1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Zombeavers

    Божем страшен филм ама ништо.
    5/10
    [​IMG]
     
  2. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Night at the museum (2006 ) , Night at the museum - (Battle of the Smithsonian ) , Night at the Museum (Secret of the Tomb)

    Сите три дела се преинтересни и предобри , ги изгледав во еден дел , и верувајте цел викенд ме држи убаво расположение :)

    Чувар што работи во музејот не знае дека после заоѓање на сонцето се случуваат интересни работи со артефактите во музејот !

    10 / 10

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Hipica, sweet-cherry, Daydream и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.037
    Пол:
    Женски
    Something borrowed (2011)

    Романтична комедија е филмов,случајно го начекав на тв.Крајот е предвидлив,но добар е филмов за тепање на време. Рејчел Вајт е адвокат што работи во една фирма откако завршува право. На нејзиниот 30ти роденден ќе се поднапие,па излегува со нејзиниот најдобар другар Декс и таа вечер открива дека всушност е заљубена во него уште од времето кога уште била студентка. Декс исто така е вереник на нејзината најдобра пријателка Дарси. Следното утро(по нејзиниот роденден) се будат заедно во кревет,Дарси ги повикува и двајцата на телефон...
     
    На Hipica, Elena69221, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.158
    Пол:
    Женски
    At The Devil's Door
    at the devils door_1409120640.jpg
    На почеток е прилично спор, ама како се развива дејството станува брз и динамичен. Нешто што е невообичаено кај овој филм е честото покажување на демонот, што не е чест случај кај новите хорори. Ефектите се солидни, а завршетокот остава можност за продолжение.
     
    На bittersweet и MandyLane им се допаѓа ова.
  5. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.037
    Пол:
    Женски
    Пак јас на темава. :lol: Повторно два филма со непредвидлив крај.
    1. Orphan (2009)
    Двајца сопружници се решаваат да посвојат девојче откако им умира третото дете.Одат во дом за сираци,татко здогледува девојче кое се двои од другите кои присуствуваат на некаква забава,седи сама и црта.Таткото започнува разговор со неа,сфаќа дека е интелигентна и зрела како за своите години. Родителите се решаваат да ја посвојат,девојчето изгледа како да е повлечена и мирна,но всушност тоа е само глума. Откако ќе ја земат во својот дом,за брзо време се менува,почнува да станува агресивна и насилна спрема нивните деца...
    [​IMG]
    http://www.imdb.com/title/tt1148204/



    2. The Prestige (2006)
    Дејствието се случува во 20ти век во Лондон. Двајца магионичари, Алфред Борден и Роберт Ренџер се натпреваруваат меѓусебе во вештина и способност за правење трикови.Во цела приказна се вплеткува и Никола Тесла,чии откритија се искористуваат од страна на едниот магионичар за да се победи конкурентот...Во филмов глумат Хју Џекмен,Кристијан Бејл и Дејвид Боуви.
    [​IMG]
     
    На redheaded, rainbowec, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Еден од моите најомилени хорори, мора пак да го изгледам.
     
    На rainbowec, Anabelle.Amorette и cooll им се допаѓа ова.
  7. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    34.178
    Пол:
    Женски
    db651adf096a.original.jpeg

    Филмчево за разлика од другите филмови на Дизни, каде што секогаш се дешава љубов измеѓу двајца, овој филм е спротивно на тоа. Тука е опишана љубовта меѓу семејството, дека ништо не е повредно од него, но за да сфатиш дека е така, треба да ти оди секој ден наопаку и да имаш една и единствена желба, а тоа е барем еден ден да ти биде како што треба :)
    Филмчево е многу интересно и релаксирачки, ти прави насмевка на лицето, посебно кога имаш напнат ден, овозможува да не мислиш негативно...just be positive :)
    Е за раскажување не кажувам никогаш, зошто треба да го гледате :D
    Од мене има чиста 9/10
     
    На redheaded, LittlePinky, Hipica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Focus

    добра приказна неочекувани ситуации и секад коа ќе помислиш дека е крај има уште.8/10 focus_movie_poster_1.jpg
     
    На sexymia му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    The boy next door -
    Еден поинаков филм од Џенифер Лопез која е во улога на жена која штотуку се разведува и живее со нејзиниот син. Во соседната ќуќа доаѓа едно момче кое ќе предизвика бурни денови.
    Повеќе не раскажувам, гледајте. Според мене добар е филмот меѓутоа можеше понапната и повозбудлива да ја направат приказната.
    [​IMG]
     
    На sikica7, Gab! и joy1 им се допаѓа ова.
  10. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Beyond the lights :)
    Mногу популарна пејачка изморена е од тој живот каде ја следат папараци насекаде и не се чувствува своја. Сака да скокне од тераса но во тој момент доаѓа полицаецот кој ја чува и ја спасува од намарата да се самоубие..
     
