1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.566
    Побарајте го пак решението, ама чим е негативно, тоа е. Иначе, во последниве 5 години страшно се ригорозни, пола комисии се во затвор, бидејќи даваа инвалидски пензии поради поткуп. Заборавив како се викаше акцијата, ама сега се пазат на кој се даваат инвалидска, бидејќи се работи за нешто за кое треба да бидат 100 посто сигурни дека лицето, каква и да најде работа,нема да може да ја изврши - т.е ке умре на работа, или не може ништо да работи, ни канцелариска работа кај што ке мава печат.

    Сега, поднесете ново барање со нови докази дека е влошена ситуацијата и почнете од почеток.
     
  2. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    Не знам во која категорија да го ставам прашањево па го лупнав овде.Значи,маж ми во 2010 год,имаше судско решение за казна(во врска со фирма) која беше доставена до извршител.Изнесуваше 12000 ден.Тој платил 8000 ден.После некој месец фирмата е угасена ,избришана од Централен регистар,за што поседуваме и уреден документ.Пред некој ден му се јавува извршителката и му кажува за заостанатиот долг кој треба да го плати ,во спротивно ќе му ја блокираат трансакционата сметка во банка (онаа на која сега подига плата).Ме интересира дали овие долгови имаат застареност ,или мора да си плати.
     
  3. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да ги платите. Нема застарување. Ако ја блокираат сметката после банката ќе ви земе 3000 за одблокирање.
    Тие пари најверојатно се премијата за извршителот иако фирмата е затворена тој си го побарува своето.
     
    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кој е наведен како доверител во извршното решение?
     
  5. Sinisa123

    Sinisa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    145
    Луге вака сега. Незнам каде да го напишан ова и затоа тука го напишав. Вчера одам во продавница да земам нешто и во јакната имав 1000 ден. Влегувам во продавница и си земам што ми треба и во мегувреме продавачката ја напушта касата а касата беше полуотворена. Си ја вадам 1.000 ден од џебот од јакната и ја оставив на касата и во мегувреме се пристигнав орбит да си земам и си зедов мастики и ми текна дека во панталоните имам 100 ден. и си ја зедов парата од шпто ја оставив на касата и си ја вратив во јакната во џебот и во мегувреме дојде газдата на дуканот и ме виде како ја ставам парата во 1.000 ден џебот и ми ја зеде од џебот и ме обвини дека сум ја зедол од касата парата и ми вика нека дојдат родителите твои да се разбереме. Му реков дека е моја ама не ми веруваше им кажав на моите родители и викам ајде за џабе ќе одите да се расправате кога ќе биде по негово ќе каже дека сум ја украл од касата нема камери, нема ништо за џабе ќе биде. Сега дсали имам шанса да го тужам за навреда и посрамотување или немам никакво лраво без доказ.
     
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Во моментот кога си бил таму сте можеле да ги споредите парите во касата и фискалната сметка.
    Тогаш газдата ќе увидел дека прометот се слага со парите во каса и толку. Сега веќе ништо не можеш да направиш немаш никаков доказ со оглед на тоа дека нема камери.
     
  7. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    На 12 Ноември дадов отказ со писмена изјава.Отказот е дадан со претставка и пред надлежни правници од инспекторатот за труд и од заедница на работодавци.Се уште се водам вработена во Агенцијата за вработување.Во меѓувреме чекам одговор од Скопје по постапувањето, мислам има рок од еден до три месеци а можно е и повеќе во зависност од сложеноста на постапката.
    Ме интересира дали ме следуваат плати за тие три месеци доколку се установи дека работниот однос престанал по вина на работодавецот и дали за овој период додека трае постапката тој има право ми даде отказно решение?
     
  8. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Каде да се обратам за непочитување на законот за работно време значи работам 52 часа неделно, плата еве уште немам земено за ноември, верски празник работам а не ми се плаќа празнично,13 та плата ја вадиш од картичка и ја враќаш во фирма итн. Мислев вмро средило се арно ама не е така!
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Трудова инспекција.
     
  10. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    да ама како ќе докажам дека работам толку часа и плус инспекција доаѓа секоја втроа недела ама им даваат пакетчиња и што уште не и ке дојдам како на гости и ќе си заминат
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Е јбга кога имаме корумпирана инспекција.
    За да докажеш ќе ги повикаш на лице место кога остануваш
     
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.630
    Допаѓања:
    152.280
    ЗА КОЈ ГРАД СЕ РАБОТИ?
     
  13. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Ако немаш доверба во трудовата инспекција од твојот град,пријави во Државен инспекторат за труд во Скопје.
    Само знај дека ризикуваш работно место:!:.Ако си решена да се откажеш од тоа работно место, тогаш слободно пријави,за доцнење на платата, за неплатено прекувремено, за враќање на 13 плата.
    Тоа е реалност , власта е свесна дека има неразбрани работодавци,но и работници кои не пријавуваат.
    Не им се плашете на трудовите инспектори кои намерно седат со газдите јадат, пијат, заедно, со една цел да нема пријави.
    Човек на човека ,волк.А и не може да биде поврзан со сите инспектори.
    Верувајте се уште има и такви кои одговорно и совесно си ја извршуваат работата.
    Мој совет ви да пријавувате на највисокиот орган засегнат за овие прашања а тоа е Државен Инспекторат за труд.
    На нивната интернет страна можеш да поднесеш и анонимна пријава но и така има можност да го подберат.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    ЗА Скопје
     
  15. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам само ќе размислам мала фирма ќе знаат од кого е тоа ми е страв малку
     
  16. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.985
    Допаѓања:
    166.660
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ќе вреди да отворам нова тема за ова пошо не видов нишо слично, а да е нешо актуелно веројатно и ќе имало тема.... ако грешам се извинувам..
    Ми треба мостра, за тоа како изглеа изведувачки договор.
    Ако некој има, работел на такво нешто... уатевр, би Ве замолила да ми покаже. Фала унапред.
     
  17. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    786
    Девојки, имам неколку прашања, се надевам ќе може некој да ми одговори

    1. Согласно кој закон не може Трговец - поединец да врши услуги на нерезиденти и да прима исплата за услугите од нив?

    2.Дали мора управителот на ДООЕЛ да се води како вработен и да се исплаќаат придонеси?
    Дали ТП сам себе мора да си плаќа придонеси?

    Фала ви однапред
     
  18. BiljbiljMK

    BiljbiljMK Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Имам склучено договор за доживотна издршка со мојот течо и тетка, кои починаа течо пред 2 год. и тетка ми пред 6 месеци.И двајцата се подписници на договорот кој е склучен пред нешто повеќе од 5 години и целот е испочитуван.

    Проблемот настана затоа што потписници на договорот се јавуваат мојот татко и мајка ( која е сестра на издржуваната ) бидејќи не ни посочи судијата кога го склучивме договорот дека како потписници на треба да се јавуваат роднини.

    Мислење, дали истиот може да биде поништен ?
     
  19. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    Да прашам ...парите од посмртнина треба да легнат на ж.сметка на маж ми.Е сега бидејќи користиме детски додаток дали тие би претставувале проблем за остварување на право на иститот и дали подлежат на плаќање данок?
     
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Парите ќе си ги добиеш и не подлежат на данок не е дополнителен приход за да се оданочат.
     
    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.