1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поткожни влакна

Дискусија во 'Тело' започната од irena, 10 ноември 2009.

  1. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Со тек на време од ексофлијацијата ( пилингот) ќе се отстранат мртвите клетки, а со тоа ќе се обнови самата кожа,односно побрзо ќе се создаде нов слој на чиста и мазна кожа и флеките ќе избледат. Во моментов не знам точно која крема би ти ја препорачала ( може да пробаш со ЛАЛА кремата што е за флеки и пеги на лицето валда ќе делува и за кожата на нозете :lol: ....и јас планирам да ја земам, има луѓе што многу се фалат од неа, па да пробам и јас си велам) ,меѓутоа може плус покрај пилингот да помогне и редовно мачкање со некој обичен но квалитетен лосион за тело кој пред се е за негување,а не само за убав мирис на кожата. :)
     
  2. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Da se vklucam i jas vo sovetite :) i jas isto se depiliram so depilator, nemam tavi fleki ama imam kako crveni tocki ne se poznavaat mnogu ama sega koga pocnuva sezonata deka sum pobela se poznavaat, i probav namesto mleko za telo se mackav so kokosovo maslo i gledam deka ima razlika. Ama ova go primenuvam veke dva meseci. Se mackam od masloto sekade kade se depiliram i kozata e poubava, vlaknata polesno izleguvaat i ne mi se pravat mnogu potkozni. Preporacuvam da probate :)
     
    На Rubinka7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bakiii

    bakiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    а со ваква кожа како да се справам ????? ;(;(;(;(;(;(;(
     

    Прикачени фајлови:

    На Sunnny му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Мора да те види кожен лекар/дерматолог за да ти каже терапија што да се мачкаш. Не знам дали можеш сама да знаеш без конслутација со лекар што би користела. Ако често се бричиш или користиш депилатор може и од тоа ти се иритита многу кожата....гледај одмори ја кожата малку.... нека подпораснат влакната и депилирај се со восок а во меѓувреме посети лекар :)
     
  5. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Имам поткожно влакно ама пораснало подолго. Пробував да го извлечам со чупалица ама безуспешно. Нешто за полесно да излезе?
     
  6. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Прееска бев очајна се поминав со депилаторот и кога си ја видов ногата полна со поткожни буквално цели влакна израснати под кожата се изнервирав зошто беше како да не сум се депилирала.Ја отворив темава да побарам чаре ама се изначитав за пилинзи,имам пробано ништо не помага.И прочитав за тоа со турпијата,ама имам мн нежна кожа склона на исфрлање ама сепак решив да пробам.Луѓе за 5 мин ги извадив сите поткожни без никакво црвенило да ми остане,просто не ми се верува.Пробајте нема да зажалите,ама само со хартиена турпија
     
  7. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    @jarec6 Каква е таа хартиена турпија?
     
    На bakiii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    За нокти само да не е онаа металната зошто сигурно ќе ја иритираш кожата
    [​IMG]
     
    На Jordanovska-K и Leo-nora им се допаѓа ова.
  9. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Може ли да пишеш како се прави ова со турпијата?
     
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Ништо посебно буквално само го "турпираш" местото и се трга тој слој на кожа што ги покрива влакненцата а не се оштетува др дел од кожата
     
    На Leo-nora и mila89 им се допаѓа ова.
  11. leni_794

    leni_794 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Да не се повторувам и јас го имам истиот проблем со ноете и препоните. Да бидам искрена не сум баш дисциплинирана кога се работи за пилинзи, креми и сл кои треба да се прават редовно. Како и да е сепак можам да кажам дека пилинзите помагаат исто како и препаратите за пред и по депилација. Јас сакам да прашам дали некој има пробано домашен хемиски пилинг со АНА киселини (салицилна киселина но да е повеќе концентрирана 15-30% ). Имам прочитано дека ги чисти порите темелно и делува за избледување на веќе постоечките флеки.
     
  12. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Да ми препорача некој нешто пред и после депилација, значи нозете ми се ужас..се депилирам со депилатор, кожата ми е уништена. Навистина не знам што да ставам, дали крема за хидратација, дали бебешка пудра(после кожата ми станува никаква), дали термална вода, или некој лосион за акните? Ќе полудам веќе...
     
  13. beauty.princess

    beauty.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    пробај да се депилираш со восок, депилаторот е секогаш ствара компликации, а за акните ставај течна пудра да се сушат..
     
    На mila7 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kitty23

    Kitty23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Што се уствари поткожни влакна?
     
  15. Vrag

    Vrag Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ги исчитав сите коментари на темава па да прашам што да правам за моиве нозе... Мене ми се познаваат црни точки и кога ќе ги притиснам излегува влакно и малку гнојче, потколеницата ми е ужас, флеки, црвенило(од притискање) и вакви точки. 12 месеци сум со хулахопки :(
     
  16. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Имаш ли пробано со пилинг?
     
  17. Eshli123

    Eshli123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здрaвo јaс истo имaм гoлем прoблем сo пoткoжни влaкнa нa нoзете и препoните.Oд кoленa нaдoлу ми се јaвувaaт вo нaјлесен oблик кaкo увртени штo се мнoгу мaлку пoд кoжaтa, пoвршински и сo еднoстaвнo грепкaње мoже леснo дa се извaдaт нa пoвршинa,вo внaтрешнaтa стрaнa нa нoзете кaј бутoвите ми се јaвувaaт бo oблик нa црни тoчки кoгa ќе ги стиснaм излaгa кaкo мaлo гнoјче и влaкненцетo сo негo, a нa препoните ми oдaт мнoгу длaбoкo, кoжaтa кaј штo е влaкнoтo ми стaнувa пoмoдрa , се aктивирaaт нaјчестo пред менструaцијa се пoдувaaт тврди стaнувaaт и мнoгу бoлaт.Имaм прaвенo еднa oперaцијa нa левaтa стрaнa нa препoните и oд тoгaш сaмo сo мaшинкa зa шишaње ги скрaтувaм влaкнaтa нo пред некoлку месеци пoчнaa дa излaгaaт oд деснa стрaнa и незнaм веќе штo дa прaвaм ве мoлaм нештo дa ми предлoжите зa пoдубинскo вaдење или уништувaње нa влaкнaтa. :(
     
  18. Mace salon

    Mace salon Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    So piling pred I posle depilacija ke se uzgubat
     
    Последна измена од модератор: 21 април 2017
  19. Anajirile

    Anajirile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.179
    Таму кај што се депилирам јас, жената ми препорача црна маст, пред депилација неколку дена да се намачкам, и подкожните во интимниот дел излегуваат на површина... и тамам со депилација излегуваат. Јас сум задоволна од црната маст...пробај може ќе ти помогне
     
    На Eshli123 и Mace salon им се допаѓа ова.
  20. princess92

    princess92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Минатата година ми се направи на препони нешто како мозолче со се го мачкав и не помина на крајот мораше да одам на хирургија да ме сечат и помина тоа се затвори... сега погоре од истата страна на препони пак ми се направи прво како мозолка и јас го истегав истече гнојот ама сега ми стој како дупка празна и никако не се затвора... одвреме навреме ми течи гној ама дупкава никако да се затвори изгледа ќе морам пак на хирургија....:(