1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. One.Moment

    One.Moment Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    3.544
    Пол:
    Женски
    The Shawshank Redemption (1994)
    [​IMG]

    Не обожавам стари филмови и секогаш сум ги одбегнувала. Сум грешела. Овој филм е еден од подобрите кои сум ги гледала, ми одзеде многу време ама вредеше, секоја минута. Филмот прикажува што може да направи еден паметен човек и како може подлоста да се искористи на добар начин.
     
    На sikica7, simoncelicius, IthoughtIwasAnAllien и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Geek Charming

    Овој филм го сместувам во категоријата „лоша одлука“. :D Глупав, клише, веќе виден, како сакате наречете го. И тој еден ипол саат едвај го истрпев. Немам некоја посебна критика бидејќи не вреди, освен шеската која му ја давам. :|
     
  3. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    [​IMG]
    Се работи за две љубовни врски кои стануваат доста комплицирани кога мажот од едната врска ќе ја запознае жената од другата :D
    Филмов го имав гледано одамна,ама решив овој пат малце подетално.
    Многу интриги,страст,и ред други работи кои ги вклучува модерносите на 21 век,и на крај со една многу моќна порака.
    Натали Портман особено ми се допадна во филмов,улогата целосно и прилега.
    10/10
     
  4. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
    Maлку поразлична, sci-fi романтична приказна...
    Џоел и Клементина се потполно спротивни карактери, додека тој е повлечен, срамежлив и мирен, таа е импулсивна и екстровертна. Конфликтите во нивната врска ескалираат до таму што Клементина ќе го избрише од својата меморија, по што во лутина и Џоел ќе го направи истото...
    Целата приказна ми беше необична и поинаква, посебно поради ретроспективниот приказ на настаните. На моменти ми беше малку монотон и развлечен, но во целина ми се допадна.
    Џим Кери го обожавам како комичар, првпат го гледам во озбилна улога и неговата глума ми беше фантастична, како и онаа на Кејт Винслет. :bow:
    И да, она што исто така ми се допадна се убавите цитати во филмчево :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Од мене 8/10 (y)

    [​IMG]
     
    На Jordanovska-K и amnesiac им се допаѓа ова.
  5. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    MV5BMTQ1OTA3MjM4MF5BMl5BanBnXkFtZTYwMTMxODc4._V1_SY317_CR0,0,214,317_AL_.jpg

    Егото е најголем Луциферов соработник, што друго да кажам. Што повеќе контрола мислиме дека имаме, толку повеќе се губиме.
     
    На Marossa, Lady Phoenix, kajl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. DarkTulip

    DarkTulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    [​IMG] Две кловнa кои живеат во Chosun династија во Кореја се уапсени за претстава која на сатиричен начин го преставуваат царот. Тие се уапсени и доведени во палатата и им заканува смрт, но им се дава шанса да се спасат , ако тие можат да го насмеат на царот.
    http://www.imdb.com/title/tt0492835/
    http://www.dramanice.tv/the-king-and-the-clown/watch-the-king-and-the-clown-episode-1-online
     
  7. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    A La Mala.... eve vi samo trejlerche poglednete i nema shto da se komentira povekje :* :)

     
    На the.vampire.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    И сега што ? Како ? Животот е мистерија или математика?

    И каква ли радост за математичарот , кога кругот се претвора во стрела .. и погодок. :)
    -Радован Павлоски

    frequencies-1.jpg
     
    На honey.11 и Jordanovska-K им се допаѓа ова.
  9. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    El Cuerpo

    Филмот ме преврти за 360 буквално. Јас сум опседната со вакви психолошки мистерии и баш во момент кога бев убедена дека не може веќе ништо да ме изненади останав подзината 15 минути блеејќи во екранот, одличен пресврт навистина маестрално склопено. Немам зборови повеќе само една огромна препорака до сите што не го гледале веднаш да го изгледаат! :clap::clap::clap:
    Оценка, секако без двоумиње 10!
     
    На simoncelicius, blueberry93, Jordanovska-K и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. desire.

    desire. Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Let us prey (2014)
    [​IMG]

    Сосема непознат странец во оддалечена полициска станица ги превзема умовите и душите на сите.
    Интересно се одвиваше целата приказна, ама крајот е катастрофален.
    ИМДБ оцена 5.6 , од мене 4 :)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Не случајно го одбрав филмот. Интересна тематика се развива , како и идеја која е клучна во филмот,. А верувам и во останатите филмови во кои Oprah Winfray е во режија. Изгледајте го , нема да биде залудно потрошено време . Интересна драма со комични и поучни моменти.
    Филмот е со Helen Mirren, во главните улоги .... и прекрасната Charlotte Le Bon која всушност ја открив во филмот.
    Како и порано , секогаш воведувам недела на одрден режисер или актер , кој детално го проучувам . Ќе ги гледам филмовите од Oprah, затоа што е интелегенција и канализатор на Abraham Hicks.
    Филмот погледнете го , а за следните ќе пишам нешто кога ќе ги изгледам :inlove:

    download (4).jpg
     
    На Emy867, tace73 и Jordanovska-K им се допаѓа ова.
  12. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    torent moze?:)
     
  13. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Gone girl може вода да му носи. Кои plot twist-ови... маестрално. :)
     
    На simoncelicius и tace73 им се допаѓа ова.
  14. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Мене Gone girl воопшто не ме изненади во ни еден момент, предвидливи сцени ништо посебно..
    El cuerpo стварно имаше јак пресврт иако да бидам искрена во еден мал дел го предвидов :$
    Премногу мистерии сум изгледала што веќе ништо не може да ме изненади, досега само The best offer ме „акна од земја“, имам пишано претходно за него.. Сега следен на листа ми е Cara oculta :smirk:
     
    На Annath, SV1911, Jordanovska-K и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски

    Епа изгледа тие што веќе ги имавме изгледано овие филмови , не се изненадивме од Gone Girl . Дури и обратно да беше , пак ќе оценевме исто :D
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  16. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.348
    Пол:
    Женски
    Последно го гледав Сан Андреас можам да кажам предобар и интересен филм.
    Се работи за огромен земјотрес кој ке ги потреси калифорнија,сан андреас и сан франциско.
    Вреди да се погледне
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  17. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Не ја заприметив годината, а всушност El cuerpo бил и постар од Gone girl. Уствари го споменав у контекст на тоа што почетокот ме потсети на него, и двата се понови филмови, а gone girl како премногу извикан и преценет филм не може во никој случај да се спореди со "телото". :) Инаку гледам дека сличен вкус на филмови имаме, го имам гледано la cara oculta со исто внимание како и овие два, со тоа што ми бил доста помалку тензичен од "el cuerpo", али сепак заслужува добра оцена. Мене следен за гледање ми е The usual suspects, се надевам утре, ако најдам добра снимка. :)
     
    На Nausicaa, MayDiamonds, Jordanovska-K и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    The vacation Леле луѓе колку сум се смеела. Супер комедија за едно семејство кое решава да оди да одмор и нормално ништо не се одвива како што треба. Автомобилот ќе им експлодира, зетот за сестра ќе се шета по ѓаки низ дома, за малце ќе се удават... пресмешен.
    Препорачувам
     
    На simonna.a му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    1.694
    Каде го гледаше? Сакам да го гледам
     
  20. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    На филмовизја www.filmovizija.me