1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Biljanabertin

    Biljanabertin Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Jas ne sum vrabotena od 2000 g. Od koga sum na zavodot , so tatkomi ziveev od 2006 g.so maloletniot sin ,a I vo poslednite 18 meseci pred smarta na tatkomi koj beshe vo postela go izledav iako Stanton od 2008 g.e na moe ime. Vo Sekoj sluchaj Vi blagodaram.
     
  2. Biljanabertin

    Biljanabertin Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Jas ne sum vrabotena od 2000 g. A so tatkomi ziveev so maloletniot sin od 2006g. Kaj nego. Stanot se void na moe ime od 2008g. Jas go dogledav tatkomi koj beshe nepokreten 18 meseci. Sepak kako da e Vi blagodaram na odgovorot.
     
  3. westimka313

    westimka313 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
     
  4. westimka313

    westimka313 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    fighter dusicke, ne ja zbunuvaj poveke, ne e tocno toa.
     
  5. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    не ми беше намерата да ја збунам.Јас не и дадов правен совет, туку и кажав една ситуација со наши познати, и напоменав дека секој случај си е посебен сам за себе.
    А сепак и препорачав да се консултира со адвокат.
     
  6. westimka313

    westimka313 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    dobro dusicke, nema nikakov problem.
     
  7. westimka313

    westimka313 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    ona sto mene me pogpdi vo storijava e kolku mozat da bidat rasipani lugjeto kako bratot sto go spomenuva .
     
  8. jessyy

    jessyy Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    поздрав до сите
    Kупив автомобил направивме купопродажен договор за автомобил со сопственикот но сообраќајната и таблите уште не се одјавени сеуште се на име на сопственикот дали на некој начин тој може да ми го одземе возилото
     
  9. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Доколку купопродажниот договор што сте го потпишале го имате заверено на нотар, неможе ништо да направи. Мислам дека полиција може да те казни ако немаш сменето сообраќајна, односно дозволено е да возиш со старата сообраќајна мислам дека беше најмногу 15 дена по потпишувањето на договорот.
     
  10. jessyy

    jessyy Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    договорот е заверен кај нотар но сообрааќајната и возилото се сеуште кај него тој го вози а јас имам договор.Sопственикот беше ополномоштен дали неговото полномошно го одзема нотарот кога се прави купопродажниот договор ? Dали сега тој има пак полномошно од возилото ?
     
  11. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Не разбирам за што бил ополномоштен сопственикот? Кој и за што му дал полномошно?
     
  12. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Дедо ми имаше кредитна картичка од Стопанска Банка и исто така имаше и кредит од 1500 евра.Пред месец дена почина и на баба ми и ја намалија пензијата на 7000 денари и сега со тие пари го плаќа кредитот и кредитната картичка. Сакам да прашам дали може да се намали или ратата на кредитната картичка или да се направи некоја измена зошто не и остануваат пари за основни потреби. Фала од напред
     
  13. babakata

    babakata Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    Vo tekot na istragata, javniot obvinitel izdade naredba za privremeno odzemanje na pisma i pratki na osomniceniot koi gi ispratil na negov rodnina, bidejci smetase deka osnovano mozese da se ocekuva deka ce posluzat kako dokaz vo postapkata, poradi prethodni soznanija dostaveni od policijata koga pobaral od niv Prethodno pribiranje izvestuvanja , a smetase i deka postoi opasnost od odlaganje.

    Obvinitelot pobara od sudijata vo rok od 72 saata da ja potvrdi negovata naredba. Sudijata ne ja potvrdi bidejci ne najde dovolno dokazi oti vo pratkata ce se pronajde taa sodrzina. \

    Sepak obvinitelot vo prisustvo na dvajca svedoci gi otvori pratkite i sostavi zapisnik za otvoranjeto, i potoa gi vrati na osomniceniot.
    Osomniceniot smeta deka mu se povredeni pravata.

    Vase mislenje?
     
  14. westimka313

    westimka313 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    Јас мислам дека обвинителот постапил во согласност со ЗКП, ама штом не е потврдена наредбата не може понатаму тоа што е пронајдено да послужи како доказ.
     
  15. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Потребна ми е консултација, имено веќе од 2005 работам со една фирма со која до сега не сум имала проблем околу плаќањето. Секогаш услугите навремено им ги извршувам и за тоа сум платена. Но оваа година поточно во февруари работевме на еден предмет и ми должат 2000 евра кои се уште ми ги должат, никако да ми платат. Поради добрите односи во минатото, не сум пуштила тужба, туку пробувам да ми платат барем сукцесивно, но ништо од тоа. Ќе дојде 2014 тие абер немаат, постојано се јавувам, одам таму но ме маткаат денес ќе платиме , утре, следната недела и така се одоговлечува. Прашањето ми е дали доколку ги тужам, ќе си ги добијам парите или само може да изгубам пари по судски трошоци итн. давачки, а тие да ја затворат фирмата или да ја однесат во стечај?
     
  16. babakata

    babakata Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    lusi pa tuka ima krivicno delo Izmama, kakva tuzba, neli gledas deka te drzat vo zabluda so toa sto ti odolgovlekuvaat , a i si pretrpela steta od pogolema vrednost, ajde trk i pustaj krivicna prijava do OJO, dodeka ne zastarelo pobaruvanjeto, sto cekas uste , od koja godina e vtasana nivnata obvrska za isplata?
     
  17. Mine1

    Mine1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    На кој начин може да се затвори фирма која не работи подолго од 5 години? Последен пат кога бев на суд заради задоцнето поднесена завршна сметка, која патем секоја година ја поднесувам иако фирмата не работи и плаќам одредена сума, судијката ме праша зошто не ми е затворена фирмата или ќе чекам да поминат 5 год. pa да ја затворам!? Навистина не знам што значат тие 5 години и кои се можностите за затварање после тој период. Би ве замолила доколку знаете да ми помогнете. :)
     
  18. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Па на доверба до сега кога ќе платат тогаш. И досега редовно плаќаа сега изгледа навистина немаат, затоа и се плашам да не ја затворат фирмата или да не одат во стечај и после амин наплата. Ќе почекам уште 1-2 ако не платат пуштам тужба. Фала ви многу
     
  19. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Aко имаш црно на бело дека ти должат,и да оди во стечај ти како доверител си имаш право да си ги наплаташи парите од стечајната маса, само што додека да се заврши стечајот има да се изначекаш, инаку си ги наплаќаш парите 100 посто, не се секирај.
     
    На LusySkyDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Acka33

    Acka33 Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Здраво,
    Ги читав повеќето совети и одговори на прашања но сеуште не ми е јасно во врска со мојот случај.
    Живеам во куќа со мајка ми и татко ми, јас сум единствено дете, куќата се води на мајка ми, татко ми е дојден (домазет). Мајка ми ја има добиено и се води на нејзино име (доживотна издршка или поклон) куќата и дворот од нејзините родители кои се починати и сака да ја наследам јас, е сега не знам која е најдобра варијанта оти можеби мојот татко со кој не сум во најдобри односи ќе сака да земе дел и да го продаде или да го препише на други негови роднини. И јас и мајка ми сакаме да остане да живее во куќата во случај таа да почине прва, но да нема право да продава или отуѓува дел од имотот. Која е најдобра варијанта и како да се изведе.... Дали со поклон, доживотна издршка,тестамент? Дали ако бара нужен дел и добие има право да го отуѓи или продаде? Прочитав негде за хабитуал клаузула ама не знам како може да се вментне во погоре спомнатите 3 варијанти.
    Ви благодарам однапред за вашата помош