  11. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.029
    Пол:
    Женски
    Curse of Chucky

    [​IMG]

    Класика со Chucky, со тоа што филмов беше одлично изведен, имаше некои сцени многу уникатно режирани, а и глумата е одлична.
    Доста возбудлив и секако неизбежен во овие филмови - црн хумор.
    Интересен крај...
    Се' на се', филмов е сигурен избор доколку ви се гледа проверено добар хорор.

    Contracted

    [​IMG]

    Саат и пол глупости.
    Бев во исчекување на некаков пресврт цело време, а освен ужасно одвратни бесмислени сцени друго ништо не се случи.

    Clown

    [​IMG]

    Кловнов беше многу добро направен и еден од најстрашни кловнови кои ги имам видено, се гледа дека внимавале на детали и на постепената промена што се случуваше кај главниот лик.
    Филмов не е воопшто лош, и немам некоја конкретна замерка, но можеби за мој вкус беше многу пасивен, сакам повеќе возбуда и адреналин додека гледам хорор. Овој ми беше онака, како језива детска приказна со неколку страшни сцени.
     
    На imorena, cooll и Elissa им се допаѓа ова.
  12. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
    [​IMG]
    Првиот „дејт“ во кино ми беше далечната 2007ма кога излезе првиот дел од филмов :wasntme: И дури пред некој ден видов дека има втор, а сега и трет дел.
    Вториов дел не е лош, може па и мене ми беше интересен зашто ми предизвика многу спомени од кино Милениум :lol: Многу ликови, постојано нешто се случуваше, дури на моменти ми беше тешко да ги следам настаните. Ама добро филмче, типично за Бен Стилер :)
     
    На Mishela, Daydream и Elena69221 им се допаѓа ова.
  13. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Тhe Imitation Game (2014)
    Eдна поинаква приказна сместена за време на Втората светска војна. Се работи за математичарот Алан Тјуринг, кој создава машина со која ја дешифрира германската Енигма и со тоа всушност ја скратува војната за две години, спасувајќи милиони животи. Покрај неговата работа на дешифрирањето на кодот, филмот опфаќа и сегменти од неговото детство во интернатот кадешто е отфрлен и исмејуван поради неговата асоцијалност, и последните две години од неговиот живот.
    Приказната и изборот на актерите многу ми се допадна, филмов дефинитивно го задржува вниманието. 10/10

    [​IMG]
     
    На rainbowec, IronLady и mackica1 им се допаѓа ова.
  14. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    ^
    Баш интересно звучи..

    Vertige (High Lane) 2009 или вртоглавица (француски филм) група на млади авантуристи одат на планинарење во Хрватска, на почетокот мислат дека се сами но не за долго..нема да давам долга рецензија за да бидете во неизвесност до крај на филмот доколку го гледате, а мој личен впечаток е дека не е лош, во секој случај може да разбие неделна монотонија. 5/10

    [​IMG]
     
    На imorena му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Gab!

    Gab! Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Hector and the search for happiness

    Ме изненади филмчево. Лесна и топла приказна за еден психијатар кој се обидува да дознае што е среќа за да може да им помогне на своите пациенти низ низа интересни случки.
    Сајмон Пег е одличен, Розамунд Пајк во една поинаква улога покажува дека е версатилна актерка.
    Топло ви го препорачувам за едно вакво врнежливо и тмурно време.
    “Making comparisons can spoil your happiness.”

    “Many people see happiness only in their future.”

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На julie77, Mishela, rainbowec и 2 други им се допаѓа ова.
  17. male

    male Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Каде го гледаше филмов? Мн ме провлече но дека е нов онлине или торент мислан рано р да се најде... Освен во кино
     
  18. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    во кино :/ почекај да има добра снимка или иди во кино.Не вреди да упропрастуваш филмот да го гледаш со лоша снимка зашто навистина е предобра приказна :) плус ќе те тера да се фокусираш на деталите ;)
     
  19. Rosonerka

    Rosonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    4.192
    image.jpg
    Последен филм што го гледав е sex tape.
    Доста забеган филм ми беше и смешен и отприлика реален што се дешава после бракот , децата.
    п.с Камерон презгодна :inlove:
    7/10
     
  20. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.158
    Пол:
    Женски
    Another Me
    AnotherMe.jpg

    Совршениот живот на една тинејџерка полека почнува да се распаѓа откако друга девојка - идентична на неа, ќе се обиде да го земе нејзиниот идентитет.
     
    На Natali.3, crazylady, MandyLane и 1 друга личност им се допаѓа ова.