1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. gvardijan

    gvardijan Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Dobro no vo zakonot za nasleduvanje od prv nasleden red se veli:
    Ostavninata na umreniot ja nasleduvaat pred site negovite deca i negoviot bracen drugar.
    Tie nasleduvaat ednakvi delovi.
    Deteto kako prvostepen naslednik na ostavitelot , e nositel ,,linijata,, taka sto ostavninata , vo princip , se deli na tolku delovi , kolku sto ostavitelot imal sinovi i kerki vo svojot zivot, dodavajki go tuka kako ramnopraven so niv i bracniot drugar, dokolku go ima.
     
  2. gvardijan

    gvardijan Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Ne dobiv sdgovor vo vrska so clen 13 od zakonot za naslednici od prv nasleden red. Mene me interesira dali e toa 1/3 od imotot bidejki jas toa taka go tumacam , pa ve molam odgovorete mi pobrzo bidejki imam problem so sestra mi i sakam da pokrenam ostavinska postapka. Cekam odgovor.VI BLAGODARAM ODNAPRED.
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Во зависност од тоа колку наследници има починатиот, на толку делови ќе се подели неговиот имот. Бидејќи сте тројца наследника, имотт на татко ти ќе се подели на 3 дела. По 1 дел добивате ти, сестра ти и мајка ти.
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Ако не оставил тестамент починатиот, имотот се дели на сопругот/сопругата и децата
    Истото беше и кај мене законски наследници бевме ја и мајка ми значи во мојот случај се дели на 2 еднакви дела..
     
  5. gvardijan

    gvardijan Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    VI BLAGODARAM ZA ODGOVOROT.
    Bi sakala SUMMER GIRL da mi go pojasni prviot odgovor (Доколку татко ти го стекнал имотот во брак со мајка ти, имотот ќе се подели на 2 дела. Едниот дел ќе и припадне на мајка ти, а другиот дел ќе се подели на 3 дела. По 1 дел ќе ви припадне на тебе, на сестра ти и на мајка ти. Доколку татко ти го стекнал имотот пред да стапи во брак со мајка ти, тогаш целиот имот ќе се подели на 3 дела. По 1 дел ќе ви припадне на тебе, на сестра ти и на мајка ти.), zosto jas sum pak vo razmisluvanje sto e pravata vistina. DALI ovaaa pogore ili pak nasleduvanjeto na ednakvi delovi od imotot , KOLKU sto ostavielot imal naslednici ( deca i bracniot partner kako ramnopraven clen).
    STO E VISTINSKIOT ODGOVOR?
    Se izvinuvam ako sum dosadna , no imam golem problem se raboti za stan vrden 120 000 evraa, ne e mala rabota nekoj (sestra mi) da go zeme cel , a jas ni 1/3 , a tatko mi velese deka ke go nasledime po pola.
    GOLEM POZDRAV I CEKAM BRZ ODGOVOR.
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Имот стекнат во брак, макар и да го стекнал едниот од сопружниците, е заеднички на двајцата сопружници. Доколку татко ти го купил станот пред да се ожени за мајка ти, станот ќе се подели на 2 дела. Еден дел ќе наследи мајка ти, а другиот дел ќе се подели на 3 дела. Еден за тебе, еден за сестра ти и еден за мајка ти.
     
  7. gvardijan

    gvardijan Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Znaci Clen 13 od zakonot za nasleduvanje od prv nasleden red ne vazi ? Ili pak koga se primenuva???
    POJASNI MI SUMMER GIRL za da ne napravam greska. BLAGODARAM I IZVINI . POZDRAV.
     
  8. gvardijan

    gvardijan Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
     
  9. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Никој не водеше оставинска постапка. Куката му е оставена поклонн на татко ми уште кога јас сум имала 1 годинка.
    Кога почина татко ми, мајка ми само ја префли на наши имиња како законски наследници. Е после бевме на суд, ама имавме веке решение па никој ништо не ни можеше....Прв наследен ред се сопругата и децата...додека е жива сопругата мислам дека има право цел имот да гласи на нејзе , не сум баш сигурна али мислам така е..
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Членот 13 од Законот за наследување од прв наследен ред се применува во случај ако починатиот го имал имотот пред да стапи во брак со сопругата. Во тој случај, наследници се сопругата и децата, како наследници од прв наследен ред. Имотот се дели на онолку делови колку што наследници има починатиот. Во твојот случај, имотот на татко ти ќе се подели на 3 дела. По еден дел добивате ти, сестра ти и мајка ти.
     
