече косата на Штрумфета. Останав ваква - :o :( , небаре мојата ја исекле. :D
    А детето на Барни и жена му (на која исто не ѝ го запаметив името) - срце! :inlove:
    7/10

    Despicable me (2010)
    [​IMG]
    Не знам зошто не сум го гледала порано, преубав и претопол филм. Полн со смешки и глупости, полн со љубов, ми украде милион насмевки. :)
    Топло го препорачувам, мене ми е во план да го погледнам и вториот дел, па ќе пишам и за него некое зборче.
    Се сомневам дека има уште некоја како мене која не го гледала, затоа ќе ве поштедам од содржината. :wasntme:
    10/10