1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. babakata

    babakata Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    не прашувај лемон, туку покренувај и барај делба дур не ти зеле се :rock:
     
  2. Lmon

    Lmon Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    не покренав зашто останав без пари. А секоја постапка кошта. И затоа прашав дали застарува, за да направам математика и да се спремам психички
     
    На nina888 и westimka313 им се допаѓа ова.
  3. westimka313

    westimka313 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    Слободно изразување на националната припадност.чл.8 ст.1 од Уставот на РМ (една од темелните вредности)
    Така да слободно може да се изјасните како што сметате .
     
  4. Keti1

    Keti1 Нов член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Во ред може како што сакаш да се изјаснуваш, но тоа така не е едноставно од друга страна гледано.
    Иако може мене ништо не ми менува, бидеќи спаѓам во сиромашна класа, така да за изјаснување дека си хрватка, бугарка, србинка и не е толку голем проблем, со надеж дека ќе имам подобра иднина.
    Но јас веќе во сите приложени документи во Р.М си се декларирав како македонка, доколку државата во која барам државјанство ги провере таквите документи, по чиста логика не би требало да ми даде државјанство.. . Доколку националноста е чувство и можеш, кога и како сакаш да си се декларирш, а тоа го одобрува законот во сите домашни и меѓународни судови , тоа е одлично . Тоа малце ме збунува, и сакам некој да ми објасни повеќе ако може. Се декларираш како бугарка, добиваш државјанство, одиш во бугарија се декларираш како србинка, русинка, англичанка????? Тоа мислам дека некако не оди..и таквиот начин на добивање државјанство нема логика, доколку го направиш ова, дали државата може да те обвинува законот за лажно изјаснување? Или дали може да си се изјаснуваш тоа што сакаш , откако ќе се откажеш од државјанството, без државата да ти се меша во тоа?
     
  5. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Keti, вака, ти се интересираш околу стекнување на државјанство на Република Хрватска, значи по својата правна природа на државајнството е правна врска помеѓу одредено лице и држава, независно од неговата национална припадност !!(Уставот декларира слобода на извразување на националната пропадност, но стекнување и престанок на Државјанство е нешто сосема друго)...
    За да се стекне таква правна врска помеѓу одредено лице и одредена држава, треба тоа лице да исполни некои формални услови кои ги пропишува самата држава.
    Условите за стекнување на хрватско државјанство (по овој линк што го наведе погоре), се доста слични како и условите предвидено во македонскиот Закон за државјанство, а тоа се дека државјанството се стекнува со потекло, раѓање на територијата на односната држава, како и со природување (тоа значи одреден број години лицето да престојува на територијата на државата, а истовремено да исполнува и некои други услови, на пр.да не биде осудуван, да има обезбедено постојан извор на средства и тн итн..)...Сметам дека по тоа што го наведе погоре ти не исполнуваш некој од овие формални услови за стекнување на хр.државјанство...самото тоа како ќе ја изразиш националната пропадност не е од значење за стекнување на правото на државјанство...
     
  6. Keti1

    Keti1 Нов член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    *Ukoliko se stranke pozivaju na pripadnost hratskom narodu njihovih roditelja, uz zahtjev dostavljaju dokaze kojim potvrđuju nacionalno deklariranje roditelja * - овој документ мислам дека игра важна улога, исто како и за бугарско државјанство.. на овај начин јас мислам дека можи да се добие државјанство. http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemI ... CFC0BFA671 , од тука ми дојде идеја за да извадам.
     
  7. babakata

    babakata Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    Vo tekot na istragata, javniot obvinitel izdade naredba za privremeno odzemanje na pisma i pratki na osomniceniot koi gi ispratil na negov rodnina, bidejci smetase deka osnovano mozese da se ocekuva deka ce posluzat kako dokaz vo postapkata, poradi prethodni soznanija dostaveni od policijata koga pobaral od niv Prethodno pribiranje izvestuvanja , a smetase i deka postoi opasnost od odlaganje.

    Obvinitelot pobara od sudijata vo rok od 72 saata da ja potvrdi negovata naredba. Sudijata ne ja potvrdi bidejci ne najde dovolno dokazi oti vo pratkata ce se pronajde taa sodrzina. \

    Sepak obvinitelot vo prisustvo na dvajca svedoci gi otvori pratkite i sostavi zapisnik za otvoranjeto, i potoa gi vrati na osomniceniot.
    Osomniceniot smeta deka mu se povredeni pravata.

    Vase mislenje?
     
  8. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Па нека не се чуди осомничениот, тука ОЈО постапил во согласност со овластувањата кои му се дадени, ама поради тоа што не му е потврдена наредбата, постои формална пречка сето тоа што е пронајдено да се користи како доказ понатаму.
     
  9. genkisi

    genkisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Narusuvanje na mir

    Imam eden komsija koj raboti kako staklar a nekogas i stolar.Toa e vo red ako toj taa rabota ja obavuva vo rabotilnica,no toj toa go pravi vo samiot dvor bukvalno pod mojot prozorec.pokraj toa toj ova go raboti so godini a
    plus toa i ne e prijaven(znaci na crno).
    I sega mozete da zamislite kakov kosmar e toa koga nekoj po cel den(ili koga ke mu tekne) vi cuka pod prozorecot
    a taman ste legnale da odmorite.
    Koga ne e doma odnosno koga e po rabota ja zaklucuva negovata nadvoresna vrata i cesto pati musteriite vleguvaat kaj mene i mi zvonat na vrata barajci go nego.
    Nekolku pati mu ukazuvav no badijala pa sovet sto da pravam.
     