  11. gvardijan

    gvardijan Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    SUMMER GIRL Ve molam za pomos uste ednas. Ako moze da mi kazete koj zakon ili koj clen e toj KOGA bracniot drugar go nasleduva 1/2 imot bez razlika sto ostavitelot ima Deca. Ve molam kazete mi go toj zakon za da nemame nedorazbiranja i iznenaduvanja pri ostavinskata postapka. BLAGODARAM NA RAZBIRANJETO I GOLEM POZDRAV.
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Ќе појаснам пак. Имот стекнат во брак, макар и да го стекнал едниот од сопружниците, е заеднички на двајцата сопружници. Имото се дели на 2 дела. Едниот дел го добива брачниот другар, а другиот дел се дели на онолку делови колку што наследници има починатиот. Значи, доколку татко ти го купил станот во брак со мајка ти (дури и мајка ти да не дала пари) е заеднички на татко ти и на мајка ти. Парите од продажбата на станот ќе се поделат на 2 дела. Еден дел ќе добие мајка ти, а другиот дел ќе се подели на 3 дела. Еден за тебе, еден за сестра ти и еден за мајка ти.

    Најдобро ќе биде да се обратиш кај адвокат.
     
    На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gvardijan

    gvardijan Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    LAGODARAM ZA ODGOVOROT I ZA SOVETOT.
    Jas tokmu poradi razlicnite odgovori koi gi dobiv od povece notari i advokati se obrativ do VAS na forumov, bidejki navistina ne znam kako da postapam po tolku razlicni odgovori.Pa se prasuvav koj po koj zakon se rakovodi. Sepak BLAGODARAM I AKO NE NAJDOV RESENIE ZA MOJOT PROBLEM . GOLEM POZDRAV I IZVINETE AKO BEV MALKU DOSADNA.
     
  14. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека нема потреба да се обраќаш кај адвокат, ова што го има напишано SummerGirl е ТОЧНО! Јас работам кај нотар и досега имаме решено многу вакви наследни предмети и со сигурност ти тврдам дека мајка ти има право на издвојување на дел од имотот стекнат во брак. Убаво напишала SummerGirl мајка ти ќе земе 1/2 од имотот, а другата една половина ќе ја делите ти, сестра ти и мајка ти. Е сега мајкати може да се откаже од издвојување и во тој случај целата оставина ќе се дели на три еднакви дела.
     
  15. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Мене оваа баш не ми најасно... знам дека роднини од Германија кога ги праќаат децата (малолетни) на гости кај нас, секогаш се со повозрасно лице и со потпишано полномошно... дали ако сакам да го пратам моето дете во странство на гости, одмор без мене или сопругот, со баба и дедо мора полномошно, и од двајцата родителите, што ако едниот не се согласува?
     
  16. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Ако детето патува без родителите, мора согласност и од двајцата, ако едниот не се согласи, нема да може да патува.

    Ако патува само со еден родител, нема потреба од согласност од другиот родител.
     
  17. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Благодарам Inola :)

    Друго нешто ме интересира... моите (поточно од кај на мајка ми страната) имаат 3 стана и една вила. Моментално сопственик е баба ми (мајка на мајка ми), мајка ми почина пред 4 месеци, имам брат и татко, и вујко, вујна и братучеди кои живеат во странство. По смртта на баба ми како ќе се дели имотот... помеѓу мене, брат ми и вујко ми или како? и дали имотот, односно станот (во еден од становите ние живееме) ако ми биде препишан мене, ќе има право на дел мојот соруг (половина мене, половина нему како имот стекнат во брак)?
     
  18. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Дали знаете за колку време застарува казна за брзо возење и казна за фрлен отпушок?
     
  19. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Rainlover dokolku baba ti e sopstvenik na imotot istiot ke se deli pomegu vujko ti, tebe i brat ti. Znaci vie ste naslednici od prv nasleden red (bidejku vasata majka pocinala po pravo na pretstavuvanje ti i brat ti ste nasledniciod prv nasleden red). E sega 1/2 od imotot na baba ti ke pripadne na vujko ti, a drugata polovina ke ja delite ti i brat ti. Znaci vujko ti ke zeme 1/2, a vie dvajca po 1/4. Tatko ti ne e zakonski naslednik vo ovoj slucaj isto kako i vujna ti i bratucedite. Ova sto prasuvas za soprugot tvoj dali toj ima pravo na stanot, jas mislam deka nema pravo zatoa sto toj stan ti go imas dobieno vo nasledstvo i kako takov ne e imot steknat vo brak.
     
  20. nena43

    nena43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    moze nekoj pravnik da mi pomogne na covek mu se sudi od strana na negovata familija za odzemanje na delovna sposobnost ne e vraboten covekot momentalno mislam deka zema lekarstva za depresija ili slicno na koj nacin treba da se brani , da ne mu se odzeme delovnata sposonost jas licno go poznavam,koga ke izleze znae kade da se vrati cisti pere gotvi znae se kade se naoga odi vo prodavnica na pazar bilo kade treba ete stanuva se oblekuva se mie i odi na sud sam znaci ne ja utnuva zgradata normalen e si plaka smetki raboti na kompjuter,si go izdava stanot na gosti,i sto e najinteresno e mnogu intelegenten
     
    На prasuvam му/ѝ се допаѓа ова.