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми објасни како во одлуката-пресудата за развод може да пишува дека луѓето што се разведуваат немаат заедничи деца, а имаат ќерка од 20 години?
    Дали така треба? Мене некако не ми е логично.
     
  11. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Благодарам уште еднаш на помошта и советите, јас бев на суд пред нова година, си најдов стечаен управител и се консултирав со него, ми кажа дека можно било да не биде тој одреден како стечаен управител, но сепак на крајот тој беше, пошто во Прилеп имало само 4 стечајни управители, така го разбрав. Инаку тој ми ги поднесе таму в суд сите документи што треба, еднаш појдов до кај проценител на кратко колку да се потпишам и еднаш кај сметководител и толку беше се`.

    Ништо страшно како што планирав дека ќе биде, мислев дека ќе биде покомплицирано и подолго, но релативно брзо ми го закажаа и рочиштетот на суд (околу 10 дена откако се поднесе барањето). Се` на се`, работава се знај дека дефинитивно е само за пари, имај ти 25.000 и таман е се`. :) На суд севкупно се задржав точно 7 минути и потпишав и толку.

    Сега го чекам да ми стигне решението и ми кажаа да појдам во агенција за вработување да прашам дали ми следувало некаков си надоместок за тоа што фирмата оди во стечај, е сега тоа не се разбирам кои се условите кои треба да се исполнуваат за да ми следува или да не ми следува надоместок? Колкав е тој надометок да не знае некој и колку време би се земал?

    Поздрав луѓе и фала уште еднаш на секој помош укажана на темава!
     
  12. bellaSk

    bellaSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    46
    Би сакала да прашам дали некој знае:
    Доколку сум пријавена на определено време и по истекот ме отпуштат мене и уште 20 други работници, дали мозе да побарам испратнина во висина на една плата (отпиштањето би можело да биде од деловни причини, односо се затвара еден цел процес на работа во кој работат повеќе луѓе, а нема да им бидат потребни). Исто така сакав да прашам дали би можела да побарам и да ми исплатат за неискористениот годишен одмор. Ви благодарам
     
  13. licemerna

    licemerna Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    ako imas 18 ili 20 meseci staz ti sleduva i nesto po osnov na privremena nevrabotenost
     
  14. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    @pross
    Друже ти како главен на темава :) можда би можел да ми кажеш...
    Дали извод од банкарска сметка се смета како валиден доказ дека некоја сметка е платена? Или неопходно е да се чуваат хартиените сметки?

    Прашувам зошто решив да не добивам хартиени сметки туку е-фактура на ОНЕ, а сметката ја плаќам преку дебитна картичка. И сега си мислам што ако им текне дека не сум платил некоја сметка како ќе можам да докажам....
     
  15. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    ДА, Anon, нема никаков проблем тука, и изводот и вирманот (налогот за пренос) со кој вршиш уплата.
     
  16. veliche.sk

    veliche.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пред две години кога регистрирав фирма во регистар како правно лице направив мејл адреса на hotmail.com за регистрација. Сега од УЈП ми бараат да се логирам на мејл адресата за да го добијам пасвордот за логирање на страната на УЈП, арно ама во меѓувреме hotmail ми ја избришал целосно мејл адресата (најверојатно поради неактивност).
    Прашањето ми е, дали постои начин да ми ја препратат лозинката на друга мејл адреса без да плаќам административна промена со такса од 1600 денари?
     
  17. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Дали работен однос може да се трансформира од неопределено во определено работно време без известување на работникот???
    Зет ми беше пријавен на неопределено, а сега, се логира на сајтот на АВРМ и гледаме дека е променет статусот односно сега е на определно??? можно ли е да направат вакво нешто без да го известат? По правило треба да му го прекинат раб.однос на неопределено,па после со нов договор да го пријават на определено така??? ве молам за мислењее
     
  18. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Ана, ај малце повеќе информации околу тоа за каков вид на работен однос се работи, кога е склучен договорот за вработување и повеќе околу договорот, па да ѕирнеме каде е проблемот...(може и во ЛП)
     
  19. vaklinska

    vaklinska Нов член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ЗА ДОЛГ ОД 6000,00 , СО СУДСКО РЕШЕНИ - ИЗВРШИТЕЛ МИ ЈА БЛОКИРА СМЕТКАТА ЗА ДОЛГ ОД 25.000,00 .ДАЛИ ИМА ПРАВО ВО ЦЕЛОСТ ДА МИ ЈА БЛОКИРА СМЕТКАТА НА КОЈА СЕКАКО НЕМАВ ТОЛКУ ПАРИ И ИМАМ ЛИ ПРАВО НА ПРИГОВОР
    ПОЗДРАВ, ИТНО Е
     
  20. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Имаш право на приговор во рок од 3 дена мислам дека беше. Според она што јас знам не смее на цела сума да ти ја блокира сметката, туку само за 1/3. Односно како доаѓа тоа 1 дел за него, три дела за тебе од палтата ( ама ти обајанив, се надевам дека разбра). Јави му се на извршителот и разгоарај со него.